«13 причин чому», варто дивитися

У зв’язку з останніми подіями в Україні проблема підліткових самогубств і сексуального насильства в школі дуже делікатна, дуже болюча й дуже складна. Потрібно мати великі сміливість, такт, емпатію, щоб обговорювати настільки делікатні питання. Подібна тематика рідко піднімається в серіалах, і спроба Netflix привернути увагу до проблеми заслуговує поваги. Тим більше, що серіал «13 причин чому», знятий за однойменним твором Джея Ешера, вийшов дійсно дуже сильним, пронизливим і емоційним. Дивитися його варто не тільки підліткам, на яких він спрямований в першу чергу, але й їх батькам, вчителям, та й узагалі, всім небайдужим.

Назва серіалу пов’язана з тим, що Ханна Бейкер, головна героїня, залишила 7 касет, де описала 13 причин, чому вона покінчила життя самогубством. Винуватці того, що сталося, повинні прослуховувати записи й передавати їх один одному за складеним Ханною списком. Якщо хтось порушить ці правила, то один із друзів дівчини оприлюднить копію записів і відправить її до поліції.

Головна ідея серіалу — показати вплив суспільства на чуже життя, його жорсткість і байдужість до негараздів і проблем окремих підлітків. Як і герої серіалу, кожен з нас несе відповідальність за свої вчинки. І ми можемо тільки здогадуватися, як наші слова та дії завдають болю іншим людям. Але навіть при тому, що Ханна — жертва, її гостре сприйняття всього, що відбувається, є також яскравим натяком на те, що ми повинні бути сильними, стійкими і не здаватися під натиском громадської думки.

Людей зустрічають за одягом, а серіали зустрічають за першою серією. Пілотна серія, в будь-якому випадку, повинна захопити глядачів і торкнутися їхніх сердець. У пілотній серії «13 причин чому» це вийшло не зовсім вдало. У всякому випадку, не виходить настільки, щоб віднести серіал до неперевершених шедеврів. Це пов’язано з тим, що найперше правило хорошого серіалу — привабливі персонажі, чого не скажеш про «ботаніків» Дженсена і Ханну, яка б показала себе «королевою драми». У подальших серіях ситуація виправляється, і ми навіть починаємо співпереживати головній героїні, підсвідомо відчуваючи себе на її місці.

Серіал обійшовся без гучних імен. Дорослих грають досвідчені, але маловідомі телеактори. У свою чергу, школярі справді схожі на учнів старших класів (крім спортсменів), а не на другорічників, що затрималися в школі на зайві 10 років. Для Кетрін Ленгфорд, яка зіграла головну роль, серіал став великим акторським дебютом. Кастинг вона пройшла в Скайпі й поспіхом оформила візу до США, щоб встигнути на зйомки з рідної Австралії. Старання себе виправдали: їй уже пророкують, як мінімум, номінацію на «Еммі».

«13 причин чому» наполовину складається із флешбеків. Це тринадцять історій, розказаних Ханною, це спогади Клея про описані події, це погляд на ті ж моменти з точки зору інших учасників. Сценаристи й монтажери змогли побудувати розповідь таким чином, що подібна структура не перетворює серіал у кашу з розрізнених осколків історій, а дозволяє скласти своєрідну мозаїку останніх днів життя Ханни Бейкер. Сприймається серіал дійсно на одному диханні, залишаючи глядачів без поняття, про кого піде мова в наступній серії. Число героїв зростає, історія обростає подробицями й деталями.

У книзі Клей Дженсен прослуховує записані Ханною касети за одну ніч, блукаючи по місцях, в яких відбувалися описані дівчиною події. У серіалі Клей «мучить» касети кілька тижнів, йому дуже важко чути дорогий йому голос і розуміти, що він теж якимось чином вплинув на рішення дівчини піти з життя. Кожна нова касета збільшує шанс того, що мова далі піде про нього самого. Завдяки такому рішенню творці серіалу змогли опрацювати всіх персонажів, про яких ідеться в записах, набагато детальніше, зробити їх матеріальними й повноправними учасниками історії. Якщо книга — це своєрідний діалог Клея та Ханни, то в серіалі у бесіду вплітаються й інші голоси, намагаючись якось виправдати свої дії, щось пояснити.

І ще це дозволило показати, як вчинок Ханни вплинув на її батьків, її однокласників, і найголовніше, на тих, хто став цими самими «тринадцятьма причинами». Знову-таки, на відміну від книги, яка показує Клея як пасивного спостерігача, в серіалі юнак займає активнішу позицію. Він намагається розбудити своїх однокласників, змусити їх зізнатися хоча б самим собі в тому, що вони теж винні в смерті Ханни, змусити їх усвідомити те, що трапилося, і спробувати зробити все можливе, щоб це не повторилося з якоюсь іншою дівчиною. Перед тим, як передати касети далі, Клей доповнює їх, роблячи чотирнадцятий запис.

«13 причин чому» — важливий для американського кінематографу серіал. Сміливий, чуттєвий, часом, дуже злий. Про тему сексуального насильства й підліткових самогубств потрібно говорити. Серіал відбувся завдяки співачці й активістці Селені Гомес. У додатковій серії «Beyond the Reasons» режисери, актори, продюсери звертаються до глядачів, закликаючи їх не мовчати про свої проблеми, знайти когось, з ким можна поговорити на цю тему, або звернутися до однієї з анонімних ліній підтримки.

Максим Скалозуб