А ти надаш першу медичну допомогу людині ?

Щодня в нашому регіоні трапляються нещасні випадки різного масштабу, як невиробничого так і виробничого характеру. За свідченнями МОЗ України ситуації, коли постраждалі помирають ще до приїзду швидкої говорить про те, що люди, які не володіють навичками надання такої допомоги, бояться допомагати постраждалим, побоюючись нашкодити ще більше і потім нести за це кримінальну відповідальність. У результаті багато пацієнтів помирають ще до приїзду швидкої допомоги.

Статистика нещасних випадків

Діаграма у виконанні автора

Згідно з даними місцевих органів виконавчої влади  за І півріччя 2018 року в Україні зареєстровано 815 тис. нещасних випадків невиробничого характеру, внаслідок яких потерпіло 816 тис. 595 осіб. Не радісною є також статистика щодо випадків у виробничій діяльності, тільки в період з 1 по 19 жовтня в Україні нарахована 51 постраждала людина, серед яких одна  з Одеської області. За цей же період в нашій області було зареєстровано 118 повідомлень, в яких постраждало 122 пособи, у тому числі 30 – зі смертельним наслідком.  За даними міського порталу Odessa.net.ua тільки за цей рік в Одеській області в аварійних пригодах постраждало 92 дитини, а за весь минулий рік їх загальна кількість становила – 325 дітей. Серед випадків невиробничого характеру великий відсоток в нашій області становлять випадки, спричиненні жаром та гарячими речовинами (за 12 місяців 2017 року – 494 особи), також за цей період в наслідок отруєння постраждала – 341 особа, 275 випадків були пов’язанні з вживанням алкоголю. Одеса не займає лідируюче місце серед нещасних випадків, але кількість жертв все одно є великою.

Важливість надання першої допомоги

За даними Організації Червоного Хресту, лише 7%  людей у світі можуть надати кваліфіковану домедичну допомогу, цей відсоток є більшим або меншим в залежності від стану підготовки надання першої допомоги в країнах, наша країна має малий відсоток підготовки. На жаль, це також підтверджує український медіа ресурс «Etcetera».

«За відсотковими даними 50 тис. українців щорічно можуть бути врятовані за умови своєчасного надання домедичної допомоги, а 40% постраждалих в ДТП без її надання не доживають до приїзду швидкої» – пишеться в матеріалі.

Про важливість домедичної допомоги також наголосила працівник швидкої, студентка 5 курсу одеського медичного університету Анна Юшковська:

«Врачебной помощи в любом случае предшествует доврачебная. И от того насколько квалифицированной она будет  зависит дальнейшая судьба человека. Например: если говорить о переломах, то нужно правильно иммобилизовать конечность, иначе простой перелом может осложниться смещениями и осколками, что значительно изменит и усложнит тактику  дальнейшег олечения. Так же большое значение имеет скорость оказания помощи. Например, при массивной кровопотере надо как можно быстрее остановить кровотечение и начать инфузионную терапію растворами, чтобы человек не погиб от гиповолемии. При сильном болевом синдроме обязательно вводить анальгетики, предотвращая развитие болевого шока. А в случае отравления химическими веществами как можно скорее вводить интидоты. Аллергическую реакцию тоже нужно сразу купировать, так как развиваться она может очень быстро и  неоказанная вовремя помощь, с высокой вероятностью повлечет за собой летальный исход.» відмітила Анна.

Перша допомога справа лікаря чи кожного громадянина ?

Думки, щодо того чи може людина сама  без медичної освіти надавати першу допомогу постраждалому розбігаються. Так, деякі вважають, що це може навпаки нанести шкоду тому, хто потрапив у скрутну ситуацію і навіть самому рятівнику. Інші ж, кажуть про те, що  людина не тільки може, але й зобов’язана це зробити.

2 липня МОЗ України задля стимулювання українців надавати  першу медичну допомогу наголосило на тому, що буде застосовувати дії задля скасування кримінальної відповідальності за надання першої медичної допомоги, яка може завдати шкоди пацієнту.

«Для того, щоб істотно скоротити кількість подібних випадків, МОЗ запропонувавало прийняти в Україні так званий закон доброго самаритянина. Цей закон звільнить людей без медосвіти від відповідальності за надання першої медичної допомоги» – повідомляє інформаційне агентство РБК-Україна.

В медичному співтоваристві ініціативу МОЗ оцінюють позитивно, спираючись на успішний досвід  зарубіжної практики, яка користується законом доброго самаритянина.

Також сенсаційною новиною в минулому році стала розробка Telegram-боту «Жгут-перша допомога», цей онлайн помічник був створений компаніями   «SayHiMedia» і «FAST». «Жгут» містить декілька дій на кілька поширених видів нещасних випадків. Надає рекомендації в швидкому та простому виді та є безкоштовним. На питання: «Чи є приклади, коли вам повідомляли про ситуації, в яких рекомендації «Жгута» допомогали людям», Сердюк Федір, який займався інформаційною частиною програми відповів, що такі ситуації були, але відслідковувати це на офіційному рівні будуть пізніше.

Не дивлячись на те, що бот вступив у силу ще в минулому році, багато хто про нього ще не знає. Це також підтвердило опитування, яке показало, що серед 40 опитуваних, лише 3 людини чули про існування «Жгута».

Але серед лікарів є думки щодо негативної сторони цього боту, цієї ж думки підтримується Анна Юшковська:

«Дело в том, что «бот» не видит пострадавшего, котрому требуется помощь, а просто следует алгоритму действий. Человек без медицинского  образования не всегда может верно оценить состояние больного.  Ложно  заданные  данные «боту»  дадут неправильне  рекомендации  оказания  доврачебной  помощи и  могут  усугубить ситуацию, чем повлекут за собой  необратимые последствия.», – коментує Анна.

Звісно, ситуації бувають різні і деякі випадки потребують миттєвих дій, яких, зазвичай, не вдається вжити. Нажаль, в нашій практиці швидка не надає рекомендації до її приїзду і деякі постраждалі помирають не дочекавшись лікаря. Наразі, в Україні збільшується кількість тренінгів для надання домедичної допомоги. В Одесі таких декілька, серед яких найпопулярнішими є навчальний центр «SAR» та курси першої допомоги «Fast».

Шадунц Карина

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram