А ти вже залежний?

Деякі кавомани чи не з гордістю заявляють, що без ранкової кави не відчувають себе повноцінною людиною або й зовсім не можуть прокинутися раніше опівдня, а іноді навіть хваляться кількістю випитого за день напою. Кава остаточно увійшла в нашу з вами рутину, але чи варто вже бити на сполох і починати побоюватися наслідків?

Кавову залежність у нас могло спровокувати що завгодно: навчання в університеті або ж тяжка робота, на якій доводиться працювати всю ніч. Міцна кава, як справжня подружка, допомагала нам колись робити курсову за три дні до здачі та «підіймати» диплом з нуля за один тиждень. Але у перегонах за нескінченною енергією ми часто забуваємо про власний імунітет і про те, що здоров’я — це найдорожчий ресурс.

В Америці у 2013 році був навіть офіційно визнаний діагноз «кофеїнова абстиненція», що поставило дану речовину в один ряд з такими наркотиками — кокаїном, нікотином і опіатами.

Але з медичної точки зору про кавоманію можна говорити лише в тому випадку, коли залежність проявляється не тільки на психологічному, але і на фізіологічному рівні. До ознак кавоманії відносяться: звичка починати день з чашки кави, нерідко на голодний шлунок, прагнення запивати нею будь-яку їжу і перекуси (таким чином виходить не менш 4-5 чашок в день), традиція зустрічатися з друзями виключно в кав’ярнях за чашкою капучино або еспресо, і, як правило, необхідність мати під рукою чашечку кави під час виконання складної роботи, що вимагає концентрації. Ну і, звичайно, головний показник ступеня залежності від кави — кількість випитих на день чашок. Цифра більше ніж 4 повинна змусити вас насторожитися, кажуть лікарі. Втім, для деяких людей і 2-3 чашки на день уже багато: у багатьох спостерігається підвищена чутливість до кофеїну.

Побічні ефекти споживання кави проявляються в безсонні, мігренях, тахікардії та загальному почутті нездужання. Як і кожна залежність, кавоманія має свій список симптомів:

• прискорене серцебиття;

• постійна спрага;

• вічне почуття втоми;

• проблеми зі шлунково-кишковим трактом;

• підвищена дратівливість.

Налякало? Є трохи. Але не забувайте, будь ласка, що й коли ви різко перестанете пити каву, може початися певний синдром відміни). Одним з головних його ознак є сильний головний біль, впоратися з яким допоможе або МАЛЕНЬКА доза кофеїну, або аналгетичні препарати. А якщо відмовитися від кави вам заважає нездатність швидко прокидатися вранці — просто спробуйте більше спати. Ось за це організм точно скаже вам величезне спасибі.

Хто б міг подумати після всього вищесказаного , але кавовий напій може нести в собі ще й користь. Існує прямий зв’язок між тим, скільки чашок на день ми випиваємо та ризиком діабету другого типу. Група вчених із США і Сінгапуру встановила: чим більше кави ми п’ємо, тим менший наш ризик захворіти на діабет другого типу, причому стосується це навіть кави без кофеїну. В даному випадку головним агентом є не він. Інші компоненти, а саме кофеїнова і хлорелова кислоти, допомагають нашому організму протистояти цукровому діабету.

Можливо, що ще не всі знають про вплив кави на різні системи та органи людини, але ось те, що кава підвищує тиск — відомо всім. І що б ви думали? Американські медичні аналітики зібрали й узагальнили дані всіх наукових робіт на цю тему і дійшли висновку, що немає переконливих свідчень залежності гіпертензії від споживання кави.

Отже, ми дійшли висновку, що як разове, так і регулярне вживання кави має свої плюси та мінуси. Як часто і в якій кількості пити каву — це особиста справа кожного, але в будь-якій ситуації важливо стежити за власним самопочуттям і пам’ятати, що  завжди потрібно знати міру. Не забувайте, що до будь-якої залежності, в тому числі й кавоманії, не можна ставитися халатно і недооцінювати її шкоду для здоров’я. 

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram