Американська журналістка прочитала лекцію про свободу слова для студентів-журналістів ОНУ

Американська журналістка Маюмі Маруяма прочитала лекцію про свободу слова у США для студентів факультету журналістики, реклами та видавничої справи ОНУ імені І. І. Мечникова. Говорили про те, на якому рівні знаходиться свобода преси та як відновити довіру аудиторії.

Маюмі Маруяма – американська та японська журналістка родом з Мічігана, яка спеціалізується на телевізійній міжнародній журналістиці. Пише про справи в Америці для японської аудиторії, працювала на телекомпанію NHK, а також викладала продюсування фільмів та журналістику. Зараз Маюмі – волонтерка Корпусу Миру в Україні.

Розмова розпочалася із нагальної проблеми для журналістики: в якому стані знаходиться свобода преси та чи довіряють ЗМІ у США та Україні. За даними дослідження Internews, рівень довіри до ЗМІ в українців падає на 4-5% щороку, сягнувши відмітки в 54%. Маюмі Маруяма пов’язує це з великою кількістю ЗМІ, що належать «зацікавленим особам» – бізнесменам, політикам тощо та одночасно з малою кількістю або повною відсутністю громадських ЗМІ. Також Маюмі розповіла про власний досвід висвітлення президентської гонки у США, проблеми під час неї та перешкоджання їхній діяльності.

Також, на думку журналістки, важливим фактором падіння рівня довіри до ЗМІ є масова поява блогерів та вплив соціальних мереж. А як наслідок – поширення фейкн’юз. Сьогодні поширення фейків називають найважливішою проблемою соціальних мереж, журналістики та масової комунікації в цілому. Саме з вмілою роботою з соціальними мережами Маюмі пов’язує перемогу на президентських виборах Барака Обами, а потім і Дональда Трампа.

Рецепт відновлення довіри та свободи – гарна репутація + хороші матеріали + незалежність. Підвівши підсумок, Маюмі Маруяма наголосила, що гарний журналіст – це той, хто може зрозуміти мотиви обох сторін конфлікту та не звинувачувати їх при цьому.

«Це був дуже крутий досвід! Спочатку, коли я побачила так багато очей, що на мене дивляться, я почала хвилюватись. Але вже згодом заспокоїлась і все пішло, як по маслу. Найголовніше для мене було, аби мене всі зрозуміли, тому я намагалась не використовувати складну лексику. Дякую за таку цікаву для мене можливість. Сподіваюсь, далі все буде ще краще», – поділилася Маюмі після закінчення лекції.

Студенти ж залишилися в захваті від лекції, більше того – за американською традицією, потоваришували з викладачем. «Такі лекції дають змогу не тільки практикувати свою англійську під час дискусій, а й зрозуміти особливості журналістики інших країн. Я рада, що Маюмі почала вести у нас лекції, це неймовірний досвід для студентів-журналістів», – наголосила студентка 3 курсу журфаку Олеся Сагайдак.

Дмитро Тельпіс