Борщ — частина української ідентичности

Борщ — стародавня українська страва, рецепти якої передають наші пращури з покоління в покоління. У жовтні 2020 року борщ офіційно став національною українською стравою.

Борщ має різні види й типи (зелений, червоний та холодний), але зазвичай під словом «борщ» мається на увазі червоний борщ. Досі невідомо звідки походить сама назва. Припускають, що вона від праслов’янської мови, де подібним словом називали рослину «борщівник», з якої варили юшку наші прадавні пращури. Однак походження бурякового, тобто червоного, борщу українське.

Цього року Мінкульт має подати матеріали щодо внесення культури готування українського борщу до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Адже під свій захист ЮНЕСКО бере не тільки матеріальні історико-культурні об’єкти, а й культурні традиції народів. Так із готування їжі в ЮНЕСКО є азербайджанська долма, вірменський лаваш, корейські кімчі, японська кухня і т.і.

Варто зазначити, що в ЮНЕСКО потрапляє не сама страва, а традиція її приготування. І різні регіони України мають свою специфіку приготування борщу. І так у 2020 шеф-кухар Євген Клопотенко випустив документальний фільм «Борщ», де він із командою збирали рецепти борщів з усієї України.

Насправді, офіційне затвердження червоного борщу як національної української страви та внесення традиції приготування борщу як частини нематеріальної спадщини стало частиною інформаційної політики, де

Приготування:

1. Спочатку треба приготувати бульйон на буряках. Для цього помийте буряк, почистьте та розріжте навпіл. Після цього залийте водою та поставте варитися 40–50 хв до готовности.

2. Далі наріжте середніми кубиками моркву та цибулю, а картоплю — дрібними кубиками. Та киньте всі ці овочі до бурякового бульйону, щоби воно варилося все разом.

3. Згодом дістаньте буряк із бульйону. Коли він охолоне, натріть на великій терці і знову киньте у юшку.

4. Коли картопля звариться, додайте свіжу капусту (тип нарізання за вашим уподобанням). Варіть ще 5–10 хв.

5. Згодом додайте квашену капусту, варіть ще 3 хвилини і згодом додайте сіль, перець та мед на смак.

6. Смакуйте зі сметаною та пампушками. Смачного:3 відбувається захист та зберігання автентичних та народних українських традицій. І насправді дискусія «Чий борщ?» виникає дуже часто, цій дискусії навіть приділяли увагу такі світові видання як The Times, The New York Times, CBC News, The Sunday Times, The Washington Post, Magazine.

Щодо рецептури страви, то те, що об’єднує всі регіони країни — це буряк. Усе інше — абсолютно різноманітне. Наприклад, на Гуцульщині борщ готується без картоплі та капусти, а картоплю відварюють окремо і їдять її замість хліба. Одним із найцікавішим приготуванням борщу знайшли на Овруччині (Житомирська область). Він готується з медом та квашеною капустою. Знайшов цей рецепт, власне, шеф-кухар Євген Клопотенко під час своєї подорожі й поділився ним:

Інгредієнти:

Вода 2 л.

Буряк 2 шт.

Цибуля ріпчаста 1 шт.

Картопля 3–4 шт.

Морква 1 шт.

Квашена капуста 150 г.

Капуста свіжа 150 г.

Мед 2 ст. л.

Сіль і перець на смак

Зелень 50 г.

Крістіна Кебікова, 4 курс, reDUCKcia

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram