Cам собі фінансист

Оренда, борги, продукти, комуналка, проїзд… Життя від зарплати до зарплати подібне боротьбі, яка рано чи пізно знесилить будь-якого трудівника. І якщо ви вже дійшли до усвідомлення того, що так далі тривати не може, то саме час хапатися за книги Шефера або Авденін із фінансової грамотності. А поки ви будете шукати книги, наша редакція розповість про основи ефективного управління фінансами.

Фінансова грамотність – це вміння жити за коштами, усвідомлена відмова від нерозумних витрат, розуміння економічних процесів і розвинена навичка усвідомленого включення в них. Для того, що навчитися правильно планувати бюджет, необхідні самодисципліна, мотивація та, звичайно, ряд практичних рекомендацій:

  • Змініть своє ставлення до доходу. Важливо зрозуміти, що гроші – це не залежність, а гнучкий інструмент, який може працювати на вас і в майбутньому приносити ще більший прибуток.
  • Почніть вести облік доходів і витрат. Це дозволить вам тримати під контролем стан вашого гаманця та банківської картки, а також дасть можливість проаналізувати свої витрати. Це допоможе вам в майбутньому уникнути порожніх витрат. Головне – вести облік щодня, інакше про результат можете забути.
  • Навчіться відкладати. Саме відкладати, а не економити на всьому. Для цього необхідно скористатися принципом розподілу фінансів. Наприклад, «50-30-20», де:
  • 50% ваших витрат йдуть на комунальні платежі, транспорт і харчування;
  • 30% складуть витрати на розвиток і розваги, а саме на відпочинок, участь у різних тренінгах, заняття спортом;
  • 20% доходів слід відкладати
  • Запозичуйте правильно. Тут мова піде про кредити, розстрочки та борги. Перш ніж брати позику, необхідно проаналізувати свої доходи. Спочатку визначте суму, яку готові сплачувати щомісяця, а також термін, за який зможете розрахуватися з боргами. Звісно, борги потрібно віддавати якомога швидше, але пам’ятайте, що розмір щомісячної виплати не повинен перевищувати третини вашого доходу.
  • Залучіть до фінансової грамотності своїх близьких. Розпоряджатися сімейним бюджетом буде легше, якщо всі члени сім’ї будуть діяти за одним принципом. Відповідно, і результат від дотримання базових порад буде вище.

Існує стереотип, що фінансова грамотність – це «наука» для багатих людей. Але жоден Джефф Безос не став би доларовим мільярдером, якби не вивчав ази ефективного управління фінансами. Спробуйте і ви почати розпоряджатися своїм доходом із розумом, і, можливо, вже в недалекому майбутньому вам вдасться змістити Безоса на друге місце в списку «Forbes».

Циркуль Поліна

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram