«Черкаси»: межа між екранізацією та реальністю (матеріал студентської редакції)

«Черкаси» – перший український художній фільм про ВМС України. Воєнна екшн-драма вийшла в прокат 27 лютого, а відгуки досі залишаються неоднозначними. Чого чекати, йдучи до кінотеатру?

Кінострічка заснована на реальних подіях, а на створення фільму Держкіно витратив близько $1,62 млн. 

Сюжет та сценарій. Сюжет розгортається навесні 2014 року, коли морський тральщик «Черкаси» по дорозі до Одеси був заблокований російськими військами у бухті Донузлав. Це судно тримало оборону протягом трьох тижнів і стало одним з дев’яти українських кораблів, що не спустили свої прапори.

Побут моряків демонструється без прикрас: черви в консервах, дідівщина та багато нецензурної лексики (здається, що обмеження за віком повинно бути точно не 12+, як заявлено). У деяких моментах ця реалістичність навіть зашкалює, і ти ставиш собі питання: «Як військові люди можуть себе так поводити?». Більшу частину фільму складає саме побут та життя моряків, аніж історичні події. Навіть під кінець залишається багато питань щодо того, як саме закінчилась історія судна та екіпажа. Проте фільм порушує багато болючих питань, найважливіше з яких —  «братство» нашого народу та народу Росії.

Актори. У фільмі багато нових облич, а ролі виконують не лише актори, а й реальний екіпаж «Черкас», що був у ті часи на судні та пройшов через ці події. Під час допрем’єрного показу командир тральщика Юрій Федаш розповів: «Я дійсно не вважаю, що я і мій екіпаж є героями. Ми просто намагалися робити справу, яку повинен робити кожен військовослужбовець, кожна людина, яка займає якусь посаду. Ми намагалися максимально вийти з тієї ситуації  людьми. Ми намагалися бути військовими і виконати обов’язок, не порушити присягу».

Операторська і режисерська робота. «Черкаси» зняті за підтримки ВМС України, тому сцени рясніють воєнною технікою. У плані спецефектів та того самого «екшена» український кінематограф зробив великий крок, адже масштабні сцени є доволі реалістичними.

Варто відзначити, що музикальна частина фільму підібрана бездоганно. Наприклад, на судні моряки виконують пісню «Воины света» (до речі, відео саме з цією піснею надихнуло режисера Тимура Ященко на створення цього фільму). Ця сцена створює відчуття присутності в моменті та показує, з яким настроєм екіпаж готується до майбутніх випробувань.

Попри деякі недоліки, з головним завданням кінострічка впоралась. Після перегляду «Черкас» кожен глядач прийде додому, захоче відкрити браузер і прочитати справжню історію тральщика та його екіпажа. І це справжня перемога для всіх, хто працював над створенням фільму.

Орлова Вікторія, 3 курс

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram