Чи діє програма «Доступні ліки» в Одесі?

892046

У січні 2018 року в дію вступила нова мед. реформа України. Достатньо часу було втрачено на обговорення усіх аспектів цієї реформи та її розроблення. Міністерство охорони здоров’я намагалося зробити її простою та доступною для всіх.

Згадаємо, що до основних змін в сфері медицини слід віднести: можливість пацієнта обирати собі власного сімейного лікаря, підписуючи з ним угоду, повна електронна система запису до лікарів та ведення медичної карти, нові програми фінансування технічного оснащення лікарень та медикаментів у аптеках. Однією з таких програм стала допомога людям у придбанні ліків. «Доступні ліки» – це програма, яка вступила в дію 27 квітня 2018 року і вже набирає обертів.

Від початку свого функціювання вона дає змогу пацієнтам за допомогою рецептів від лікаря придбати безкоштовно або з невеликою доплатою ліки від таких захворювань, як  серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальна астма. Але ця програма діє не в усіх аптеках, тож цей перелік можна було переглянути в інтернеті або звернути увагу на наявність позначки програми «Доступні ліки» на дверях аптек.

Вже пройшов майже рік з моменту запуску нової реформи та програм допомоги суспільству, давайте перевіримо, як працює ця програма сьогодні та наскільки обізнаними є жителі Одеси з цього питання.

Спочатку поспілкуємося з одеситами біля однієї з лікарень Малиновського району міста, а саме дізнаємося чи інформують сімейні лікарі пацієнтів про цю програму і чи користуються вони нею?

Пенсіонерка Ніна Федорівна, поспішаючи відповіла: «Чула про таку програму, але користуватися нею не довелося, пробачте, поспішаю». Також одна із пацієнток, очікуючи своєї черги до лабораторії розповіла нам: «Так, я знаю про цю програму, мій лікар одразу після того, як я підписала декларацію з ним, мені  розповів про мої права стосовно нового закону. А «Доступні ліки» я використовую, тому що у мене є проблеми з серцем. Правда не всі мої ліки там можна отримати безкоштовно, але хоч деякі, це вже приємніше, тому що вони дуже дорогі, а таких грошей в мене немає».

Раїса Віталіївна, 76 років відповіла: «Не знаю про це, а що це за програма?»

Вікторія Петрівна, 82 роки і її дочка Ольга, 39 років: «Раніше ми купували ліки за цією програмою, але десь місяця 4 тому в аптеці у центрі міста мені сказали, що ця програма тимчасово не працює і коли запрацює, не відомо, а ліки все одно потрібні, тож я почала купувати їх за свій рахунок для мами. В нашій країні такі програми, на мою думку, довго не працюватимуть, на жаль».

За інформацією в інтернеті, близько 250 аптек Одеської області працюють за цією програмою. Завітаємо до першої аптеки, яка знаходиться біля поліклініки, де ми робили опитування населення. Робітник аптеки Світлана каже, що дана програма діє в аптеці з самого початку її запуску і тільки за рецептом, з печаткою цієї програми можна отримати ліки зі списку безкоштовно і список збільшується дуже швидко.

Завітаємо до аптеки у центрі міста за адресою, яка вказана на сайті МОЗ. Ця аптека взагалі не працює. А інша аптека неподалік, у програмі «Доступні ліки» взагалі не бере участь, хоча теж була зазначена на сайті. Наступною ми йдемо до аптеки у Приморському районі міста Одеси, і спілкуємося з фармацевтом Анею, яка нам розповіла: «В нашій аптеці з травня місяця діє програма «Доступні ліки».  За цією програмою дійсно звертаються люди, частіше за все пенсіонери, у яких не вистачає грошей на потрібні їм препарати. У серпні місяці дійсно був період, коли були проблеми з фінансуванням цієї програми і ми не видавали ці ліки, бо нову партію нам просто не завезли. Але з вересня прийшла партія препаратів за цією програмою і ми відновили видачу. Але тільки за рецептом лікаря, у відповідній формі, на якому є печатки самої програми, лікаря і підписи».

Місто Одеса дійсно бере участь у програмі «Доступні ліки», і кожна людина з відповідним рецептом від свого лікаря може їх придбати безкоштовно, або по знижці. Але будьте уважними з переліком аптек, не всі з них беруть участь у програмі.

Максимчук Владислава