Одеський національний університет імені І. І. Мечникова

Чи готові українці по-новому сприйняти своїх класиків?

image1

До дня народження великої письменниці Лариси Петрівни Косач-Квітки 25 лютого вийшов тизер до майбутнього байопіку “Леся Українка. Узлісся”

На початку лютого на станції метро Тараса Шевченка в Києві відкрилася виставка художника Олександра Грехова “Квантовий стрибок Шевченка”, яка показує постать українського поета в образі відомих кіногероїв та історичних постатей. Серед кіногероїв, в яких перевтілили Кобзаря, – пірат Джек Горобець, магістр Йода, Вільям Воллес з фільму “Хоробре серце”, Термінатор та інші. Виставку організували Національний музей Шевченка та Київський метрополітен. Був тур містами, але поміж захоплених виставкою, були й ті, хто негативно відгукнувся, навіть погрожував художнику, нищив картини. 

Мета виставки — популяризувати Шевченка, натомість не все суспільство сприймає такі експерименти. Стереотипність сприйняття можна було б пояснити віком, застарілими методами освіти, та серед противників цієї акції можна було знайти й молодих людей, які вважають, що таким чином художник паплюжить  канонічний образ Кобзаря.  Міністерство культури  ж планує зняти фільми про інших класиків української літератури: Франка, Шевченка та Лесі Українки. 

До дня народження великої поетеси 25 лютого на екран вийшов тизер до майбутнього байопіку, присвяченого Лесі Українці. У якому образі вона постане перед глядачем, можемо тільки здогадуватись. Режисери та продюсери обіцяють показати іншу Лесю й детально показати її нелегкий шлях. 

«Ми всі звикли до портрета на шкільній стіні та сухих фактів, які викладали нам вчителі літератури», — говорять продюсери Марія Москаленко та Юлія Сінькевич. У фільмі вони задумали показати некласичний образ Лесі Українки, більш живої, сучасної… Маємо надію побачити цікаві повороти її долі в деталях. 

Цікаво чи буде згадано у фільмі, щось про інтимне життя Лесі. Як відомо, свого часу скандальна дисертація українського науковця та професора Віри Агієєвої  викликала ряд емоцій, обурень, обговорень щодо інтимних  зв’язків Лесі Українки з українською письменницею Ольгою Кобилянською. 

Такий жанр як байопік, тобто біографічний фільм, дуже популярний у Голівуді. На відміну від «стрічки, заснованої на реальних подіях» або «історичних фільмів», фільм-біографія всебічно відтворює життєпис особистості або хоча б роки, які відіграли найважливішу роль у житті людини, про котру йдеться у фільм. Прикладом є усіма  обожнюваний американсько-британський біографічний фільм 2018 року про гурт «Queen», що розповідає про співака Фредді Мерк’юрі. В Украіні цей жанр не так поширений, але набирає популярності. 

В короткому ролику на дві хвилини показано один із найскладніших періодів життя Лесі, а саме: останні дні життя коханого Сергія Мержинського. Саме тоді вона написала одну із своїх поем «Одержима». Головну роль зіграла українська акторка Дар’я Полуніна. Як заявляє режисер байопіка Нана Джанелідзе, у фільмі буде показано життя Лесі Українки з дитинства до останніх днів життя. Дослідники стверджують, що саме ці події стали переломними й дали новий поштовх у творчості, що згодом принесло їй світове визнання. Для довідки: Нана Джанелідзе є відомою грузинською режисеркою та сценаристкою. Вона є співавтором сценарію до культової картини Тенгіза Абуладзе «Каяття».  

«Раніше з особистістю Лесі Українки я була знайома настільки ж, наскільки всі грузини – знала, що вона жила у нас, що вона померла в Сурамі, що була революціонеркою. Був такий собі застиглий портрет на шкільних стінах; є ще дуже хороша скульптура Тамари Абакелія. Знала, що вона хворіла на туберкульоз – ось такі, дуже загальні, дані…коли ми знімали останню сцену фільму «Покаяння», де жінки йшли до храму, пролунала фраза: «Навіщо дорога, якщо вона не приводить до храму?». Це була саме вулиця Лесі Українки. Ось такий дивний, несподіваний і смішний збіг», — розповідає режисерка нового проекту в інтерв’ю на порталі «Телекритики». 

У мережі почали обговорювати свої враження від тизеру. Його зняли за підтримки Українського культурного фонду. Поки що можна говорити тільки про враження та захоплення від 2-х хвилинної мовчазної картини. Відгуки загалом такі: «аж мурахи побігли», «виглядає шикарно», «атмосферно, змістовно, красиво», «уривок без слів, а скільки пережито емоцій», «неймовірно гарно». 

Зйомки фільму ще не почалися, але поціновувачі творчості Лесі Українки захоплені й чекають на вихід фільму, дата виходу якого ще не відома, у мережі гуляє припущення, що на екран фільм вийде в 2020 році. Обнадіяли; тепер головне, щоб не розчарували. 

Не часто зараз зустрінеш на телебаченні біографічні документальні фільми, але всі ми знаємо, що формування історичної пам’яті є важливою складовою національної свідомості. Маємо надію, що кіно про Лесю Українку започаткує розвиток байопіку в Україні, присвяченого всіма обожнюваним постатям. 

Діхтяр Анастасія

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Логотипи студентських редакцій:

Соціальні мережі
Інші публікації

Діалог культур: про зустріч студентів факультету журналістики, реклами та видавничої справи з Послом Канади в Україні

Студенти факультету журналістики, реклами та видавничої справи відвідали лекцію Надзвичайного і Повноважного Посла Канади в Україні — Лариси Ґаладзи. Зустріч пройшла в онлайн-форматі на платформі Zoom. На зустрічі також були присутні студенти з інших факультетів ОНУ імені І. І. Мечникова. Модерував захід кандидат політичних наук, доцент Володимир Дубовик.

Один у полі (не) воїн: про майбутнє конструктивної журналістики в Україні

Професія журналіста як об’ємна складна геометрична фігура: має багато аспектів, сторін та кутів… Це усвідомлюють студенти факультету журналістики, реклами та видавничої справи, тому займають активну позицію, стежать за трендами сучасної журналістики і у навчальний, і у вільний від занять час. Саме тому 13 квітня за сприяння керівництва та викладачів факультету вони долучилися до лекції «Конструктивна журналістика: як перестати писати тільки погані новини?», організатором якої стала Комісія з журналістської етики. Ключовим спікером був Віктор Пічугін, заступник головного редактора медіагрупи «Накипіло», голова Громадського телебачення Харкова

Знайомство з факультетом журналістики, реклами та видавничої справи в онлайн-форматі

Є така весняна традиція на факультеті журналістики, реклами та видавничої справи – запрошувати на зустріч абітурієнтів. От і цього разу 27 березня 2021 року відбувся День відкритих дверей, щоправда, в онлайн-форматі на платформі Zoom. У зустрічі взяли участь декан факультету Олена Андріївна Іванова, заступник декана з навчальної роботи Інна Валеріївна Лакомська, старші викладачі Сергій Володимирович Азєєв та Аліна Олегівна Червінчук.

Факультет журналістики, реклами та видавничої справи Одеського національного університету імені І. І. Мечникова оголошує про проведення конкурсу студентських журналістських робіт на тему «Права людини в медіа: від розуміння до змін»

До участі у конкурсі запрошуються студенти І, ІІ, ІІІ та ІV курсів факультету журналістики, реклами та видавничої справи ОНУ імені І.І. Мечникова, які створюють власний