Допомогати Землі просто!

До дня Землі 22 квітня наша редакція хоче присвятити матеріал саме переробці сміття. Проте зробити це ми хотіли крізь призму досягнень наших одеситів. Куди здавати сміття на переробку та хто цим займається?

Останні 5 років неможливо не помітити тенденції до збереження ресурсів нашої планети. Ця життєво важлива та корисна тенденція, наприклад, підтверджується тим, що багато людей, а особливо молодь, займаються сортуванням вторинної сировини. Тож, де в Одесі можна саме таким чином допомогти планеті?

Мережа супермаркетів «Сільпо». У минулому році біля кожного магазину цієї мережі з’явилися контейнери для металу, скла, паперу та пластику. Проте добрі справи їхні на цьому не закінчуються, адже в Суворовському районі біля торгового центру «Сім’я» було відкрито першу в Одесі станцію з прийому вторинної сировини. Приймають усе, окрім поліетилену. Якщо у вас є бонусна картка, то можете отримати кешбек від зданого сміття. Чим більша вага сміття — тим більше бонусів. Така система приваблює та мотивує до сортування. Розцінки наступні: за 1 кг скла — 150 балів, 1 кг паперу — 250 балів, 1 кг металу — 700 балів, а за 1 кг пластику — 500 балів. А 100 балів рівняються одній гривні.

«Українці поки лише вчаться правильно розділяти відходи, однак перший крок уже зроблено. Люди усвідомили, що чинну систему поводження з відходами необхідно змінити. Цей процес триватиме довго, але початок покладено. Наше завдання — мотивувати гостей приносити вторсировину, щоб отримати бали «Власного Рахунку» та допомогти планеті», — розповідає керівниця проєкту #SilpoRecycling Галина Дмитрук.

Сортирувальна станція в ТЦ «Рів’єра». Зараз станція переробки — це зелений контейнер, який знаходиться на парковці ТЦ «Рів’єра». Вони працюють з 10 ранку до 7 вечора. Екоактивісти сподіваються, що якнайбільша кількість людей почне сортувати сміття, і, таким чином, одесити зможуть допомогти врятувати екологію. Проте спектр сміття, яке приймає на переробку сортувальна станція, постійно розширюється. Тут і поліетиленова плівка, і тетрапак, і одноразовий паперовий та пластиковий посуд, і трубочки, і фантики від цукерок, і упаковки від круп, макаронів, цукру. Це велике досягнення в галузі переробки вторинної сировини, адже не всі підприємства займаються цим.

Еко-маршрут від «Місто Майбутнього». Перевагою цієї організації є надання можливості кожному одеситові здавати на переробку сміття. Адже проїжджають їхні спеціалізовані автівки різними районами міста (частіше це Київський або Приморський райони) та зупиняються на усіх зручних, популярних у населення точках. Організовуються такі виїзди, як правило, два рази у місяць, проте, якщо ви не маєте можливості більше зберігати великого обсягу сировини, за певну плату до вас приїдуть особисто додому. Зазвичай еко- маршрут безкоштовний, але «Місто Майбутнього» є у мережі «Patreon», де ви можете внести грошову подяку за їхню працю. Також слід не забувати про ті самі контейнери від різних компаній для пластику, розташовані майже біля кожного дому. Вони приймають очищений прозорий пластик, який маркується позначкою «ПЕТ».

Далі все сміття відправляють на завод з переробки, в результаті чого отримується новий матеріал. Наприклад, пластик переробляється на будівельні, побутові матеріали та навіть на одяг; макулатура — на нові книжки, коробки, упаковки, туалетний папір, серветки тощо; жерстяні банки переробляються у такі самі банки, а скляні пляшки — в такі самі нові, стакани, скловату. Звісно, це не повний перелік, проте навіть із цього видно, що замість того, аби викинути відходи на звалище, краще здати їх на переробку. А якщо ви назбирали дуже багато сировини, то можете ще й заробити на цьому. Зазвичай за великою кількістю відходів компанія сама приїжджає до вас.

Отже, як здається спочатку, — це складно та навряд чи щось не змінить. Але насправді сортування сміття є посильним внеском у збереження й поліпшення екологічної ситуації, як на всій планеті, так і в нашій країні. Невідсортоване сміття неможливо переробляти, його відвозять на звалища, де воно накопичується та роками забруднює землю, підземні води й атмосферу. Дуже часто сміття вивозять навіть у непризначені для цього місця, утворюючи незаконні звалища. Проте вибір завжди за вами.

Кристина Лашкова, 2 курс,«Read.Me»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram