Другий етап медичної реформи: що зміниться і чи на краще?

Вже рік в Україні триває перший етап медичної реформи, а сама реформа реалізується вже 2 роки.

Перші зміни, які мали відбутися – це укладення декларації з сімейними лікарями, певний перелік безкоштовних медичних послуг (загальний аналіз крові, сечі, аналіз на холестерин та ін.) та перехід на електронну програму eHealth, тобто відмова від паперових карток та черг у реєстратуру.

Теоретично й законодавчо зміни є. Та чи всі вони реалізуються на практиці? Редакція нашої газети спитати про це студентів.

«Раз на раз не приходиться. Коли я йшла здавати кров з пальця, то з мене взяти близько 20-30 гривень, а коли потрібно було рентген зробити, для медогляду на роботу, то це було безкоштовно», – ділиться студентка 4 курсу Анастасія.

«Мені дуже подобається реформа медицини. Я відразу відчула зміни, черга проходить швидше завдяки електронному запису, і після впровадження безкоштовних аналізів я ще ні разу нічого не платила», – розповідає студентка 3 курсу Корнелія.

А що думають самі працівники охорони здоров’я з приводу результатів медичної реформи?

«Звісно за два роки суттєвих змін від медичної реформи очікувати не варто, для цього потрібно більше часу. Але можу сказати, що справи потихеньку йдуть на краще. Мені подобається, що паперова тяганина відходить у минуле. Тепер все швидко записується у комп’ютер і не потрібно зберігати ці паперові пильні стопки карточок», – ділиться медсестра студентської поліклініки Ольга Сергіївна.

Вже у 2020 році продовжаться важливі зміни в медицині, впроваджується 2 етап реформи. Що зміниться і чи принесуть нововведення користь для пацієнтів і лікарів?

Медицина, як і раніше, буде фінансуватися за рахунок українських платників податків, але додаткові побори, які практикуються в медичних установах, повинні будуть повністю зникнути.

Найголовніша зміна – принцип фінансування. Тепер Міністерство охорони здоров’я буде фінансувати медичні установи через єдиного платника – Національну службу здоров’я України. Всі медичні установи, які хочуть претендувати на державне фінансування у 2020 році, повинні будуть укласти з НСЗУ прямі господарські договори, згідно з якими ця служба буде здійснювати закупівлі медичних послуг. Укласти такий договір можуть не тільки комунальні медичні установи, а й приватні, відповідно і плату за свої послуги вони отримуватимуть не на пряму з кишені пацієнта, а від НСЗУ.

З наступного року вперше буде існувати гарантований медичний пакет. Сплативши податки, ви заплатили за медичне обслуговування. Найперше правило отримання медичних послуг за рахунок державного бюджету, це підписання декларації з сімейним лікарем. Всі подальші напрямки до інших лікарів, на обстеження, аналізи і так далі, будуть оплачуватися за рахунок бюджету.

Це називають одним з варіантів медичного страхування.

Уже зараз в охороні здоров’я спостерігаються обнадійливі зміни – семимильними кроками ми переходимо від псевдо-безкоштовної медицини до системи, коли держава гарантує пакет послуг, який оплатить в повному обсязі лікарням за обслуговування.

Ще одним нововведенням стане те, що медичним установам за програмою медичних гарантій в 2020 році Служба планує платити за деякі послуги. Наприклад, 8500 гривень за пологи, 19500 гривень за лікування одного інсульту і 15800 гривень – інфаркту.

Так само будуть оплачувати гемодіаліз, ендоскопічні послуги для раннього виявлення раку і мамографію.

Також буде здійснюватися закупівля інсуліну та інших ліків за програмою «Доступні ліки». Для пацієнтів, які хотітимуть кращих умов, передбачена додаткова страховка, яка буде оплачуватися безпосередньо за рахунок самого пацієнта.

Програму медичних гарантій поки що вивчають депутати, і тільки після прийняття бюджету буде зрозуміло, що саме буде оплачувати держава в наступному році.

Вартість програми на 2020 року понад 72 мільярдів гривень.

Що зараз відбувається з лікарнями і поліклініками? Медичні заклади повинні трансформуватися в некомерційні комунальні або державні підприємства, тобто перестати бути бюджетними і залежати від чиновників. Це дозволить працювати їм як підприємства і встановлювати зарплати, надавати послуги і отримувати за них гроші від НСЗУ.

Служба здоров’я буде строго стежити за виконанням своїх зобов’язань з боку медичних установ. Якщо в установі, яка уклала договір з НСЗУ, будуть виявлені факти вимоги плати з пацієнтів, за послуги які вже були оплачені платниками податків, то з цими установами буде розірвано договір і отримувати державне фінансування вони більше не зможуть.

Медична реформа ще триває, і з 2020 року має розпочатися її другий етап. Відповідно до нього пацієнті зможуть отримувати деякі безкоштовні послуги у вузьких спеціалістів. Проте, як будуть втілюватися плани у реальному життя і чим обернуться нововведення для пересічних громадян, покаже тільки час.

Лобанова Альона

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram