«Двері» катакомб завжди відкриті

Одеські катакомби – найбільші катакомби у світі та одне з найцікавіших місць в Одесі. Місце, повне таємниць, історій та міфів. Вже 70 років катакомби належать державі й різні організації працюють над пошуком знахідок та розкопками місць, які завалило піском, камінням або залило водами. Але ці пошуки не заважають організаціям проводити екскурсії та різні заходи в цьому історичному місці.

Перші розкопки почалися в 30-их роках ХІХ ст. під час активного будівництва Одеси.  Тоді була мета добути ракушняк, недорогий будівельний матеріал, який знаходився глибоко під землею. Добувався він вручну, пилками, які називалися «акули», виносився у вигляді цеглин.

Від такого навантаження багато працівників або помирали, або втрачали здоров’я.  За 30 років масштаб катакомб виріс до 2500 кілометрів. До речі, римські катакомби довжиною 500 кілометрів, а паризькі – лише 300. На відміну від паризьких, одеські катакомби не слугували масовим місцепохованням, але багато хто залишився назавжди в завалах катакомб.  «Нам знадобиться не менше двох тижнів, щоб пройти весь лабіринт», – говорить екскурсовод.

Зараз катакомби слугують музеєм для людей, які полюбляють місця з багатою історією, а історія катакомб, дійсно, дуже велика. На екскурсії вам покажуть й розкажуть про тих, хто жив у цих катакомбах  протягом сотні років. Це були й збори одеських крадіїв ХІХ ст., які обмінювалися вкраденим і вчилися непомітно брати з карману, місцем для виробництва самогону в часи сухих законів,  також катакомби слугували прикриттям масонів часів Російської імперії, партизанів часів Другої світової війни. Найпопулярніше призначення катакомб   –  сховище від атомної бомби в часи холодної війни СРСР з США.

Також ви побачите кістки тварин віком у три мільйони років.

Ще вам покажуть настінні малюнки різних років і епох, найчастіше серед яких зустрічатимуться зображення кораблів, а також речі часів Другої світової війни – різні монети, пляшки, купюру, зброю та багато іншого –  ними користувалися партизани.

Організації проводять різні експерименти із заселення катакомб живими істотами, але поки що переважна частина риб помирає через декілька діб, хоча мексиканські сліпі риби живуть там уже понад три місяці.

Якщо ви – одесит, то швидше за все були, або обов’язково чули про ці катакомби. Вони не залишать байдужими й дадуть багато нових вражень, а якщо ви будете з гарним екскурсоводом, то прогулянка буде ще цікавішою. Адже він може залякати, розповісти з гумором та пригостити чаєм, або за бажанням міцною хріновухою з гострим перцем.

На питання,  які організації займаються вивченням катакомб: державні чи приватні екскурсовод відповів: «Не можна сказати, що державні, але не без участі держави. Є організація «Пам’ять», яка займається історичними пам’ятками Одеси, є громадська організація воєнно-історичних та археологічних знахідок,  інститут та кафедра професора Троніна Костянтина, який займається цим проектом, вивченням катакомб, вивченням історії й археології.  Я належу до всіх організацій».

Екскурсії проводяться щодня з різних точок Одещини. Можна піти з групою, а можна замовити екскурсію й  індивідуально, екскурсію на кілька годин чи декілька діб, або замовити банкет у катакомбах – все, що забажаєте.  Ціни у всіх різні, але після екскурсії не пошкодуєте про витрачені гроші.

Влада  Тищенко

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram