ДЖЕРЕЛО ЖИТТЯ

3 травня – всесвітній день Сонця. Сонце – одна із зірок нашої Галактики (Чумацький Шлях). Навколо Сонця обертаються інші об’єкти цієї системи: планети і їхні супутники, карликові планети, астероїди, комети і космічний пил.

Сонце – центральне світило нашої планетної системи, і фізичні процеси, що протікають в ньому, в значній мірі визначають також фізику планет, принаймні найближчих до Сонця.

Але колись людям були невідомі прості істини. У різні проміжки часу і в різних цивілізаціях люди дотримувалися політеїзму (багатовір’я). Давайте ж розглянемо різних богів сонця і їхні унікальні здібності.

Єгипетський Бог Ра

Він був одним із найбільш шанобливих в пантеоні єгипетських богів. Найчастіше його зображували у вигляді сокола або людини з соколиного головою і диском. Крім того, що бог Ра дарував світло і захищав від мороку наземних жителів, він ще й освітлював шлях небіжчикам, приймав участь в суді над людьми. Символом влади Ра є анх-хрест, який вінчає кільце. Його називали ключем до життя або вузлом життя через форму. У єгипетській міфології бога Ра вважали творцем усього світу. Люди з’явилися з його сліз. За однією із версій удень Ра переміщується небесною річкою Ніл у човні Манджет й освітлює все навколо. Увечері він пересідає на човен Месектет і спускається до пекла. Там він боровся з силами мороку і на ранок, здобувши перемогу, знову поставав на обрії.

Давньогрецький бог сонця Геліос

Він відноситься до найдавніших олімпійських богів. Так як Геліос перебуває над усіма, високо в небі, то бачить всі діяння людей і богів. Часто за злочини карав сліпотою. Овідій писав, що Геліос мешкає в чудовому палаці в оточенні чотирьох пір року. Щоранку він піднімається з криком півня (його священним птахом) і в супроводі дочки Еос (богині ранкової зорі) сідає у вогняну колісницю і проробляє шлях від палацу на сході до палацу на заході.

У римлян же в III столітті офіційно введено культ Сонця (бог Сол). Він ненадовго став головним божеством античного пантеону. Однак божество було взято з грецької міфології, тому культ багато не проіснував.

Давньоримський бог сонця і музики Аполлон

У цього бога було дуже багато різноманітних особливостей. Йому приписують здатність лікувати, відкривати та будувати міста, заглядати у майбутнє. Також він був покровителем співаків і музикантів, ватажком муз. І все-таки зв’язок його з сонцем був. Його золоті стріли символізували світло, яке встановлювало Зв’язок з усіма здібностями, описаними вище.

У слов’ян існував розподіл між сезонами. За кожен із них відповідальність ніс свій бог сонця.

Слов’янський бог сонця Херс (зима – весна)

Він символізував початок нового року і виглядав як маленький хлопчик. Так як хлопчик був зовсім юним і слабким, то й погода відповідала: на землі панував холод. Але він зростав і ставав дедалі сильнішим.

Ярило (весна – літо)

Його слов’яни представляли як молодого нареченого, який символізує розквіт і плодовиту любов. Ярило виганяв зиму і холод, давав хороші врожаї і приплід худоби.

Дажбог (літо – осінь)

Він подавав цілющу силу і родючість. Слов’яни вірили, що Даждьбог виконає заповітні бажання і подарує здоров’я. Люди славили його, коли було зібрано врожай.

Сварог (осінь – зима)

Це божество було найстарішим і його представляли як темне сонце, що їде в колісниці. Завдяки Сварогу люди навчилися добувати вогонь і обробляти метали. Він передав закони і знання людям як мудрий старець.

На заміну одним віровченням приходили і закріплювалися інші. Все ж таки, міфологія залишила неабиякий відбиток на сучасній культурі та психології людей. Деякі з нас досі вірять у приказки та відмічають свята, корні яких уходять далеко в минуле.

Сонце завжди було джерелом життя на землі, його важко переоцінити. Проте за історію існування людства ми приписували йому немало магічного, персоніфікували та поклонялися. Інколи повернення до давніх традицій дає нам змогу краще зрозуміти життя тогочасних людей і поглянути на історію трохи під іншим кутом.

Лада Чубенко 2 курс, «Octopus»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram