Екологічні проблеми України — з чого б почати?

Намагаючись знайти місце в повністю забитому автобусі, ми навряд чи думаємо про те, що півгодинна піша прогулянка буде корисніша як для нас, так і для навколишнього середовища. Запалюючи світло у квартирі чи будинку, ми рідко замислюємося про те, що ще тисячі, а то й мільйони таких будівель «з’їдають» разом із грошима за сплату електроенергії, ресурси, які неможливо буде відновити. Слухаючи розповіді знайомих про покупки дешевих машин із ЄС, ми дивуємося тому, як же це вигідно: мати змогу дозволити собі розкіш за мізерну ціну…

 Але яку ціну доведеться сплатити, коли все це в сукупності з іншими джерелами руйнування навколишнього середовища доведе нашу країну до точки неповернення? Коли жарт про те, що скоро й повітря почнуть продавати, перестане бути жартом.

Ірраціональне споживання енергії призвело до того, що кількість запасів одного з найцінніших ресурсів нашої країни, вугілля, за 2015 рік скоротилася на 38% (трішки більше трьох із половиною мільйонів тонн), як передавали Українські національні новини, спираючись на державну статистику. Що ж, не біда, адже на переваги цієї втрати в нашій країні постійно зростає кількість сміття. BBC Україна говорить, що на даний момент його вистачить на будівництво приблизно п’ятисот пірамід Хеопса.

На жаль, поки тарифи на енергоносії ростуть, як і захворюваність, замість того, щоб зайнятися перероблюванням сміття та задуматися про альтернативну енергетику, ми продовжуємо несвідомо витрачати дорогоцінні ресурси й розширювати звалища відходів. Наслідки зневаги навколишнім середовищем можна відчути вже зараз: літня аномальна спека й запаморочлива задуха, різка зміна погоди, а ще новини про те, що на півдні Африки випав сніг. З підтримкою світових екологічних тенденцій далі буде тільки гірше, і в першу чергу, — в тих країнах, де ще немає усвідомлення того, що наша планета невиліковно хвора. Що ж, і поки країни ЄС борються за звання кращого охоронця навколишнього середовища, Україні доводиться ще не стільки вчитися охороняти природу, скільки усвідомлювати тяжкість стану своєї екологічної ситуації.

Серед усіх екологічних проблем України призові перші місця займають проблеми надмірного споживання енергоресурсів і великої кількості відходів, що в сукупності отруюють наше життя. Українці й, зокрема, одесити, як мінімум, п’ють погано очищену воду і, як максимум, дихають забрудненим повітрям, яке було б порівняно чистіше, якби за прикладом Німеччини й Нідерландів міста почали користуватися альтернативними джерелами енергії, сумлінно переробляти сміття та пересісти з дизельних, бензинових і газових транспортних засобів на електрокари та велосипеди. Безсумнівно, якщо все це колись станеться, з’являться іншого роду проблеми, однак вони не настільки шкодитимуть добробуту людини.                                                                                                                                                                    Фото: Олексій Попович

Тепер докладніше:

  1. Про альтернативні джерела енергії. Порівняно недорогі й перспективні способи отримання електроенергії, що приносять мінімум дискомфорту, як навколишньому середовищу, так і самій людини. Звичайно, спочатку навіть невеликим містам України не вистачатиме енергії від вітрогенераторів і гідроелектростанцій. Проте з плином часу ці та інші альтернативні джерела енергії зможуть замінити традиційні.
  2. Про перероблювання сміття. Наприклад, в Одесі культура сортування сміття та його подальшої переробки стала популярною відносно недавно, т о м у поки рано говорити про кардинальні зміни, але вони на противагу Україні дуже помітні в країнах ЄС (хоча й там чистота вулиць не завжди ідеальна). Якщо всі українські міста наслідуватимуть цей приклад, через кілька років ми зможемо спостерігати поліпшення стану ґрунтів, а також зниження загрози життю людей і тварин, не дивлячись на те, що навіть при спеціальній обробці сміття в атмосферу потрапляє безліч шкідливих речовин.
  3. Про дизельний, бензиновий і газовий транспорт та його альтернативи. Те, від чого високорозвинені країни намагаються позбутися, інші країни з радістю скуповують, й Україна не стала винятком. Дешеві авто з іноземною реєстрацією перекочували в наші міста і продовжують отруювати атмосферу, поки ЄС із користю для природи та для себе роз’їжджає в більшості випадках на велосипедах і електрокарах.

І наскільки ж зміниться життя середньостатистичного українця, якщо незабаром наша країна подолає хоча б ці проблеми? Варто розпочати з того, що завдяки чистій воді та чистому повітрю кожна людина почне відчувати себе трохи, але все ж краще, а тоді захворюваність знизиться. Звичайно, хвороби як і раніше будуть турбувати українців, але все ж нам пощастило жити в тому столітті, де невиліковних хвороб із кожним роком стає все менше.

Однак лікувати потрібно не тільки жителів планети — а й саму планету, чиї страждання ми можемо полегшити, якщо не викорінити. Щоправда, легко не буде. Адже до цієї справи докласти зусиль повинен кожен.

Анастасія Голубєва

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram