Екологічний бум: забрудненні пляжі та вулиці

Пляжний сезон закінчився і майже всі туристи роз’їхалися. Але це лише початок кінця. Адже саме в цей період, наше місто зазвичай завалене сміттям, яке залишали як наші гості так і самі містяни. Одна з найзабрудненіших локацій це море.

Проблема забруднення морів в Одесі, на жаль,  вже не викликає подиву. Така тенденція є постійною. Передача більшості пляжів в приватну власність ще більше загострило проблему. Приватники, економлячи свій заробіток відмовляються від такої послуги, як вивіз сміття. В міськраді ніхто так і зміг прийти до якогось компромісу, тому по закінченню сезону, для міста все-таки довелося докупити додаткові контейнери.

Засмучує і стан самої води. Один з найбільших одеських пляжів Лузанівка з протяжністю майже в півтора кілометра знаходиться в досить жалюгідному стані. Екологи пояснюють таку ситуацію з водою дуже просто — регулярні викиди в море з полів. Крім цього, додаються ще й каналізаційні стоки. Підтверджують це і лабораторні аналізи: рівень шкідливих хімічних речовин — азоту амонійного, нітритного і нітратного перевищує норму у кілька разів.

«Все це через те, що поруч розташоване село Крижанівка. Воно не каналізоване, тому всі відходи та стоки потрапляють в море. Більш того ділянка цього пляжу відносно рівна, тому ці маси водоростей, вони відкладаються на рівній ділянці, і оскільки їх ніхто не прибирає, ця гниюча органіка дуже забруднює море», — заявив еко-активіст Владислав Балінський.

Невтішна ситуація і на одеських вулицях. Двірники житлово-комунальних сервісів виходять на прибирання два рази на день, але навіть цього недостатньо. У зв’язку з цим було прийнято рішення про створення додаткових бригад з санітарного прибирання вулиць. Тепер щодня для підтримки належного санітарного стану вулиць Одеси додатково працюють три бригади прибиральників.

Гарною новиною стала звістка про те, що в нашому місті найближчим часом з’явиться сортувальна станція. В Одесі вже є контейнери для сортування алюмінієвих банок, пластикових пляшок і скла. Поки їх встановили тільки в центрі міста — біля Оперного театру, на Приморському бульварі, а також на Рішельєвській і Пушкінської.

Особливість таких контейнерів в тому, що приймати вони можуть не тільки алюмінієві пляшки і харчовий пластик — але й інші види сміття, навіть ті, які в нашому місті раніше відмовлялись переробляти .

«Ми будемо приймати такі небезпечні відходи — це наприклад, ртутні лампи, градусники, батарейки, також там буде і макулатура і скло, і навіть неліквідні типи пластику ті, які заготівельники не дуже хочуть брати. Спочатку буде прийматись той спектр сировини, який заготівельники, які відповідають за станцію, зможуть переробити, потім буде цей спектр розширюватись», відмітила еко-активіст Олена Маковецька.

Встановити подібну екологічну станцію запропонувала одеська еко- активістка Катерина Гречко. Для цього вона організувала збір грошей на краудфандовій платформі «Мой город» і за тиждень одесити, яких зацікавила ініціатива вже зібрали 54 тисячі гривень, що на тисячу гривень вище потрібної суми.

«Всі містяни просто в одному такому пориві відгукнулися і зібрали ці кошти та готові зібрати ще, якщо буде потрібно. Дуже багато людей допомагають інформативно, на своїх сторінках в соцмережах або особисто на своєму прикладі популяризують ідею свідомого споживання»,розповіла про враження еко-активіст Олена Маковецька.

Можливість здати сортоване сміття в одному місці, а не розвозити по різним точкам, спростить сам процес сортування для людей і може стати мотивуючим фактором, для тих, хто ніяк не наважиться розпочати сортувати. Наразі ж все залежить тільки від нас. Валерія Чабанюк