Фрустрація: що нам про це відомо, і чи можливо це подолати?

Чи здається вам інколи, що ви втратили надію на здійснення вашої мети? Ніби ви в одному кроці від депресії, ніби відчуваєте себе не вартим свого життя? Якщо так, напевно, ви зіткнулися з таким поняттям, як фрустрація, що у перекладі з латини означає обман, марне очікування.

Для того, щоб дійсно зрозуміти цей термін правильно, ми вирішили звернутися за роз’ясненням до спеціаліста, який є фахівцем стосовно цієї теми. Богатирьова Олена Юріївна –– спеціалізований психолог, працює у напрямку психоаналізу, закінчила міжнародну школу психології. За її словами, фрустрація –– невиправдані очікування, відсутність позитивного мислення та бажання того, що життя саме надасть якесь рішення. У стан фрустрації ми можемо потрапити на шляху досягнення своєї мети, коли нам трапляються будь-які труднощі. Чомусь ми вважаємо, що ці перешкоди нездоланні, і тоді ми втрачаємо бажання краще жити, сподіватися, мріяти.

Наша редакція провела опитування на тему «Чи переживали Ви стан фрустрації?» у соціальній мережі Інстаграм. У ньому взяли участь 50 реципієнтів віком від 14 до 20 років. Ми виявили, що 61% підлітків перебування у стані фрустрації. Студентка першого курсу Діана розповіла, що відчула цей стан після того, як склала ЗНО та побачила результати. «Я очікувала, що краще напишу ЗНО. Я розгубилася та дуже сильно хвилювалась, що я не тільки на бюджет не вступлю, але і на контракт. Я знала, що я можу більше, але не змогла прийти до тями через стрес», – прокоментувала вона.

Людина може увійти у стан фрустрації, якщо вона в очікуванні того, що хтось нестиме відповідальність за її життя. Наприклад, вона може міркувати таким чином, що навколишній світ чимось їй зобов’язаний (начальник, колеги, батьки тощо). У решті решт очікування людини не виправдовуються і вона відчуває себе не вартою цього життя. Може перебувати у стані печалі і тривоги. Взагалі, фрустрація –– стан «на межі» з депресією.

Як не увійти в стан фрустрації? Психолог надала кілька порад, які допоможуть уникнути цього стану. По-перше, не потрібно надто ідеалізувати власні результати. Живіть «тут і зараз», тверезо оцінюйте свої можливості. Наприклад, якщо у вас проблеми з артеріальним тиском, зрозуміло, що вам не потрібно бігти марафон. Якщо ви живете від зарплати до зарплати –– не потрібно сподіватися на те, що якимсь чином ви зможете виплатити кредит або іпотеку. По-друге, дозвольте собі робити помилки. Адже ми всі люди, тому маємо право на помилку. І пам’ятайте: кожна ситуація, труднощі на шляху до досягнення цілей –– це безцінний досвід, який вчить нас жити і бути в гармонії з навколишнім світом.

Мозес Міхаль, 1 курс, «КОЛО»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram