Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Гідроелектростанції – шкода чи користь?

Сонце, вітер та вода – основні джерела альтернативної енергії. У попередніх випусках ми говорили про сонце і вітер. Залишилася вода. Гідроелектростанція –  електростанція, яка за допомогою гідротурбіни перетворює кінетичну (рух) енергію води в електроенергію. Усе здається простим і зручним для використання, проте це лише верхівка айсбергу. У глибині прихована не одна проблема, пов’язана з використанням енергії води. Давайте з’ясуємо, чи вигідно українцям користуватися цим джерелом альтернативної енергії або краще задовольнятися вже знайомими та проаналізованими.

Перша перевага гідроелектростанцій, яка спадає на думку – це, звичайно, економія ресурсів та енергетична незалежність. І дійсно, гідроелектроенергетика не залежить від вартості викопного палива, та й імпортувати нічого не потрібно. Усе набагато простіше: ланцюг споруд забезпечує необхідний напір води, що надходить на лопаті гідротурбіни, яка приводить в дію генератори – вони вже виробляють електроенергію. А води в нас поки достатньо. На річках України встановлено 10 гідроелектростанцій більше 10 МВт: Дніпровська, Дністровська-1, Кременчуцька, Канівська, Київська, Середньодніпровська, Каховська, Дністровська-2, Теребля-Ріка та Олександрівська.

Крім того, витрати на оперативне обслуговування теж невеликі, оскільки для контролю роботи ГЕС не потрібно багато людей; гребля може використовуватися для накопичення води для ГЕС, захищати території від повеней, створювати водойми, які так подобаються туристам, а сільське господарство радо використовує їх для поливу культур.

На перший погляд, гідроелектростанції несуть в собі лише позитив і сповнені перевагами. Проте, є декілька важливих недоліків, які не дають назвати гідроелектроенергетику ідеальною заміною іншим галузям із використання альтернативних джерел енергії. Усі ці недоліки та проблеми пов’язані з екологією річок та водоймів взагалі.

Великі резервуари з водою, необхідні для роботи гідроелектростанцій призводять до затоплення великих площ земель, знищуючи долини, ліси та болота. А парникові гази з затоплених територій сприяють зміні клімату, що можна помітити з прогнозу погоди (хоча це зумовлено, звичайно, не лише гідроелектростанціями).

Крім того, греблі можуть призвести до вимирання деяких біологічних видів, оскільки через механізм роботи гідроелекстростанцій змінюється природний баланс річок і течій. Вода, проходячи через турбіни очищується від природних наносів.

Найбільш загрозливими для екології є великі ГЕС, на відміну від тих, що мають потужність менше 10 МВт, оскільки саме вони ведуть до серйозних змін середовища існування.

В Україні будівництво МГЕС було призупинено ще у 60-ті роки минулого століття, а от у більш розвинених країнах щороку демонтують десятки  великих гідроелектростанцій, пише сайт www.bbc.com

Станом на 2015 рік в Україні діяло 102 МГЕС із загальною встановленою потужністю 80 МВТ, тоді як у 1960-х їх існувало більше тисячі.

До речі, будування малих ГЕС сприятиме вирішенню проблем енергопостачання у віддалені та важкодоступні райони сільської місцевості, а саме деякі райони Закарпатської та Чернівецької областей. Україна має немалий потенціал використання ресурсів малих річок, що складає майже 28% загального гідропотенціалу всіх річок України, повідомляє сайт Держенергоефективності.

Наразі у високорозвинених країнах проводять дослідження з приводу впливу ГЕС на екологію. Наприклад, автори дослідження, опублікованого в науковому журналі PNAS, відзначають, що раніше влада була зацікавлена в дешевій електроенергії та не враховувала повною мірою екологічні і соціальні ризики. За оцінкою Міжнародного енергетичного агентства 5 % світового потенціалу гідроенергетики реалізуються через МГЕС. Технічний потенціал малої гідроенергетики оцінюється на рівні 150 – 200 ГВт.

«У величезних ГЕС немає майбутнього, це наш однозначний висновок. Щоб зберегти гідроенергетику в XXI столітті, нам потрібно поєднувати кілька джерел відновлюваної енергії», – стверджує професор Мічиганського університету Еміліо Моран в інтерв’ю кореспонденту ВВС.

Загалом, незважаючи на велику кількість переваг і недоліків гідроенергетики, її використання може бути корисним для економіки та навіть не зашкодить екології України. Але це можливо тільки в тому випадку, якщо власники будуть встановлювати гідроелектростанції лише при правильному виборі місця розташування та дотриманні екологічного законодавства. Проте відслідковувати чи контролювати це досить важко. Тому кращим виходом із ситуації є використання різних відновлюваних джерел альтернативної енергії, а не лише ГЕС.

Юлія Лінник

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Логотипи студентських редакцій:

Соціальні мережі
Інші публікації

Знайомство з факультетом журналістики, реклами та видавничої справи в онлайн-форматі

Є така весняна традиція на факультеті журналістики, реклами та видавничої справи – запрошувати на зустріч абітурієнтів. От і цього разу 27 березня 2021 року відбувся День відкритих дверей, щоправда, в онлайн-форматі на платформі Zoom. У зустрічі взяли участь декан факультету Олена Андріївна Іванова, заступник декана з навчальної роботи Інна Валеріївна Лакомська, старші викладачі Сергій Володимирович Азєєв та Аліна Олегівна Червінчук.

Факультет журналістики, реклами та видавничої справи Одеського національного університету імені І. І. Мечникова оголошує про проведення конкурсу студентських журналістських робіт на тему «Права людини в медіа: від розуміння до змін»

До участі у конкурсі запрошуються студенти І, ІІ, ІІІ та ІV курсів факультету журналістики, реклами та видавничої справи ОНУ імені І.І. Мечникова, які створюють власний

Студентські газети – результат колективної роботи майбутніх журналістів

На факультеті журналістики, реклами та видавничої справи викладають дисципліну, що направлена на відточення студентами практичних навичок володіння словом, – журналістську майстерність. На цих заняттях студенти

Осінь по-карпатськи

Карпати – багата культурна історія, збирання ягід та грибів, катання на лижах і сноуборді, риболовля, купання в гірських річках і просто естетична насолода краєвидами. Ми