Гідроелектростанції – шкода чи користь?

Сонце, вітер та вода – основні джерела альтернативної енергії. У попередніх випусках ми говорили про сонце і вітер. Залишилася вода. Гідроелектростанція –  електростанція, яка за допомогою гідротурбіни перетворює кінетичну (рух) енергію води в електроенергію. Усе здається простим і зручним для використання, проте це лише верхівка айсбергу. У глибині прихована не одна проблема, пов’язана з використанням енергії води. Давайте з’ясуємо, чи вигідно українцям користуватися цим джерелом альтернативної енергії або краще задовольнятися вже знайомими та проаналізованими.

Перша перевага гідроелектростанцій, яка спадає на думку – це, звичайно, економія ресурсів та енергетична незалежність. І дійсно, гідроелектроенергетика не залежить від вартості викопного палива, та й імпортувати нічого не потрібно. Усе набагато простіше: ланцюг споруд забезпечує необхідний напір води, що надходить на лопаті гідротурбіни, яка приводить в дію генератори – вони вже виробляють електроенергію. А води в нас поки достатньо. На річках України встановлено 10 гідроелектростанцій більше 10 МВт: Дніпровська, Дністровська-1, Кременчуцька, Канівська, Київська, Середньодніпровська, Каховська, Дністровська-2, Теребля-Ріка та Олександрівська.

Крім того, витрати на оперативне обслуговування теж невеликі, оскільки для контролю роботи ГЕС не потрібно багато людей; гребля може використовуватися для накопичення води для ГЕС, захищати території від повеней, створювати водойми, які так подобаються туристам, а сільське господарство радо використовує їх для поливу культур.

На перший погляд, гідроелектростанції несуть в собі лише позитив і сповнені перевагами. Проте, є декілька важливих недоліків, які не дають назвати гідроелектроенергетику ідеальною заміною іншим галузям із використання альтернативних джерел енергії. Усі ці недоліки та проблеми пов’язані з екологією річок та водоймів взагалі.

Великі резервуари з водою, необхідні для роботи гідроелектростанцій призводять до затоплення великих площ земель, знищуючи долини, ліси та болота. А парникові гази з затоплених територій сприяють зміні клімату, що можна помітити з прогнозу погоди (хоча це зумовлено, звичайно, не лише гідроелектростанціями).

Крім того, греблі можуть призвести до вимирання деяких біологічних видів, оскільки через механізм роботи гідроелекстростанцій змінюється природний баланс річок і течій. Вода, проходячи через турбіни очищується від природних наносів.

Найбільш загрозливими для екології є великі ГЕС, на відміну від тих, що мають потужність менше 10 МВт, оскільки саме вони ведуть до серйозних змін середовища існування.

В Україні будівництво МГЕС було призупинено ще у 60-ті роки минулого століття, а от у більш розвинених країнах щороку демонтують десятки  великих гідроелектростанцій, пише сайт www.bbc.com

Станом на 2015 рік в Україні діяло 102 МГЕС із загальною встановленою потужністю 80 МВТ, тоді як у 1960-х їх існувало більше тисячі.

До речі, будування малих ГЕС сприятиме вирішенню проблем енергопостачання у віддалені та важкодоступні райони сільської місцевості, а саме деякі райони Закарпатської та Чернівецької областей. Україна має немалий потенціал використання ресурсів малих річок, що складає майже 28% загального гідропотенціалу всіх річок України, повідомляє сайт Держенергоефективності.

Наразі у високорозвинених країнах проводять дослідження з приводу впливу ГЕС на екологію. Наприклад, автори дослідження, опублікованого в науковому журналі PNAS, відзначають, що раніше влада була зацікавлена в дешевій електроенергії та не враховувала повною мірою екологічні і соціальні ризики. За оцінкою Міжнародного енергетичного агентства 5 % світового потенціалу гідроенергетики реалізуються через МГЕС. Технічний потенціал малої гідроенергетики оцінюється на рівні 150 – 200 ГВт.

«У величезних ГЕС немає майбутнього, це наш однозначний висновок. Щоб зберегти гідроенергетику в XXI столітті, нам потрібно поєднувати кілька джерел відновлюваної енергії», – стверджує професор Мічиганського університету Еміліо Моран в інтерв’ю кореспонденту ВВС.

Загалом, незважаючи на велику кількість переваг і недоліків гідроенергетики, її використання може бути корисним для економіки та навіть не зашкодить екології України. Але це можливо тільки в тому випадку, якщо власники будуть встановлювати гідроелектростанції лише при правильному виборі місця розташування та дотриманні екологічного законодавства. Проте відслідковувати чи контролювати це досить важко. Тому кращим виходом із ситуації є використання різних відновлюваних джерел альтернативної енергії, а не лише ГЕС.

Юлія Лінник

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram