Голос сучасної української пісні – який він?

Щороку скарбниця української естради збагачується перлинами з молодих та талановитих виконавців. Але чи отримують вони увагу з боку співвітчизників? Якою вона постає в їх очах?

Подумайте, що у вас асоціюється з українською піснею. Безперечно, перше, що ви згадаєте – те, що вона дуже мелодійна, як і мова, якою співають. Хтось бачить українську пісню наповненою чимось магічним, загадковим, неодмінно пов’язаною з українським фольклором та міфологією… Для одного вона є місцями трагічною, але одночасно надзвичайно щирою, для іншого – це весела та яскрава пісня, під яку ноги самі йдуть у танок, а слова легко наспівувати. Хтось же бачить її у певній мірі іронічною, або, навпаки, як пісню з відвертою лірикою. Або ж це може бути дуже світла, оптимістична та сповнена любові музика, яка навіть у моменти суму залишається світлою, даруючи слухачеві надію. 

Українська пісня така чарівна, така гарна у своєму різноманітті, а тому заслуговує бути поміченою. На сьогодні українська музика набуває все більшого поширення, її можна почути на радіо та телебаченні. Нові релізи б’ють рейтинги на музичних платформах, а відеокліпи потрапляють у тренди на YouTube.

Але якщо звернутись до статистики Національної Ради України з питань телебачення та радіомовлення, частка україномовних пісень на радіо за липень 2021 року становить в середньому 36%, а кількість пісень на офіційних мовах ЄС коливається від 68% до 70%.

Згідно з вищезазначеними результатами, можна сказати, що українці обирають музику зарубіжних виконавців, замість вітчизняних. Молоді та невідомі виконавці так і не знаходять свого слухача, адже просто не мають змоги пробитись у «великий та недосяжний» шоу-бізнес.

Аби докладніше вивчити це питання, було проведено бліц-опитування серед студентів ОНУ імені І.І.Мечникова, яке нарахувало 46 осіб.

Підтверджуючи попередні дані, студенти (а це 89,1%) обрали англійську мову як таку, якою вони найчастіше слухають музику. Наступною з результатом 56,5% виявилась російська, на третьому місці – українська, яку обрали 30,4% опитаних.

Якщо говорити про те, як часто наші студенти зустрічають українську музику в повсякденному житті, то відповіді розділились майже порівну: одна частина, а це 26,1%, стверджує, що чує її доволі часто, 28,3% – рідко, 19,6% – майже ніколи й 23,9% – помічають її часто, адже самі у ній зацікавлені. З приводу подібних результатів можна сказати, що вони обумовлені, в першу чергу, зацікавленістю потенційного слухача в українських виконавцях, адже ми не будемо помічати їх, якщо вони не задовольняють наші музичні вподобання.

Як не дивно для молодого покоління, але основним джерелом, де наштовхуються на українську музику, є радіо (50%), на другому місці — телебачення (47,8%) й лише третє місце посідають соц. мережі (45,7%).

Була помічена закономірність у тому, кого найчастіше чують наші студенти. Серед українських співаків виділяли таких виконавців, як: Go-A, Океан Ельзи, Бумбокс, Без обмежень, Один в каное, Kazka, DOROFEEVA, NK, Alyona alyona, Monatik, Тіна Кароль, Время и Стекло, Hardkiss, Mіstmorn, DZIDZIO. Серед зарубіжних: The Weekend, Ariana Grande, Maneskin, lana del Rey, Imagine Dragons.

Майже кожен студент зміг назвати виконавців, яких чув, але виокремити улюбленого для багатьох виявилось складною задачею. Основна маса опитаних називала тих самих артистів, що й у попередньому питанні. Додались такі імена як Скрябін, Onuka, Vivienne Mort, Fo sho, Sad Novelist, O.Torvald. 

Загалом, опитувані відзначають гарний текст пісень та мелодію. Наголошують, що саме чуттєвість, ритмічність, а також неординарність та оригінальність є основними критеріями, аби виконавець став їх улюбленим.

Велику увагу приділяли українським рок-гуртам, таким як Без обмежень та Антитіла. «Ці гурти заворожують своєю музикою та глибокими сенсами пісень, а особливої атмосфери додають неперевершені голоси солістів», – написав один з респондентів. Також відмітили метал-гурт Motanka, що пропонує своїм слухачам містичний метал за участі українських етнічних інструментів. 

На думку студентів, Бумбокс є гуртом, з яким слід познайомитись, аби зацікавитись українською музикою, адже, на думку опитаних, саме вони є яскравими її представниками. Гурт Go-А та Hardkiss також проявили себе як ті,  чиєю творчістю неодмінно слід поділитись. Перші мають «цікавий стиль, який в мене особисто асоціюється з Україною. Також незвичне звучання». Другі ж – представляють «поєднання українського звучання з американським, неймовірний голос Юлії Саніної точно не залишить нікого байдужим», – зазначив один з респондентів.

Більшість з опитаних має позитивне ставлення до української музики в цілому, але зазначають, що часто немає що слухати серед тих, кого постійно крутять на радіо чи телебаченні. Як вже згадувалось, багато хто не міг назвати хоча б одного улюбленого співака, хоча виконавців для вибору більше ніж достатньо. «На жаль, знаю мало українських виконавців, які сподобалися би мені й одночасно з цим виконували пісні українською, хоча такі справді повинні бути і їх 100% багато», – висловився один зі студентів.

Крім того, позитивним виявилось і ставлення щодо просування українських виконавців. «Українська мова варта того, щоб нею виконувалося якомога більше пісень. Адже мова, оригінальний підхід до написання буде приваблювати ще більше людей до української творчості. І в такому випадку, українська мова виступає першою ознакою того, що ця пісня є саме продуктом України, а не будь-якої іншої країни СНД», – поділився один з респондентів. 

Були й ті, хто наголошував, що роль мови не так вже й важлива: «Я гадаю, це цілком залежить від самих авторів пісень. Незалежно від мови вони все ще представляють нашу країну, якщо хтось не може писати пісні українською мовою, не вважаю за потрібне їх до цього примушувати», – висловився один зі студентів. Такої ж думки дотримується й цей респондент: «Вважаю, що музика – вище національностей, як і будь-яке мистецтво. Якщо для самоідентифікації певного митця той прагне писати та виконувати пісні польською, хай виконує. Так само й з українськими. Я чула українські групи, що виконують пісні трьома мовами. І це прекрасно!». 

Отже, можемо сказати, що чітким постало бажання побачити серед молодих співаків та співачок достойних представників української нації на світовій арені (навіть якщо вони не виконують пісні українською), але для цього вони повинні бути поміченими, в першу чергу своїми співвітчизниками.

Янак Христина

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram