Говоримо як професіонали

На факультеті журналістики, реклами та видавничої справи Одеського національного університету імені І. І. Мечникова студенти другого курсу вивчають дисципліну «Основи дикторської майстерності». На лекціях із цього предмету майбутні ведучі новин та радіопрограм відкривають секрети правильного дихання, артикуляції, інтонації і ще багато іншого, аби бути найкращими.

Пара з «Основ дикторської майстерності» зазвичай починається з легких вправ на діафрагмальне дихання. Вони дозволяють студентам налаштуватися на робочий лад та розвивають уміння затримувати дихання аж на п’ятнадцять «ковалів» — одиниця вимірювання, вигадана дикторами для майбутніх дикторів. Студенти набирають побільше повітря, а потім промовисто вигукують і рахують: «У веселому селі жили-були ковалі. Раз коваль, два коваль…». Дорахувати до п’ятнадцяти ковалів — вершина майстерності. Після цього студенти виконують вправи на артикуляцію. Скоромовки та химерні комбінації голосних з приголосними лунають з аудиторії. Улюблені «ПРІМ-ПРЕМ-ПРАМ-ПРОМ-ПРУМ-ПРИМ» та «БІДМ-БЕДМ-БАДМ-БОДМ-БУДМ-БИДМ» студенти називають «чарівним закляттям». 

Завершальною частиною лекції є практика правильного інтонування в тексті. Тут студенти вивчають, які слова наголошувати, як тримати паузи та читати новини так, аби глядачам та слухачам не стало нудно. Окрім практики, викладач предмету Олена Миколаївна Орлова також подає теоретичну базу. Таким чином студенти знають, що таке люфт-пауза, з чого складається мовний апарат людини тощо. 

«Наші заняття я будую на основі багатьох програм та методик. Це рекомендації з українських, радянських та закордонних посібників. По-друге,   спираюсь на власний досвід, адже  двадцять років працюю на телебаченні та радіо, окрім цього, брала участь у міжнародних тренінгах, — розповіла Олена Миколаївна Орлова й додала: — Сподіваюся, що наші заняття допоможуть студентам, адже на радіо й телебаченні потрібні сильні голоси, гарна дикція та правильне дихання!».

На парах з «Основ дикторської майстерності» майже завжди аншлаг, оскільки студентам до вподоби ця дисципліна. Студентка другого курсу Поліна Циркуль ділиться своїми враженнями: «Мова — це візитівка кожної людини. Гарна, правильна вимова є одним з головних ознак культурної й освіченої людини. Що вже говорити про вагомість мови в професії журналіста? Це головний інструмент, а тому володіти ним журналіст повинен досконало. Зрозуміло, що постановка вимови — це кропітка праця, але завдяки курсу «Основи дикторської майстерності», шлях до правильної й чіткої мови не здається таким тернистим.  Завдяки індивідуальному підходу Олени Миколаївни Орлової та регулярній практиці за два місяці занять багато студентів вже мають помітний результат.  Впевнена, що далі буде тільки цікавіше, а результати ще кращі, до того ж, це чи не єдиний предмет, протягом якого нам, студентам, дозволяють показувати язик!».

Особливим є також те, що протягом всього вересня пари з «Основ дикторської майстерності» проходили на вулиці на свіжому повітрі. Таке рішення було прийнято через рекомендації щодо попередження поширення інфекції Covid-19. Це дозволило студентам і тренувати свої дикторські здібності, і насолоджуватися теплою погодою ранньої осені.  Нагадаємо, що «Основи дикторської майстерності» — одна з дисциплін, яку обрали студенти другого курсу перед початком нового навчального року.

Марія Новоселя

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram