Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Гра-скандал

«Образа польського народу й пропаганда нацизму». Таке посилання Інститут національної пам’яті Польщі побачив у тизері нової комп’ютерної гри під назвою «Ціна Свободи». Окружна прокуратура Варшави вже відкрила кримінальне провадження. У центрі міжнародного скандалу опинився одеський програміст і дизайнер.

 

Трейлер гри призвів до міжнародного скандалу. На YouTube-каналі вказано під відео в описі, що гра про німецькі табори смерті в Польщі. Також накладена музика з двозначним текстом. Польський інститут національної пам’яті розцінив розробку проекту як образу польського народу й пропаганду нацизму. Уже відкрито кримінальне провадження.

В ізраїльських ЗМІ з’являються публікації, які називають таку ідею розробників аморальною та антигуманною. Польські ЗМІ пишуть про російський слід, цитуючи польского депутата Йозефа Брінкуса: «Може йтися про політичну провокацію проти Польщі в міжнародному масштабі».

Розробник гри — молодий «айтішник» Дмитро Дибіна. Це його перший досвід у ігровій індустрії. Запевняє, що ніяких провокацій із його боку не було. Інформація про те, що локацією для гри обраний «Освенцим», і трейлер на YouTube-каналі, який викликав скандал, — це все фейк. У ролику використана нарізка з більш ранніх етапів розробки гри. «Це не наш ролик, це не наш YouTube-канал. І з цією людиною нас нічого не пов’язує. У нас у грі немає ніякої символіки. Ніяких згадок про те, що це фашисти, нацисти, євреї. Нікого ми не зачіпаємо. У нас є дисклеймер — це захисний напис, що ми все придумали. Вигадка автора: будь-які збіги з іменами й символами випадкові», — розповідає Дмитро.

Гра «Ціна свободи» планувалася як сесійний онлайн-симулятор. Геймер грає або за наглядачів, або за в’язнів. Офіційний трейлер вже видалений із сайту гри та з офіційного YouTube-каналу. Однак, його ще можна знайти в інтернеті. Показуємо ролик науковому співробітникові Одеського музею пам’яті жертв Голокосту Семенові Абрамовичу. «Ззовні все це не схоже на табір «Аушвіц». Але річ у тім, що справа навіть не в схожості, а справа в аналогічності. Тобто, ті умови, ті картинки, які прописані в цій грі — вони характерні для концтабору. Я вважаю, що це може образити людей, які зберігають пам’ять. Багатьох людей, які пережили цей кошмар, вже просто немає в живих. І думаю, що їхня оцінка була б вкрай негативною. Подібні ігри неприйнятні в полі IT-технологій», — запевняє Семен Абрамович.

На цьому тлі розгорається скандал і гострі реакції з боку Польщі та Ізраїлю — Дмитро Дибіна заявив про зупинку цього проекту, але опускати руки не збирається. Продовжить розробку вже видозміненої гри. «Ми переходимо в інший сетинг — сама гра буде мати інший вигляд. Ми переносимося або в Середньовіччя, або в сучасну в’язницю, де принцип гри буде той самий. Але візуально на 100 % ніяких асоціацій не буде. Якщо я когось образив — прошу вибачення», — зазначив молодий розробник.

Нагадаємо, що «Освенцим» — комплекс німецьких концентраційних таборів і таборів смерті, що розташовувався в 1940-1945 роках у 60 км на захід від Кракова, від генерал-губернаторства біля міста Освенцима, яке в 1939 році указом Гітлера було приєднане до території Третього рейху.

Близько 1,4 млн осіб, із яких близько 1,1 млн становили євреї, були вбиті в «Освенцимі» в 1941-1945 роках. У той же час, за оцінкою історика Г. Д. Комкова в статті у Великій радянській енциклопедії, загальне число жертв склало понад 4 млн осіб. «Аушвіц-Біркенау» був найбільшим із нацистських таборів знищення і найдовше проіснував, тому він став одним із головних символів Голокосту.

 

Павло Сичевський

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Логотипи студентських редакцій:

Соціальні мережі
Інші публікації

Знайомство з факультетом журналістики, реклами та видавничої справи в онлайн-форматі

Є така весняна традиція на факультеті журналістики, реклами та видавничої справи – запрошувати на зустріч абітурієнтів. От і цього разу 27 березня 2021 року відбувся День відкритих дверей, щоправда, в онлайн-форматі на платформі Zoom. У зустрічі взяли участь декан факультету Олена Андріївна Іванова, заступник декана з навчальної роботи Інна Валеріївна Лакомська, старші викладачі Сергій Володимирович Азєєв та Аліна Олегівна Червінчук.

Факультет журналістики, реклами та видавничої справи Одеського національного університету імені І. І. Мечникова оголошує про проведення конкурсу студентських журналістських робіт на тему «Права людини в медіа: від розуміння до змін»

До участі у конкурсі запрошуються студенти І, ІІ, ІІІ та ІV курсів факультету журналістики, реклами та видавничої справи ОНУ імені І.І. Мечникова, які створюють власний

Студентські газети – результат колективної роботи майбутніх журналістів

На факультеті журналістики, реклами та видавничої справи викладають дисципліну, що направлена на відточення студентами практичних навичок володіння словом, – журналістську майстерність. На цих заняттях студенти

Осінь по-карпатськи

Карпати – багата культурна історія, збирання ягід та грибів, катання на лижах і сноуборді, риболовля, купання в гірських річках і просто естетична насолода краєвидами. Ми