Я вірю у вчорашній день

Книга Гері Шмідта «Битви щосереди» – захоплююча енциклопедія життя американців у 60-ті роки 20-го століття – час війни у В’єтнамі, діяльності хіпі, гурту The Beatles та бітників. Несподівано на арені хвилюючих подій з’являється маленька людина – хлопчик на ім’я Холлінг Вудвуд.

Читаючи цю історію про «епоху хуліганства», зазнаєш цілої палітри емоцій: від легкої радості до нестримних веселощів, від подиву до гніву.

За розвитком головного героя спостерігати було по-справжньому цікаво. Автор обрав для персонажа найвдаліший вік – дванадцять років, коли людина тільки починає усвідомлювати своє «Я», власний світогляд, а також вирішує, куди їй такій унікальній податися. Спочатку Холлінг постав перед читачем параноїдальним невпевненим у собі та боягузливим, і далі щомісяця переживав все нові й нові метаморфози. Він ставав сміливішим, рішучішим.

Від простого до складного, від «Венеційського купця» до «Багато галасу з нічого». П’єси Шекспіра немов показували нам духовний розвиток головного героя, і автор вдало підібрав твори, адже що може змусити задуматися про вічне, якщо не класика? Тим паче, у такий час, як війна, хочеться вірити у щось світле, добре і зворушливе, у щасливий фінал.

Опис важкої ситуації у країні розбавляють саркастичні коментарі Холлінга Вудвуда, який не обділений почуттям гумору. Про свої будні він розповідає з неприхованою іронією. Його батько – архітектор, який може створити Ідеальний будинок, але не ідеальну сім’ю: батьки хлопчика давно розлюбили один одного, з сестрою постійно конфліктують через її приналежність до субкультури хіпі.

Поступово Холлінг знаходить справжніх друзів, дізнається багато нового, закохується, свариться, розчаровується, мириться. І все це описано у такій бадьорій та невибагливій манері, що хочеться самому поринути у вир подій з головою.

Важливу роль у становленні Холлінга грає і його вчителька місіс Бейкер. Спочатку хлопчику здавалося, що вона його ненавидить, готова «розірвати» прямо посеред уроку. Розвиток дії цікавий – починаються «битви щосереди»: читання й аналіз п’єс Шекспіра, розмови з філософським змістом, а також тести на 150 питань, куди ж без цього. Згодом місіс Бейкер постає перед читачем як сильна жінка, здатна на добрі вчинки.

Лейтмотив цієї історії такий: ніколи у світі не було тільки добрих і поганих людей, але не всі це усвідомлюють.

Дар’я Кристофович