Як пережити карантин

Наш спосіб життя дуже змінився за кілька тижнів карантину, і багато хто переглянув своє ставлення до життєвих потреб. Та виходу з карантину чекаємо всі.
Телеканал “24” опублікував на своїй сторінці в соціальних мережах, як Україна буде виходити з карантину. Посилається телеканал на інтернет-видання «Лівий берег» і «Ліга.нет», тим самим дезінформуючи населення та публікуючи фейк. Отож, вихід ще попереду і достеменно ще невідомо, коли і як виходитемо з нього.
Соціологічною групою «Рейтинг» було проведено опитування серед українців, яке виявило наявність ознак депресії, тривожності, паніки, втоми та розладів сну. Соціологи також помітили зростання тривожності, втоми й безсоння у період карантину. Рівень депресії та паніки залишилися на тому ж рівні. 54% опитаних вважають, що з людьми треба бути дуже обережними. 30% вважають, що більшості людей можна довіряти. 16% не змогли відповісти. Результати опитування у двох хвилях: І хвиля (27–28.03 2020) — 1660 респондентів, II хвиля (3–4.04.2020) — 1700 респондентів у віці від 18 років і старше. Похибка репрезентативності дослідження з ймовірністю 0,95. Не більше 4%.

Як бути на самоізоляції та не втратити відчуття свободи

Нам потрібен час, щоб звикнути до ситуації, в якій опинилися й зрозуміти, що зараз можемо врятувати світ, залишаючись лежати на дивані. Але опинившись вдома, та ще й на самоті можеш відчути тривожні думки з приводу світової кризи, пандемії та займатися пошуком симптомів коронавірусу в себе. «Тривога зараз це нормально, і не потрібно пити заспокійливі пігулки щодня. Але все, що складніше тривоги — відчуття паніки, іпохондрія, зненацькі та часті походи в магазин і скуповування стратегічних запасів — це ненормально і може свідчити про важчі психологічні травми, що активізуються в складні для людини часи», — говорить сертифікований гештальт-терапевт Ілля Поледонський. Паніка й тривога несуть найбільшу небезпеку, якщо стають заразними й такі відчуття будуть виникати у ваших близьких. Не впоравшись зі своїм сумом, ви можете робити гірше і собі, і близьким. Тому важливо працювати зі страхами та не доводити себе до такого стану – припинити читати всі статті в інтернеті про коронавірус і знизити споживання такої інформації до нуля або ж навпаки читати позитивні новини про вірус.
Будь-які нововведення в житті ми сприймаємо важко, а тому правила – не ходити на роботу, не їздити в транспорті, ходити тільки в масці – викликають у нас відчуття дискомфорту й неприємного стану, ніби нас позбавили свободи. Ми починаємо відчувати паніку й тривогу від того, що втрачаємо контроль над реальністю. Поради від нейропсихолога Світлани Євтещенко, як знизити рівень неприємних емоцій:

  • Приймайте ситуацію такою, як вона є і те, що в цій ситуації ви виявилися не одні.
  • Говоріть з близькими про те, що вас турбує. Проговорюйте свої страхи. Якщо у вас є свій психолог, то візьміть пару онлайн-консультацій.
  • Організуйте свій режим дня. Не дозволяйте собі ходити в піжамі по квартирі та встановіть межі: що на кухні ви їсте, у вітальні працюєте, у спальні спите.
  • І найголовніше: читайте тільки перевірену інформацію про коронавірус, не доводьте себе до панічних атак через фейки.

Фінансова тривога

Новини про те, що глава МВФ оголосила про початок глобальної рецесії та нова економічна криза почалася, звичайно змусили багатьох людей панікувати й думати про те, що вони втратять всі свої заощадження, не кажучи вже про людей, які втратили роботу. Подаємо для вас практичні поради від експерта з особистих фінансів та інвестицій Оксани Величко.
Кращий спосіб захистити себе від кризи — власні заощадження, яких вистачить, щоб забезпечити себе як мінімум на 3 місяці, а максимум на 6. Паралельно із заощадженнями можна назвати наш імунітет, який захищає від хвороб, якщо підтримуємо його корисними звичками: здорове харчування, повноцінний сон. Для збереження та примноження персональних фінансів ми теж повинні формувати важливі звички:

  • Регулярно відкладайте від свого доходу. Найкраще, щоб це було 10% від вашої щомісячної зарплати.
  • Плануйте свій бюджет.
  • Ведіть облік: доходи та витрати. Ви зможете зрозуміти, на що витрачаєте найбільше і наскільки це раціональні витрати.
  • Інвестуйте у знання й станете затребуваним фахівцем у своїй галузі на ринку праці.
  • Введіть правило «усвідомлене споживання». На період карантину воно всім необхідно. Зараз ви можете відмовитися від брендів, а вибирати речі за потреби та відповідної якості; переглядайте свої онлайн-передплати й тарифи на мобільних телефонах. Ми знаходимося вдома з нескінченним Wi-Fi, цілком можливо, що зараз не треба платити за мобільний інтернет.

Розлучення на карантині

Жарти-жартами, але сімейні проблеми накопичуються роками й на період ізоляції вдома може статися сплеск емоцій. Зараз важливий час, щоб приділити увагу не тільки собі, а й своїм стосункам. Можливо, це період, коли ви задумаєтеся про те, що не варто жити з цією людиною або ж навпаки зрозумієте, наскільки сильно її цінуєте і раді розділити з нею важкі часи. Кілька порад від сімейного психолога Дар’ї Ландик:

  • Не забувайте про час для себе. Проводьте час зі своїм партнером, але на карантині не забувайте про свої захоплення і займайтеся улюбленою справою, побудьте наодинці та поміркуйте про велике. Просто скажіть своєму партнеру, що в певні години хочете позайматися певною справою і не хочете, щоб вас відволікали.
  • Спробуйте приготувати страву невідомої для вас кухні — разом. Вільного часу досить, тому саме час відкрити інтернет і знайти найцікавіші рецепти, які так хочеться спробувати.
  • Проведіть час разом з дітьми за іграми й спробуйте повернутися в дитинство: стати супер-героями та перемогти разом із дітьми всіх супер-лиходіїв.
  • Розмовляйте один з одним і діліться всім, що турбує.

Діти на карантині

Повірте, але дітям ще складніше на карантині, ніж дорослим. Зараз вони знаходяться в незрозумілому стані, виникають питання: а чому я повинен сидіти вдома та хто такий цей вірус? Вони ще не до кінця розуміють всіх проблем людства і тут важливо не залякати їх і нашкодити. Тут у нагоді стануть поради від педіатра Наталі Сєрової, як правильно провести карантин дітям:

  • Обов’язково розкажіть дитині всю правду, якщо її це цікавить. Якщо вона не підозрює, що відбувається, то просто стежте за її безпекою. Дитина зараз перебуває тільки вдома, тому не потрібна величезна лекція про коронавіруси. Все, що потрібно, — стежити за тим, щоб мила руки з милом.
  • Почніть із себе. Покажіть дитині правильний приклад, як розпоряджаєтеся своїм щоденним графіком і що не відчуваєте тривоги. Діти можуть відчути її і включати свою фантазію.
  • Ставте дитині реалістичні вимоги: домашнє завдання повинно бути виконано, онлайн-урок по відеозв’язку з учителем треба вислухати. Але не забувайте, що увага дитини вдома знижується і вона може відволікатися абсолютно на все.
  • Поясніть дитині, що один з батьків буде працювати вдома і не можна його відволікати.

Проблеми з харчуванням

Спортзали закриті, доступ на кухню завжди відкритий — тому необхідно стежити за своїм харчуванням. Варто переглянути щоденний раціон. Зараз втрачається набагато менше калорій, ніж витрачалось при звичайному способі життя. Якщо постійно виникає бажання щось з’їсти, то, можливо, ви страждаєте на розлад харчової поведінки та не можете зрозуміти: ситі чи хочете їсти? Ось поради з харчування від фітнес-тренера Владислава Варшервського:

  • Пийте менше кави й чаю. Перебуваючи в офісі, випиваємо до шести чашок чаю або кави, але тепер знаходимося вдома, і цей заряд бадьорості більше ні до чого.
  • Режим прийому їжі ніхто не відміняв. Сніданок — перекус — обід — перекус — вечеря.
  • Не починайте їсти багато солодкого. Цукор підвищує рівень інсуліну в організмі, даючи вам нетривале відчуття насичення.
  • Не змішуйте свої задоволення. Перегляд серіалу / фільму під їжу — не найкращий варіант.
  • Не забувайте про мінімальну фізичну активність.
  • Постарайтеся зменшити кількість простих вуглеводів: тістечка, печиво, булочки не тільки додадуть зайвих кілограмів, але й зіпсують обмін речовин.
  • Обирайте їжу, у якій низький глікемічний індекс. Це м’ясо, риба, яйця, гречана, рисова, вівсяна каші. Такі продукти добре нас насичують, і ми не відчуваємо голоду.

Тільки переживання моменту «тут і зараз» та усвідомлення того, скільки корисного для себе можна зараз зробити, а ще корисніше для всього світу: залишившись вдома, ми зможемо пережити цей непростий період і повернутися до звичайного життя повністю оновленими та увірватися в робочий ритм повним сил. Не читайте фейкових новин і не накручуйте себе, а краще залишайтеся вдома зі своїми близькими! #StayAtHome

Аліфанов Андрій

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram