Як студенти-журналісти дізнавались про подання запиту на інформацію

Студенти та викладачі нашого факультету доєднались до онлайн-лекції «Запит на інформацію як інструмент якісної журналістики», що пройшла 10 листопада 2021 року. Це стало можливим завдяки налагодженій співпраці факультету журналістики, реклами та видавничої справи з Інститутом журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, Центром прав людини ZMINA в межах програми розвитку ООН в Україні за підтримки міністерства закордонних справ Данії. Представники пресслужби факультету поцікавились деталями в учасників заходу.

Спікеркою лекції стала Тетяна Олексіюк — адвокатка, експертка ПРООН, консультантка Ради Європи. У першій частині онлайн-зустрічі вона розповіла про: право людини на інформацію, як узгоджуються право на інформацію з правом на приватність, що є публічною інформацією, і чи може бізнес-структура відмовити у запиті на інформацію.

Своїми враженнями від лекції поділилася Анастасія Єрьоменко, студентка 2 курсу: «Лекція була дуже насиченою та інформативною. Я дізналася про важливі для журналіста закони та конвенції, розібралася у тому, що таке відкриті дані, хто такі розпорядники і як вони повинні надавати нам інформацію, у чому різниця між запитом і зверненням, що краще обрати для швидкого отримання інформації та чому. Я вважаю, що про це повинен знати кожен майбутній журналіст, адже такі знання неодноразово знадобляться під час роботи, тож і я обов’язково скористаюся ними на практиці».

Під час другої частини онлайн-заходу — «практикуму», слухачі змогли розібратися з тим, чим відрізняється запит від звернення, кому та як подавати запит, як правильно сформулювати питання та як оскаржити відмову.

Лада Чубенко, студентка 3 курсу, підкреслила: «Лекція була дуже корисною та насиченою: ми говорили про запити на офіційні дані, в якому вигляді нам мають їх надати та з яких причин можуть відмовити. Також обговорювали нюанси законів, виходячи з яких ми маємо вибудовувати план наших дій та приймати певні рішення. Однозначно, отримана інформація є важливою для журналістів. Якщо ми чітко знаємо всі вимоги, то можемо розраховувати на позитивний результат».

Світлана Леонідівна Брошкова, завідувачка кафедри журналістики, реклами та медіакомунікацій, також підтвердила корисність даної лекції для майбутніх журналістів: «Лекція дійсно цікава, а кількість інформації, що була надана від спікерки Тетяни Олексіюк, заслуговує великої подяки. Вона розповіла про те, хто є розпорядниками публічної інформації з посадовців, а хто — ні; які відмінності запиту та звернення громадянина/журналіста, також про те, як оскаржити відмову. Тому, я вважаю, заходи щодо підвищення обізнаності викладачів/чок, студентів/ток, аспірантів/ток мають проводитись на постійній основі».

Нагадаємо, що викладачі нашого факультету успішно завершили програму стажування та підвищення кваліфікації за спеціальною програмою «Академія з прав людини для журналістів та журналісток», та впровадили результати такої участі в межах освітніх програм на різних рівнях вищої освіти. До прикладу, в межах дисциплін «Журналістика рішень» (проф. Олена Андріївна Іванова), «Правозахисна журналістика» (доц. Світлана Леонідівна Брошкова).

Ольга Шукова, пресслужба факультету

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram