Як вам щоранку спати менше?

Щороку останньої неділі березня кожен українець переводить свій годинник на літній час і тим самим змушує себе прокидатися раніше. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України, ця процедура вже діє більше 20 років. Так разом з нами здійснює перехід близько 70 країн.

Коли і в кого виникла така ідея?

Ідея переходу на літній час уперше була озвучена знаменитим американським політиком, ученим і винахідником Бенджаміном Франкліном. У 1784 році, під час свого перебування у Франції, він написав анонімне послання парижанам, у якому пропонував їм вставати й лягати влітку на годину раніше, щоб економити свічки й ефективніше працювати. Ідея була втілена півтора століття по тому  —  у 1916 році в Німеччині. Наразі 2019 рік і півні вранці нас будитимуть раніше на годину.

Як  перехід на літній час упливає на здоров’я людей?

Найчастіше люди не готують свій організм  до переходу на літній час заздалегідь і не прислуховуються до порад медиків, що за тиждень до цього потрібно лягати спати на 15-40 хвилин раніше, ніж зазвичай. Виходить так, організм «у шоці» від такої «несподіванки» й зазнає стресу, нервова система не відпочиває й виникають проблеми зі здоров’ям. Так, лікар-терапевт Ірина Горяшко висловила свою думку з приводу переведення годинника та порадила звернути увагу на своє здоров’я у цей період: «У людей часто виникає дратівливість, утомленість. Необхідно обов’язково уникнути фізичних навантажень, бажано гуляти  за 30 хвилин до сну, вживати більше фруктів та овочів і відмовитися від гаджетів».

Отже, аби швидше адаптуватися до нового режиму, правила прості. Лікарі рекомендують повноцінно відпочивати, більше знаходитись на свіжому повітрі й правильно харчуватися.

Який зиск від переходу на літній час?

Взагалі, головною метою переведення годинників на літній час вважається економія енергетичних і паливних запасів країни за рахунок більш раціонального використання денного світла для проведення часу, праці й розвитку. Але чи, дійсно, це нам потрібно?

У Мінекономрозвитку відзначають, що в переведення годинників немає ніякого економічного обґрунтування. “Економічне обґрунтування щорічного переходу на літній час і інформація про зменшення споживання електроенергії при переході на літній час у Мінекономрозвитку відсутні”, — кажуть у відомстві.

Також кандидат економічних наук, Брошкова Світлана Леонідівна  зазначає: « У цілому перехід на літній час на вихід ВВП зовсім не впливає, бо це короткочасне явище. Зміна часу марна, від неї в країні не може з’явитися криза чи підйом. Економічної вигоди від такого переходу немає».

Як одесити ставляться до переходу?

— Я не помітила жодних змін, як і минулого року в принципі, бо в мене ніколи не було нормального режиму. Перевели на годину? Та хоч на дві, є сумніви, що мій організм це б помітив  (Марина, 31 рік).

— Як і для будь-якого студента зайву годину поспати — це просто на вагу золота. Якщо ж брати особисто мене, я доклав дуже багато зусиль, щоб відновити  режим. Чим більше себе за день навантажуєш, тим раніше заснеш. Я з легкістю о 6 ранку прокидаюсь, на 9.00 йду до спортивної зали, після  неї на пари, а потім на роботу. З цього зрозуміло, що переведення  годинника зовсім для мене нічого не змінює  (Влад, 19 років).

— Чесно кажучи, не виспалась, і розумію, що важко буде перелаштувати себе до того, що треба вставати ще раніше ніж зазвичай. Я сова, і мені ну дуже важко прокидатися рано, а тут ще й на годину раніше, не знаю як я це переживу  (Лариса, 49 років).

— Мені важко звикати до переведення годинника. Відчуваю головні болі, збивається ритм життя. Складається враження, що в добі 23 години (Андрій, 20 років).

Катерина Гулінська

Джерело фото : news.online.ua