Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Як вам щоранку спати менше?

Щороку останньої неділі березня кожен українець переводить свій годинник на літній час і тим самим змушує себе прокидатися раніше. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України, ця процедура вже діє більше 20 років. Так разом з нами здійснює перехід близько 70 країн.

Коли і в кого виникла така ідея?

Ідея переходу на літній час уперше була озвучена знаменитим американським політиком, ученим і винахідником Бенджаміном Франкліном. У 1784 році, під час свого перебування у Франції, він написав анонімне послання парижанам, у якому пропонував їм вставати й лягати влітку на годину раніше, щоб економити свічки й ефективніше працювати. Ідея була втілена півтора століття по тому  —  у 1916 році в Німеччині. Наразі 2019 рік і півні вранці нас будитимуть раніше на годину.

Як  перехід на літній час упливає на здоров’я людей?

Найчастіше люди не готують свій організм  до переходу на літній час заздалегідь і не прислуховуються до порад медиків, що за тиждень до цього потрібно лягати спати на 15-40 хвилин раніше, ніж зазвичай. Виходить так, організм «у шоці» від такої «несподіванки» й зазнає стресу, нервова система не відпочиває й виникають проблеми зі здоров’ям. Так, лікар-терапевт Ірина Горяшко висловила свою думку з приводу переведення годинника та порадила звернути увагу на своє здоров’я у цей період: «У людей часто виникає дратівливість, утомленість. Необхідно обов’язково уникнути фізичних навантажень, бажано гуляти  за 30 хвилин до сну, вживати більше фруктів та овочів і відмовитися від гаджетів».

Отже, аби швидше адаптуватися до нового режиму, правила прості. Лікарі рекомендують повноцінно відпочивати, більше знаходитись на свіжому повітрі й правильно харчуватися.

Який зиск від переходу на літній час?

Взагалі, головною метою переведення годинників на літній час вважається економія енергетичних і паливних запасів країни за рахунок більш раціонального використання денного світла для проведення часу, праці й розвитку. Але чи, дійсно, це нам потрібно?

У Мінекономрозвитку відзначають, що в переведення годинників немає ніякого економічного обґрунтування. “Економічне обґрунтування щорічного переходу на літній час і інформація про зменшення споживання електроенергії при переході на літній час у Мінекономрозвитку відсутні”, — кажуть у відомстві.

Також кандидат економічних наук, Брошкова Світлана Леонідівна  зазначає: « У цілому перехід на літній час на вихід ВВП зовсім не впливає, бо це короткочасне явище. Зміна часу марна, від неї в країні не може з’явитися криза чи підйом. Економічної вигоди від такого переходу немає».

Як одесити ставляться до переходу?

— Я не помітила жодних змін, як і минулого року в принципі, бо в мене ніколи не було нормального режиму. Перевели на годину? Та хоч на дві, є сумніви, що мій організм це б помітив  (Марина, 31 рік).

— Як і для будь-якого студента зайву годину поспати — це просто на вагу золота. Якщо ж брати особисто мене, я доклав дуже багато зусиль, щоб відновити  режим. Чим більше себе за день навантажуєш, тим раніше заснеш. Я з легкістю о 6 ранку прокидаюсь, на 9.00 йду до спортивної зали, після  неї на пари, а потім на роботу. З цього зрозуміло, що переведення  годинника зовсім для мене нічого не змінює  (Влад, 19 років).

— Чесно кажучи, не виспалась, і розумію, що важко буде перелаштувати себе до того, що треба вставати ще раніше ніж зазвичай. Я сова, і мені ну дуже важко прокидатися рано, а тут ще й на годину раніше, не знаю як я це переживу  (Лариса, 49 років).

— Мені важко звикати до переведення годинника. Відчуваю головні болі, збивається ритм життя. Складається враження, що в добі 23 години (Андрій, 20 років).

Катерина Гулінська

Джерело фото : news.online.ua

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Логотипи студентських редакцій:

Соціальні мережі
Інші публікації

Знайомство з факультетом журналістики, реклами та видавничої справи в онлайн-форматі

Є така весняна традиція на факультеті журналістики, реклами та видавничої справи – запрошувати на зустріч абітурієнтів. От і цього разу 27 березня 2021 року відбувся День відкритих дверей, щоправда, в онлайн-форматі на платформі Zoom. У зустрічі взяли участь декан факультету Олена Андріївна Іванова, заступник декана з навчальної роботи Інна Валеріївна Лакомська, старші викладачі Сергій Володимирович Азєєв та Аліна Олегівна Червінчук.

Факультет журналістики, реклами та видавничої справи Одеського національного університету імені І. І. Мечникова оголошує про проведення конкурсу студентських журналістських робіт на тему «Права людини в медіа: від розуміння до змін»

До участі у конкурсі запрошуються студенти І, ІІ, ІІІ та ІV курсів факультету журналістики, реклами та видавничої справи ОНУ імені І.І. Мечникова, які створюють власний

Студентські газети – результат колективної роботи майбутніх журналістів

На факультеті журналістики, реклами та видавничої справи викладають дисципліну, що направлена на відточення студентами практичних навичок володіння словом, – журналістську майстерність. На цих заняттях студенти

Осінь по-карпатськи

Карпати – багата культурна історія, збирання ягід та грибів, катання на лижах і сноуборді, риболовля, купання в гірських річках і просто естетична насолода краєвидами. Ми