Як залишати після себе менше відходів

Останнім часом розмови про мінімалізм та відповідального споживача не замовкають ні на секунду. Ми починаємо замислюватися про те, скільки їжі й відходів викидаємо, скільки пакетів використовуємо, і куди це все вирушає. Наша редакція вирішила піти далі та дізнатися про рух zero waste, тобто «нуль відходів».

Ми здійснюємо покупки щодня: нам потрібна їжа, потрібне нове взуття чи корм для кішки. Усі ці продукти в щось упаковані, і ці пакування кудись зникають після використання. Виходить, що щодня кожна людина у світі нагромаджує сміття. І з цим сміттям потрібно щось робити. 100 років тому про це не сильно замислювалися. Потім прийшла ера відкриттів: з’явився пластик. Пластиковий пакет, на відміну від паперового — гарант, що продукти не виваляться, поки несеш їх до будинку. Якщо зронити пластмасову пляшку молока, вона не розіб’ється, а продукти краще зберігаються у пакунку під час транспортування. Ще одна проблема полягає в тому, що ми споживаємо надто багато речей. Через те, що вони завжди доступні й мають невелику вартість, ми не відмовляємо собі в задоволеннях і беремо все, що заманеться. Узяв — використовував — викинув.

Що виходить у результаті: з кожним днем всесвітня гора сміття зростає, і гора ця практично не має терміну розпаду. Вона губить тварин і мешканців океанів, погано відбивається на нашому здоров’ї. Крім того, ресурси планети нестримно зменшуються. Пластик, на відміну від дерева або паперу, має дуже довгий термін розпаду — від 100 до 400 років.

Що робити і як з цим бути? Є два розв’язання цієї проблеми. По-перше, потрібно менше споживати. Тобто перед покупкою просто замислитися, чи дійсно вам потрібний цей продукт. По-друге, правильно утилізувати. Сміття не обов’язково повинне вирушати на звалище або сміттєспалювальний завод. Воно може бути перероблено, тобто використовуватися як сировина. Хтось віддає перевагу першому варіанту, хтось другому. А є люди, які йдуть відразу у двох напрямах: скорочують свої потреби і правильно утилізують сміття. Саме цей рух і називається «Zero waste» – тобто «Нуль відходів».
В основі руху — ідея економії ресурсів: роздільний збір відходів, їх правильне перероблювання і використання повторно. Таким чином зберігаються ресурси планети та скорочується кількість сміття. Сміття, яке не можна використовувати повторно, зменшується — так і виходить нуль відходів.

Як же знизити рівень сміття?

1.Замінити деякі речі в будинку на міцні й екологічні альтернативи. Пластикову зубну щітку на дерев’яну. Дешеву однорічну пательню — на міцну і довговічну. Серветки — на тканинні рушники. І так далі.

2.Дізнатись, як одна річ може служити в різних призначеннях. Покривало — як покривало для будинку і для пікніка, господарське мило — для прибирання, прання і миття посуду.

3. Оточити себе речами, які приносять радість. Хай їх буде небагато, але ви знатимете їх всіх, не втрачатимете і користуватиметеся із задоволенням. Zero Waste не означає відмову від комфорту. Це означає відмову від зайвого.

4. Дивитися на упакування. Можна купити гречку в картонному пакунку, в пластиковому пакеті або взагалі – на вагу. Хліб в місцевій пекарні напевно смачніше і продається без зайвої плівки. А молоко в склі таке ж корисне, як і в пластику. По можливості відмовляйтеся від пакування або обирайте таке, яке можна здати на перероблювання.

Рух «Нуль відходів» – це не відмова від комфорту і радощів життя, а просто більш усвідомлене споживання, яке не завдає нікому шкоди. Якщо у вас ця ідея відгукується — не обов’язково відразу кидатися у вир з головою. Звикайте до нового поступово, крок за кроком.

Пітюкова Юлія