Як журналісту підтримати інформаційний фронт

Професія журналіста завжди була відповідальною, але у воєнні часи ця відповідальність примножилася у сто разів. Журналіст — це рупор, який передає інформацію соціуму. У який спосіб медіа можуть підтримати інформаційний фронт, розповів Андрій Куликов, Голова Комісії з журналістської етики, на онлайн-лекції: «Інформаційний фронт: як медіа можуть допомагати тилу працювати для перемоги?»

Під час війни засоби масової інформації відіграють важливу роль як активний помічник надання інформації. Але дуже важливо обробляти і подавати саме якісні, неупереджені новини. Інформаційний фронт країни також відіграє важливу роль у піднятті бойового духу та донесенні правдивої інформації. Тому треба дотримуватись наступних пунктів.

Лише офіційні джерела

Можна й потрібно використовувати все, що ми вміємо задля забезпечення перемоги над ворогом. У тому числі на інформаційному фронті. Питання правди, перевірки фактів, подачі достовірної інформації дуже важливі. Тому що, як зазначає Куликов, якщо ми допускаємо помилку, коли кажемо людям, де безпечний район, а де краще не з’являтись, якщо ми їм розповідаємо, що з якоїсь території ворога вибили, а там ще це не сталося, то ми ставимо під загрозу життя багатьох людей.

Достовірну інформацію потрібно шукати в офіційних українських джерелах, а саме:

  1. Офіс Президента України;
  2. Генеральний штаб Збройних сил України;
  3. Кабінет Міністрів України;
  4. Міністерство оборони України;
  5. Міністерство внутрішніх справ;
  6. Державна служба надзвичайних ситуацій (ДСНС);
  7. Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України;
  8. Сухопутні війська ЗС України;
  9. Військово-морські сили ЗСУ;
  10. Територіальна оборона ЗСУ.

Вивчаємо термінологію

На війні ворог зацікавлений у применшенні наших успіхів та перебільшенні своїх. Не можна сказати, що в цьому не були б зацікавлені люди з будь-якого боку. І тому у військовій воєнній термінології існує спеціальна низка таких термінів, які можуть вводити цивільних людей в оману. Наприклад, вислів «взяти під контроль» у військовій термінології означає підсунутися на таку відстань до населеного пункту (наприклад), що його можна вдарити артилерійським вогнем. Тому кожному з нас треба намагатися вивчити терміни для того, щоб не впадати в паніку і, з іншого боку, не радіти раніше, ніж це потрібно. Приклади успіхів повинні бути реальними, а не вигаданими!

100 разів перевір — потім повір

Перше та найголовніше правило перед оприлюдненням інформації: 100 раз перевір! Якою б привабливою не була новина. Але все ж таки треба наголошувати на успіхах нашого спротиву, наголошувати на нашій єдності — тому що це дійсно так.

Тримаємо бойовий дух

Обов’язок журналіста, коли він знаходиться безпосередньо на місці бойових дій та розділяє небезпеку разом з військовослужбовцями, — розповідати про те, як воюють, як живуть люди довкола. Андрій Куликов наголошує: «Від того, у який спосіб це буде розповідатись, наскільки це професійно буде подано, слухачі та глядачі зроблять висновки, як тримається наш народ…» Але це не означає, що не можна розказувати про власні переживання — це навпаки дає можливість достукатись до тих людей, які перебувають в «шкаралупі» — ізоляції від світу. Але їх можна зрозуміти — усім зараз страшно.

Намагайтеся навчитися чомусь новому

Під час війни ми всі повинні краще дізнаватися одне про одного. Якщо вам до цього не було відомо, як працюють інші люди, ви знаєте лише одну професію (свою) — навчіться ще однієї! Тому що можуть виникати потреби не в тому, що ви найкраще вмієте. Коли потрібно буде, наприклад, перев’язати пораненого або визначити потрібне меню для людини, щоб підтримати її сили, то ці знання можуть стати у нагоді. Якщо буде потрібно стати до станка або управляти трамваєм — треба бути готовим і до цього!

Скільки людей — стільки й мов

І найголовніше — треба навчитися протиставляти ворожій пропаганді наш якісний інформаційний продукт та робити це різними мовами, в тому числі й російською. Своєю журналістською роботою ми повинні намагатись розплющити очі тим, у кого вони поки що заплющені. Треба робити це професійно та достойно.

Можна зробити висновок, що саме при висвітленні війни якісна журналістика має велике значення. У конфліктних ситуаціях роль ЗМІ наступна: надання громадськості повної, правдивої та неупередженої інформації.                                                             

Ніколь Радзіховська

Редакція «SIRIUS»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram