«Якщо ви прийшли сюди на поминки — то ви дуже помилилися. Сам Ройтбурд зараз спростує це своїми віршами»: про презентацію книги «Вірші дилетанта»

Презентація книги  «Вірші дилетанта» Олександра Ройтбурда проходила на подвір’ї Одеського художнього  музею 14 жовтня. У день, коли її автору мало б виповнитися 60 років. Презентацію провели Сергій Жадан, український письменник, та Святослав Померанцев, президент літературної корпорації  «Meridian Czernowitz».

Олександр Ройтбурд —  сучасний український художник, чиї роботи висять у музеях Нью-Йорка, а картина «Прощавай, Караваджо» була продана за 97 тисяч доларів. Нестандартна особистість, навколо якої завжди було багато чуток і скандалів. У 2017 році чиновники намагалися відсторонити його з посади директора Одеського художнього музею через його буцімто «аморальність» та «дивність». Але через два роки боротьби Олександр Ройтбурд все ж таки очолив Одеський художній музей.

Символічно, що саме в день  народження свого директора, 14 жовтня, Одеський художній музей отримав звання національного. І саме сьогодні до музею приїхав Сергій Жадан, аби представити книгу Олександра Ройтбурда «Вірші дилетанта».

Ця книга має цікаву історію створення. У ній художник з письменником обмінялися ролями і виконали  функції один одного.

Презентація відбувається просто неба. Під великим білим навісом облаштована сцена та місця для гостей. Охочих почути вірші художника прийшло так багато, що навіть не вистачило стільців. Загалом зареєструвалося більше 300 людей.

Бажаючі могли придбати книгу «Вірші дилетанта» перед початком презентації. На подив самих організаторів, всі книги були розкуплені. Святослав Померанцев, завдяки якому була видана книга, засмутився, що не взяв більше примірників. За його словами, він постійно «тягне» більше, ніж треба, і це велика  рідкість, коли усі книжки продаються. Згодом книгу можна буде придбати у приміщенні Одеського національного музею.

Як тільки Святослав Померанцев піднімається на сцену, то одразу наголошує:

— Якщо ви прийшли сюди на поминки — то ви дуже помилилися. Сам Ройтбурд зараз спростує це своїми віршами. Нашою метою є реалізувати Олександра як письменника.

А далі цікавиться, чи є серед присутніх особи, які не досягли 18-ліття, чи представники регіональних медіа:

— Якщо є, то одразу попереджаю, вам доведеться багато «запікувати», коли ми почнемо читати вірші.

  Мікрофон потрапляє до рук Сергія Жадана, який розповідає про особистість Олександра Ройтбурда і їхню цікаву співпрацю.

Одного разу Сергій Жадан шукав ілюстратора для своєї книги «Тамплієри». Він підійшов до найдорожчого художника України і запропонував йому співпрацю.

 «Скільки в тебе є?»  запитав його художник, —  Жадан назвав суму, яка точно була неспівмірна з ціною картин майстра. «Домовились», — легко і швидко погодився Олександр Ройтбурд.

— Це кожного разу нова людина. Чи читав він когось із письменників? Точно не знаю. Він читав себе. Я запропонував йому, кажу, давай видамо твою книгу?

  А потім народилася ідея, що Жадан намалює ілюстрації до книги Ройтбурда. Але ж як письменник міг малювати?

Сергій розповів, що натхнення для ілюстрацій він черпав з маленької книжки, яку написав для власної доньки і намалював кілька картинок.

— Ще у школі я зайняв перше місце в конкурсі малюнків, −  гості заходу вражено зааплодували. — Ну все, ви поаплодували, тепер можу сказати, що я був єдиним його учасником.

За словами письменника, Олександр був завжди впевненим у собі, рішучим чоловіком і майстром свого діла. А коли справа дійшла до його книги, він зворушливо вагався, сумнівався і постійно перепитував, як краще зробити.

На підтвердження цього Святослав Померанцев розповів історію:

— Він запитав, скільки йому можна писати, я сказав, чим більше ти напишеш, тим дорожче я це продам. На його картинах могло бути все, а от у книгах… Одного разу він зателефонував мені вночі щодо обкладинки книги «Тамплієри», —  Святослав підняв угору книгу Жадана, де зображений голий чоловік, —  і каже мені: «Давай приберемо… ( статевий орган) чи прикриємо чимось». А що з ним не так ? —  «Ну це просто… (статевий орган)».

Далі Сергій Жадан та Святослав Померанцев почерзі зачитували вірші. Гості сиділи мовчки. Здавалося, люди навіть не дихали, а рухалися лише задля гучних оплесків і знову впадали у літературний транс. Кожен з них думав про щось своє і мандрував полем думок, на які наводив їх художник своїми віршами.

«Це прекрасна зворушлива історія, яка все ж має своє фізичне завершення», —  закінчив свій виступ Сергій Жадан, тримаючи у руках книгу Олександра Ройтбурда «Вірші дилетанта».

Яна Остахова, 2 курс, 9 редакція 

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram