Керувати комп’ютером силою думки: наукова фантастика чи недалеке майбутнє?

Нещодавно на ютуб-каналі стартапу «Neuralink» було опубліковано відеоролик, який менш ніж за тиждень переглянули 4.9 мільйонів людей. У відео мавпа на ім’я Пейджер грає у комп’ютерну гру… силою думки.

«Neuralink» — це американський стартап, який займається розробкою мозкових імплантів, що мають дати можливість самостійно користуватися електронними пристроями людям, у яких є певні хвороби нервової системи, такі, як параліч або хвороба Паркінсона. Нейрочіп, який розробляє ця компанія, буде імплантовано безпосередньо до мозку людини, і через нього нервові імпульси будуть передаватися до пристрою — смартфона чи комп’ютера.

Але на шляху до цього наукового прориву є велика перепона — людський мозок. Сам процес розміщення чіпу в мозкові є складним і вимагає великої точності, адже цей орган сприймає всі сторонні предмети, розміщені в ньому, як загрозу й може швидко сформулювати навколо чіпу, так звану, «рубцеву тканину», яка буде заважати передачі даних від імпланта до пристрою. Тому важливим завданням «Neuralink» є розробити такий нейрочіп, який міг би перебувати у мозкові необмежений час і при цьому не завдавати шкоди.

І, як було показано в нещодавньому відеороликові, компанія вже має неабиякі успіхи. У відео було зауважено, що Пейджер — дев’ятирічний самець шимпанзе — має імпланти вже шість тижнів і за допомогою нього було продемонстровано, як працює технологія на прикладі комп’ютерних ігор.Мавпу навчили грати в кілька простеньких ігор, які потребують для управління лише рухів джойстиком; за допомогою сигналів від нейрочіпу записали, які імпульси її мозок надає лапі, аби зробити рух джойстика в той чи інший бік, і відключили джойстик від комп’ютера, на якому вона грала, переключивши управління на імпульси від її імплантів. Пейджер все ще повертав лапою джойстик, але насправді управління відбувалося тільки через його мозок. Він думав, куди йому треба направити курсор на екрані, нейрочіпи вловлювали ці сигнали й передавали їх напряму до комп’ютеру, який направляв курсор туди, куди його подумки направляла і мавпа. «Це не магія, — промовляє закадровий голос у відео, — нейрочип працює завдяки тому, що може записати й розшифрувати електричні сигнали мозку».

Сама ідея технології, яка б дозволила керувати комп’ютером без використання пристроїв вводу — мишки, клавіатури чи тачскріну — є далеко не новою і налічує понад п’ятдесят років. Ще в 1977 році професор Каліфорнійського університету Жак Відаль провів експеримент, під час якого людина рухала курсор у комп’ютерній симуляції лабіринту, використовуючи нервові імпульси свого мозку.

Головним застосуванням своїх чіпів «Neuralink» вважає допомогу людям з вадами нервової системи, які не можуть самостійно користуватися телефоном чи комп’ютером. «Нашою метою є надати людям з паралічем можливість швидко й легко керувати комп’ютером за допомогою активності їхнього мозку», — наголошено у цьому відео. У майбутньому чіпи мають розширити свої можливості, аби допомагати й людям з вадами зору, депресією, та й просто покращувати пам’ять і допомагати ефективніше управляти складними приладами.

Маргарита Герман, 1 курс, “Без кордОНУ”

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram