Кодування телеканалів в Україні. Що робити глядачам?

28 січня українські  розважальні телеканали було закодовано. Тепер українські глядачі, що користувалисьбезкоштовним супутниковим телебаченнямповинні платити за перегляд телепередач.

Інформація про припинення супутникового мовлення транслювалась заздалегідь:з листопада 2019-го року в прайм-тайм телеканалів, які підлягали кодуванню, відбувалися короткочасні відключення сигналу, і повідомлялося про зникнення каналів з екрана користувачів. В Україні безкоштовнимсупутниковим телебаченням користуються близько 4 млн домогосподарств, тобто відключення торкнулося кожного третього українця.

Навіщо українським медіа-холдингам кодувати сигнал?

Першопричиною стало піратство. Раніше будь-який українець міг встановити супутникову тарілку і без перешкод дивитися ті чи інші програми, фільми, шоу. Але такі махінації насправді є незаконними. До того ж український сигнал через супутникові тарілки легко міг потрапити в Європу. Таким чином, європейці могли дивитися безкоштовне українське телебачення – а цеє прямим порушенням норм і законів ЄС. Там для перегляду супутникових каналів потрібно придбати доступза допомогою посередника (офіційного провайдера). Безкоштовними є тільки державні, регіональні або громадські телеканали.

До того ж окрім власного телевізійного контенту канали транслюють закордонні фільми, серіали тощо. При укладанні договору купівлі прав канали зобов’язані дотримуватися певних правил трансляції, таких як способи та територія поширення контенту. А оскільки сигнал незакодований, ним можуть безкоштовно користуватися жителі інших країн. Тому українським телеканаламможуть висовуватися штрафні санкції від правовласників контенту.

Окрім піратства, логічно, що ще одною причиною кодування телеканалів є фінансовий фактор. На думку медіамагнатів, український глядач уже дозрів для того, щоб почати платити мінімальні кошти за телебачення.Основні медіагрупи не отримували достатньо прибутку, тому і вирішили вжити таких заходів. За їхніми розрахунками, це повинно привернути додаткові грошові надходження.

Слід зазначити, що власники компаній-провайдерів –відомі телемагнати: Xtra TV належить «Медіа Групі «Україна» Ріната Ахметова, а власником Viasat є Олександр Ткаченко –депутат парламенту від партії «Слуга народу» і почесний президент 1+1 media. Таким чином, за перегляд «1+1» або «України» доведеться платити їх же власникам.

Які канали закодовано?

Наразі з екранів глядачів зникло 23 телеканали чотирьох найбільших медіагруп:

  • InterMediaGroup: Інтер, НТН, К1, К2, , Піксель,Мега,Enter-фільм,Zoom;
  • StarLightMedia: Новий канал,ICTV, СТБ,  М1, М2, Оце;
  • 1+1 media: 1+1, 2+2, ТЕТ, Плюс Плюс, УНІАН ТВ, Бігуді;
  • Медіа группа Україна: Україна, НЛО TV, Індиго TV.

Платними сталилише розважальні канали. У відкритому доступі лишилися регіональні, нішеві та ще ряд телеканалів. Їх близько 40.

Як наразі дивитися телебачення?

У глядачів, які хочуть повернути доступ до всіх супутникових телеканалів, є декілька варіантів:

Xtra TV або Viasat

Перший варіант –приєднатися до офіційного провайдера послуг супутникового телебачення, а отже, дивитися ТБ легально. Для цього глядачі повинні стати абонентом Viasat або XtraTV і придбати тюнер одного з операторів  (його вартість – 1100 грн). Також з оператором потрібно укласти договір і відтоді вносити щомісячну абонплату (мінімальний розмір – 59 грн).

Перейти на цифрове ефірне телебачення Т2

Це дозволить користувачам, придбавши тюнер DVB-T2, отримативід 32 до 52 (в залежності від регіону) каналів цифрового ефірного телебачення.Також глядачам пропонують комбінувати способи перегляду ТБ – закодовані канали дивитися в цифровому ефірі, а решта – в «безкоштовному супутниковому».

Приєднатися до кабельного оператора(OTT або IPTV)

Цей спосіб підійде користувачам з якісним інтернетом і сучасним телевізором, що має функцію SmartTV. Ви маєте змогу самостійно обрати онлайн-сервіс, який надає доступ до різноманітного контенту, в тому числі і до телеканалів.

Як бачите, існує чимало альтернатив безкоштовному супутниковому телебаченню. Але якщо жоден варіант вам не підходить, як вихід – можна відмовитися від телебачення зовсім. Адже зараз у більшості українців є можливість переглядати улюблені програми на YouTube або ж на офіційних сайтах телеканалів.

Ангеліна Цепак

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram