Культура онлайн: одеські музеї і театри переносять свою діяльність в Інтернет

Пандемія коронавірусу COVID-2019 кардинально змінила звичну рутину для багатьох країн — закриті кордони і відмінені авіарейси, зупинений громадський транспорт та спустошені міста. Світ переходить на «режим енергозбереження», пріоритети змінюються. У зоні ризику опинилася культурна сфера: театри, музеї, які змушені зачинити свої двері для відвідувачів. Деякі установи повністю зупинили свою діяльність, очікуючи на завершення карантину. Інші обирають другий шлях, і поступово переміщуються в онлайн-простір, аби залишатися на зв’язку зі своїми відвідувачами.

Одеський художній музей. Найгучніша культурна установа міста змушена була закрити нову виставку «Суворі та стильні» у день її відкриття. Музей знову зіткнувся з фінансовими складнощами – заступниця директора з розвитку музею Олександра Ковальчук повідомила про ще більше недофінансування музею через плани уряду переформування бюджету для протидії епідемії. А 11 квітня директор музею Олександр Ройтбурд отримав повідомлення апеляційного суду, що постанову про його відновлення на роботі призупинено.

Але команда музею не припиняє роботу: музей повністю перейшов в онлайн-формат. Тепер на його сайті можна знайти віртуальні тури виставковими залами, а в Instagram-акаунті дивитися онлайн-стріми дистанційних екскурсій новою експозицією. Крім того, музей випустив власні шкарпетки із зображенням творів мистецтва, які можна придбати в онлайн-магазині і підтримати установу в складні часи.

Одеський академічний театр музичної комедії ім. М. Водяного з початку карантину потрапив у поле зору ЗМІ завдяки швидкій реакції — вже через кілька днів після запровадження обмежень театр оголосив про онлайн-трансляції своїх спектаклів. Глядачі на Facebook-сторінці мали змогу проголосувати за улюблені вистави, які потім транслювалися у прямому ефірі для підписників театру.

Источник: Facebook Украинский театр

Одеський академічний український музично-драматичний театр ім. В. Василька також долучився до онлайн-переглядів. 25 березня, у Всесвітній день театру, театр влаштував показ вистави «Тіні забутих предків», поставлену Іваном Уривським, сучасним театральним режисером.

Источник: Facebook Театр на Чайной

Театральна лабораторія «Театр на Чайній» теж не залишила своїх глядачів наодинці й створила Youtube-канал, де опублікувала архівні записи спектаклів,знятих з репертуару декілька років тому. Крім того, цього року в квітні театру виповнилося 10 років. І хоча фізично неможливо відсвяткувати цю дату, театр запропонував цікавий спосіб доєднатися до театрального життя — кожен охочий може зробити благодійний внесок і стати одним із продюсерів прем’єр, які готує театральна лабораторія.

Навряд чи можна знайти універсальний план дій, коли вся країна переходить на карантинний режим. Але, крім викликів, це і час для нових можливостей і розвитку — на коні залишаються ті, хто вирішив шукати альтернативні шляхи і продовжувати свою діяльність, переходячи з офлайну в онлайн і спілкуючись зі своєю аудиторією.

Ольга Діденко