Легкі гроші й тяжкі наслідки

Вибратися з фінансової піраміди багатьом здається легкою справою. Але такого роду афери ще з 90-х років затягують людей у болото. Отож, як вберегти себе від фінансової напасті?

Люди, які цікавляться економічними новинами у світі, чули про крах російської фінансової піраміди Finiko в липні. Компанія закликала людей вкладати кошти у криптовалюту, валютні пари та нафту. За клієнтів на ринку торгували б трейдери компанії, які потім брали невеликий відсоток від кінцевої суми. 

Засновники компанії обіцяли вкладникам як мінімум 20–30% доходу в місяць та пропонувала три інвестиційні блоки. Перший блок від самого початку приймав від клієнтів не менше тисячі доларів у біткоінах. Другий обіцяв за десять місяців закрити будь-яку заборгованість чи кредит. А в рамках третього компанія пропонувала клієнтам купити нерухомість або автомобіль за 35% від їх вартості та стати власником через 120 днів після переказу грошей.

Перед банкрутством піраміди компанія перевела гроші вкладників у свою криптовалюту, а потім зупинила виплати. Люди вкладали мільйони, навіть брали кредити та продавали житло. Десятки тисяч людей із боргами залишилися ні з чим та просять допомогу від небайдужих. 

Фінансові піраміди в Україні

Фінансові афери не оминули й нашу країну. У вересні цього року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку опублікувала новий список сумнівних компаній, у які не варто вкладати гроші. Список складається з 84 проєктів, які ще тільки перевіряються. Про це повідомляє пресслужба комісії. 

Наприклад, однією з гучних подій 2020 року було викриття фінансової піраміди B2B Jewelry. Мережа продаж ювелірних виробів продавала продукцію з кешбеком понад 100% та брала гроші під 400% річних, а гарантом виплат були картонні сертифікати. Відомо, що загалом у компанію вклали гроші кілька сотень тисяч українців. 

Протягом весни та літа 2020 року робота піраміди погіршується через локдаун. Зрештою, 27 серпня 2020 року Служба безпеки України заблокувала діяльність B2B Jewelry. На той час вкладниками компанії вже встигли стати понад 600 тисяч громадян, а обсяг наданих коштів становив близько 250 мільйонів доларів.

У рамках кримінального провадження правоохоронці провели 48 обшуків у Київській і Вінницькій областях та в Одесі. Головного організатора піраміди Миколу Гонту спочатку взяли під цілодобовий домашній арешт, але пізніше звільнили під особисте зобов’язання.  

Зараз, попри на розкриття відверто шахрайської схеми, реальні обшуки та проблеми із законом, компанія так чи інакше продовжує працювати.

«Люди, яких втягує до цих афер, діляться на два типи. Перший тип це звичайна середньостатистична людина, яка працює від зарплати до зарплати. Вона вірить у чиюсь ідею замість того, щоб придумати щось своє. Другий тип це люди, які розуміють суть роботи піраміди, і хочуть, далеко не на останні гроші, заробити ще. На відміну від першого типу, вони знають, аналізують чи розуміють, коли краще вийти із цієї «схеми» до того моменту, коли гроші неможливо буде повернути», описує портрет жертв економіст Богдан Лаптєв. 

Як визначити фінансову піраміду?

Ідея отримати велику суму грошей, нічого для цього не роблячи, завжди цікавила суспільство. Але «безкоштовний сир буває тільки в мишоловці». Здебільшого на такі кроки йдуть через жадібність, а не потребу в грошах. 

«Була дуже приваблива рекламна кампанія. Нібито ти вкладаєш туди гроші, і за кілька місяців тобі дають у десять разів більше. На той момент у мене були вільні кошти, мама надсилала з Туреччини на життя тут. Я вклав усе. На сьогодні я задоволений усі гроші до мене повернулися, а зверху я заробив 10 тисяч доларів. Пройшло, правда, вже більше 10 років», розповідає Дмитро Бабак.

Ще частіше фінансову піраміду плутають із мережевим маркетингом. Але головною відмінністю є те, що другий продає продукцію що існує, нехай і не найкращої якості. А фінансова піраміда просто витягує з вас гроші в той момент, коли ви торгуєте «пилом». 

Щоби не стати жертвою афери, потрібно розуміти головні ознаки фінансової піраміди. Фінансова консультантка Поліна Трофименко для онлайн-видання «Трибуна» відокремила п’ять ознак: 

  1. Необхідність вкладення суттєвої суми;
  2. Обіцянка великих відсотків та швидкого повернення вкладених грошей;
  3. Для отримання виплати вам необхідно залучати своїх знайомих, щоб вони теж вклали туди свої кошти;
  4. Вам показують гарну картинку вашого майбутнього (соціальні мережі засновника компанії, квартира для кожного родича, автомобіль мрії, фінансова стабільність);
  5. Люди не мають точного розуміння, як саме з’являтиметься їх прибуток.

Виникає питання що робити вкладникам, які зрозуміли, що потрапили до фінансової піраміди? Алгоритмів дій небагато, але вони є.

«Якщо фінансова піраміда ще працює, дивіться договір, згідно з яким ви передали гроші. І якщо вам пощастить, і піраміда не розвалиться до закінчення його терміну, забирайте гроші. Звертайтеся до правоохоронних органів. Іноді аферисти використовують такі договірні конструкції: зміст договору є законним, але виконання неможливе через банкрутство тощо», дає пораду викладачка цивільно-правових дисциплін ОНУ імені І. І. Мечникова Євгенія Корнеєва.

 Творцям пірамід допомагають два ключові фактори: відсутність фінансової грамотності та бажання українців швидко розбагатіти, не докладаючи значних зусиль. Поки люди не розуміють, що показник прибутковості інвестицій становить 8–15% річних та не почнуть вкладати гроші в реальні активи, аферисти й надалі зароблятимуть мільйони, обдурюючи довірливих людей.

 Лідія Манастирліу

“Salt

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram