Майбутнє вже тут

28 серпня відомий підприємець Ілон Маск публічно представив використання нової технології під назвою Neuralink. На презентації Ілон розповів про оновлений інтерфейс, відповів на питання і показав результати експериментів на двох свиней. Тваринам успішно імплантували чіп, який дозволяє зчитувати мозкову активність.

Мільярдер заявляє, що новий винахід направлений на лікування розладів функцій мозку. Робота мозку людей, які переживають онкологічні захворювання, інсульт або інфаркт, часто порушується і може призводить до таких захворювань як Альцгеймера, Паркінсона, деменції. Це оновлена ​​версія пристрою і в порівнянні з попереднім прототипом тепер поміщається в маленькому чіпі. Його розмір 23х8 мм.

Особливості чіпа

Чіп встановлюють під шкіру й підключають крізь череп до мозку. Він повністю ховається і відчувається людиною, якій імплантують пристрій в мозок. Чіп зливається з кісткою черепа, його не видно навколишнім. Ілон Маск запевняє, що операція буде проводитися не більше ніж годину часу й можна виконати її без використання анестезії.

Нова модель чіпа набагато функціональніша і продуктивніша, ніж минулі версії нейроінтерфейсу. За допомогою чіпа можна відтворювати музику і працювати з різними пристроями по bluetooth-з’єднанню. «Це як Fitbit [фітнес-браслет] з маленькими проводами у вас в черепі», — каже Ілон Маск. Чіп абсолютно безпечний для установки. Він виконаний з 6-нанометровим технологічним процесом і це не остаточна збірка продукту. Пристрій буде ще поліпшуватися.

Перші експерименти були проведені на двох свинях. За словами Ілона Маска, свині дуже схожі на людей і люблять їжу. Видалення імплантату ніяк не впливає на функціонування нервової системи, тому в майбутньому люди зможуть вставляти й видаляти чіпи, коли захочуть, а також змінювати пристрої на новіші версії.

Зараз чіп може зчитувати показники активності дотикового центру мозку й реагування зовнішніх дотиків до тіла людини. Ілон Маск показав на презентації, як пристрій зчитує мозкові імпульси мозку, в перспективі на майбутнє вчений хоче, щоб чіп міг записувати інформацію і використовувати її в лікувальних цілях.

Як встановлюється чіп

Для установки чіпа в мозок команда Ілона Маска розробила спеціального робота-хірурга, який просвердлює невеликий отвір в черепі й встановлює чіп до мозку через невеликі нитки. Установка електродів вимагає величезної точності, інакше є можливість пошкодити судини головного мозку, тому виконати таку роботу зможе тільки робіт. За допомогою телескопа, робот бачить всю сітку і поміщає електроди, як треба, не зачіпаючи судинну систему. Для установки чіпа буде потрібен отвір до 2 мм, які потім розширюється до 8 мм.

Можливості майбутнього

В майбутньому чіп Neuralink можна буде використовувати в багатьох сферах життя. Ілон Маск розповідає, що за допомогою чіпа можна буде подумки направити машину Tesla до себе, а також для використання управління в іграх. Чіп буде підтримувати StarCraft і програмний інтерфейс програми для підключення однієї системи до іншої. Команда Ілона Маска планує випустити додатковий імплант, який може відновлювати роботу нервової системи, наприклад, дозволить людям з паралічем повноцінно рухатися тільки силами нервової системи.

Зчитування мозкової діяльності відбувається всередині чіпа, а дані можуть передаватися в спеціально розроблений мобільний додаток для управління Neuralink. Радіус з’єднання чіпа і додатки — 10 метрів.

Як до цього ставляться лікарі

Поспілкувалися з одеським нейрохірургом Владиславом Стелецькім для того, щоб дізнатися, як українські лікарі ставляться до нововведення від Ілона Маска.

— Як ви вважаєте, чіп Neuralink це наше майбутнє у сфері медицини?

Нам слід розуміти те, що такий прилад не новинка. Електроди встановлюють людям в мозок під час операцій в різних випадках. Для того, щоб реєструвати в ньому мозкову активність, наприклад, при епілепсії.

— Чіп принесе більше користі людині або проблем?

Він принесе користь для медичної сфери. Сам чіп по собі це безліч електродів, які встановлюють в мозок і потім з кожного сигналу знімається сигнал окремих нейронів, які генеруються за допомогою електричних сигналів. На презентації нам показали початкову стадію розробки приладу, тому повністю про його можливостям нам залишається здогадуватися. Якщо вірити Ілону Маску, то нас чекає великий прорив. Ми побачили, що свині з цими чіпами відчували себе в порядку і це є великим показником. Але це перший етап чіпа, коли він буде зчитувати думки — ще невідомо.

— Конспірологи та любителі теорій змови говорять про те, що це перший крок до перетворення людини в робота, що скажете?

Ні, це щось зі світу фантастики. Сам по собі мозок дуже складна штука і просто так в нього не увійти. Про перетворення людини в робота кажуть люди, які абсолютно не розуміють, як працює мозок. Якщо сама ідея Ілона Маска благородна і спрямована дійсно на лікування важких порушень мозкової діяльності, то це принесе велику користь людству. А якщо тут будуть якось замішані спеціальні служби для зчитування і відстеження інформації про людину, то це вже інше.

Аліфанов Андрій

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram