Одеський національний університет імені І. І. Мечникова

Музично-поетична магія Юрія Андруховича

В Одесі відбулася презентація нової книги патріарха української літератури Юрія Андруховича та концерт музичного гурту «Karbido».

Юрій Андрухович — український поет, прозаїк, перекладач та есеїст — завітав до жителів та гостей міста прохолодним осіннім вечором 11 вересня. Він приїхав зі своїм новим романом та проектом «Karbido».

Через несприятливі погодні умови, захід був перенесений до «More music club» (вул. Польська, 12), замість «Зеленого театру» — традиційного місця    творчих зустрічей із письменником. Незважаючи на зміну локації, зала була повністю заповнена шанувальниками творчості Андруховича.

Фото: Страхов Іван

Захід розпочався о 18:30. Модератором зустрічі був Святослав Помаранцев — президент Міжнародної літературної корпорації MERIDIAN CZERNOWITZ, до якої, власне, і входить Юрій Андрухович. Святослав представив аудиторії поета, який сидів позаду, одягнений у чорне й освітлений зеленим кольором приміщення, сказав декілька слів про його новий роман, який дістав назву «Коханці Юстиції», після чого слово було надано самому Юрію. І вуха людей, які вже замовили собі каву, чай або щось міцніше, наповнилися цим низьким магічним голосом поета…

Автор розповів, що перший розділ роману, про Самійла, він написав ще в 90-му році, а останнє речення твору Андрухович дописав минулого року в нічному потязі, їдучи з Івано-Франківська до Одеси. «Щось таке було в тому весняному дні, в тому вечорі, в тій самотності, коли ти їдеш у потязі й знаєш, що наступного дня в тебе зустріч з Одесою. Усе це разом, мабуть, спрацювало так, що мені легко й якось так переконливо для самого себе дописалася ця книга… Але через місяць або два після того, як вона побачила світ, у мене з’явилася ідея про те, як насправді її треба було завершити», — зізнався Юрій.

Фото: Страхов Іван

«Коханці Юстиції» — це параісторичний роман у дев’яти серіях. «Я спочатку хотів навіть це серіалом вважати», — сказав автор. Але сам Юрій іноді називає його романом у восьми з половиною серіях, оскільки історія розказана наполовину; розв’язка начебто і є, але не та, на яку очікує читач.

Автор зазначає, що в кожній із цих історій ідеться про злочини тих людей, про яких ми вже знаємо, що вони — негідники, нечестивці, злочинці, гаїшники тощо.

«Моїм завданням виявилося розказати їхні історії таким чином, щоб читач побачив не злочини, не цю нікчемність, підлість, які цим людям, можливо, несправедливо приписують… А побачив безмежність милосердя, — зазначив автор. — У цих нечестивців на шляху до фіналу раптом з’являється надія, шанс, що вони насправді не такі пропащі». Тобто  виявляється, що ці герої не є повністю негативними. А от народ…

У книзі багато публічних страт: когось колесують, публічно розстрілюють, спалюють. В усіх цих випадках відбувалися великі людські юрби: люди приходили, щоб потішитися, насолодитися абсолютно унікальним видовищем і відчути власну правильність, підтримати акт покарання своїми присутністю і вигуками схвалення.

Юрій Андрухович під час презентації книги зачитував деякі поезії, які в ній вміщені та переповідав історії, зокрема про ката, його доньку, яка приносила йому їсти на роботу, і про подружжя, в якому жінка молодшала з часом.

Фото: Страхов Іван

Далі, після невеличкої паузи, о 20:00 розпочалося справжнє дійство — на сцену разом із Юрієм Андруховичем вийшли учасники гурту «Karbido» із музично-поетичним проектом під назвою «Літографії». До цього альбому увійшли 7 інтерпретованих українських віршів автора із циклу «Літографії старого Святослава», яких він присвятив своєму рідному місту Івано-Франківську. Юрій зізнався, що раніше не любив його, мріяв утекти звідти, але після п’яти років навчання у Львові, повернувся на батьківщину навіть не один, а разом із дружиною. Потім поет уже почав знаходити щось цікаве в місті й змінювати своє ставлення до нього. Зрештою і народилися вірші, які увійшли до циклу, а згодом і до спільного з гуртом «Karbido» альбому.

Юрій декламував свої вірші під саксофон й електроніку Томаша Сікори, бас Марека Отвіновскького та ударні Ігоря Гнідіного. Це була польсько-українська імпровізована психоделія в пост-джазовому пакеті. Аудиторія аплодувала.

Після зустрічі можна було придбати роман Юрія Андруховича «Коханці Юстиції» та отримати автограф.

Влада Кузьміна.