Мистецтво лікує: як малювання допоможе покращити психічне здоров’я

Заняття творчістю заспокоюють, відволікають від негативу й допомагають впорядкувати думки. До таких висновків у 2015 році дійшли дослідники Сюзан Хаєн, Сюзан ван Хорен та Гіль Хатшемакерс. Вони вивчали вплив арттерапії — методу, який поєднує приємне з корисним та лікує мистецтвом. Він приваблює своєю простотою, цікавими вправами й позитивними емоціями, які отримують клієнти після сеансу. Пропонуємо разом із психологом Богданою Грішиною дізнатися про те, що таке арттерапія і як лікує малювання.

Арттерапія — це напрям у психології, який допомагає людині зрозуміти свій внутрішній стан за допомогою творчості. Важливим елементом арттерапії є метафора. Саме вона дозволяє людині перенести свої думки та хвилювання із підсвідомого в реальний світ. Створюючи мистецькі твори, можна подолати стрес, депресію, страхи, поганий настрій і тривогу, підвищити самооцінку, впевненість у собі, та навчитися краще розуміти свої бажання й цілі. Лікування мистецтвом втілюється в багатьох видах — фото-, казко-, музико-, ізотерапії, танцювальній терапії. Усі види мають спільну мету — допомогти людині налагодити стосунки із собою та оточенням.

Арттерапія з’явилася на межі психології та творчості в 1938 році. Цей термін запропонував британський художник Адріан Хілл, який помітив позитивний вплив малювання на психічний стан поранених солдат. Проте витоки лікувального мистецтва можна побачити ще в теоріях відомих психоаналітиків Карла Густава Юнга та Зігмунда Фрейда. Вони помітили, що творчість розкриває приховані бажання, емоції та проблеми, що зберігаються в підсвідомості людини. Як зазначає Богдана Грішина, наразі арттерапія — поширений метод серед психологів та їхніх клієнтів, адже він є найбільш безпечним та дієвим. Його застосовують не тільки для лікування хвороб та розв’язання проблем, але й для підтримки внутрішньої гармонії та життєвих сил як дорослих, так і дітей.

Психолог Богдана Грішина проводить індивідуальні та групові заняття з ізотерапії, поєднуючи їх із елементами казко- та музикотерапії. В ізотерапії людина розкриває себе за допомогою малюнка. Але для цього не потрібно бути першокласним художником. «Ніхто не буде оцінювати творіння за певними критеріями. Навіть краще, коли людина не вміє малювати, інакше вона буде думати про композицію й параметри, а не про запит, з яким працює», — розповідає психолог. Кожен її сеанс починається зі знайомства та збору інформації про клієнта. Далі клієнт формує свій запит, над яким буде працювати протягом терапії. Наступний крок — безпосереднє виконання вправ, вибір яких залежить від конкретного запиту. Під час заняття клієнт втілює в образах те, що не може сказати словами, аналізує кожну деталь і проживає певні стани. Наприкінці він отримує малюнок, який є матеріальним відображенням проблеми, сформованої на початку заняття. На завершення терапії клієнт сам аналізує створене зображення, а психолог спрямовує та підказує, на що потрібно звернути увагу: стан до й після малювання, зміни емоційного стану впродовж заняття.

Продовжувати лікування творчістю можна як зі спеціалістом, так і самостійно. Богдана запевняє, що малювання в будь-якому його прояві принесе людині користь і помітно покращить якість життя. Наприклад, для самотерапії можна розмальовувати картини за номерами. «Процес малювання таких картин допомагає зменшити стрес, розвантажити голову й дати відпочинок думкам. У цей час людина починає цінувати себе, набуває впевненості в своїх силах і позбувається страхів», — розповідає психолог. Проте варто пам’ятати, що це не замінить сеанси у кваліфікованого фахівця. Богдана пояснює: «Майже у всіх людей є психологічні захисти, які заважають повністю відкрити свій внутрішній світ, а терапевт дає можливість подивитися на ситуацію під іншим кутом, знімаючи цей захист». Арттерапія сприяє переживанню складних емоцій — страху, образ, гніву й болю, що може мати непередбачувані наслідки. Психолог контролює, спрямовує й надає підтримку, завдяки чому цей процес проходить безпечно. Саме тому варто уважно обирати спеціаліста, якому ви довіряєте своє психічне здоров’я. Проводити подібні сеанси можуть кваліфіковані психологи та психотерапевти, які отримали знання методик арттерапії в акредитованих вищих навчальних закладах або на спеціальних додаткових курсах. Варто також звертати увагу на відгуки інших кліентів, їхні рекомендації та детально дізнаватися про те, як проходить заняття в конкретного спеціаліста.

Анастасія Єрьоменко, 1 курс, «UniLife»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram