Мистецтво проти війни

Мистецтво — це окремий всесвіт, у якому за допомогою знаків та через конкретні образи люди виражають свої думки та переживання. Це така проста і чудова річ, але хто ж знав, що у XXI сторіччі люди почнуть використовувати свою творчість як зброю проти війни.

Наразі велика кількість людей намагається вплинути на перебіг теперішніх подій саме через мистецтво, бо воно не має певної мови, воно зрозуміле кожному. Яка ж у нього сила? Це наче новий вид зброї, але мистецтво набагато сильніше, аніж танки чи БТР.

Софія Морозюк — українська художниця, яка вже кілька років поспіль причаровує людей своїми картинами. Вони гарні та яскраві, а головне —  містять у собі великий сенс. З приходом війни вона не покинула творчість, а навпаки — почала більше малювати.

Софія трохи змінила сенс своїх витворів: вже не такі яскраві, але все одно гріють душу. Наразі головним закликом у її картинах є припинення війни. «Я підбадьорюю людей і документую історію в картинах. Я хочу розбавити страшні стрічки українців чимось добрим та гарним. Щоб на секунду люди посміхнулися і відчули, що вони не одні», — розповідає Софія.

Тема війни не оминула й квітневий випуск польського «Vogue». Обкладинку першого квітневого випуску створила фешн-фотографиня Олена Ємчук. Вона продемонструвала на головній сторінці журналу фотографію, в якій чітко виражений колорит української культури, замість звичайного формату обкладинок журналу. Таким чином, польський «Vogue» продемонстрував акт солідарності. «Це неймовірні та дуже сильні емоційні твори мистецтва, дуже різні, але мають багато спільного — потужну силу і сподівання, що цей жах скоро закінчиться», — розповідає головна редакторка «Vogue Polska» Інна Лекевич на презентації випуску.

Осторонь не залишилось і українське місто Одеса, де нещодавно відбувся благодійний концерт «Джаз на балконі» від студії «Перон №7». Концерт відбувся на книжковому ринку, на балконі одного з домів. Такі імпровізовані виступи вони проводять вже не один тиждень поспіль. «Ось я, коли чую з попередніх концертів відгуки, та люди постять, пишуть, що ми відчули себе на годину в нормальному житті — головне для мене. Це головна причина, чому ми проводимо концерти, я вже неодноразово казав: Одесі з одного боку дуже пощастило, якщо порівнювати з Маріуполем, Харковом, Києвом чи Херсоном, але це не значить, що ми знаходимось в якомусь виграшному становищі», — розповів голова джаз-клубу Ярослав Трофімов кореспонденту «Суспільне». Виступають десять артистів, вокалісти, люди, що грають на інструментах, зокрема на скрипці, гітарі та інших. Виконують як українські пісні, так і зарубіжні. Під час концерту збирають кошти для музикантів, які, на жаль, втратили роботу через війну.

Не можна не згадати ще одну подію, яка відбулася в Одесі 2 квітня. На підтримку ЗСУ на Пушкінській вулиці відкрили виставку сатиричних зображень — наразі зібрали 66 ілюстрацій. Вони створені пензликами українських та іноземних митців. На стінах виставкового залу наявний QR-код, переходячи по ньому, можна потрапити на реквізити Збройних сил України.

Якщо світ врятує не краса і не кохання, тоді його врятує мистецтво. Бо мистецтво — це страшна і потужна сила.

Катерина Ігнатенко

редакція “Sirius”

Джерела фото:

фото 1, 2 — Інстаграм Софії Морозюк;

фото 3 — Vogue Polska;

 фото 4 — Суспільне.Медіа

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram