Надлишок вільного часу: яких результатів ми досягли під час карантину?

Вже майже півроку надпопулярнішими запитами у пошуку Google є такі слова, як «карантин» і «коронавірус». Google Trends показує, що кількість запитів по цих ключових словах становить 8 млн кожного дня у всьому світі, і вже цілком можна робити впевнені висновки.

Деякі учбові заклади вже вийшли на навчання, а інші все ще працюють в онлайн-режимі. Відразу обмовлюся: раз на державному рівні прийнято явно непросте рішення, то треба перетерпіти, як би складно це не було.

Мабуть, головний висновок: у пух і прах розбилися о човен побуту всі ідеальні побудови щодо вільного часу як основного джерела саморозвитку. Ні, це, на жаль, не так. Не дає ніякого вражаючого саморозвитку велика кількість вільного часу. Перевірено коронавірусом. У переважній більшості випадків надлишок дозвілля веде лише до регресу і деградації особистості. І як і раніше безсумнівним залишився парадокс: чим менше часу, тим більше встигаєш.

Давайте відповімо самі собі чесно: чи багато книг прочитала більшість із нас, перебуваючи на самоізоляції? Відповідь невтішна: хто читав і раніше, продовжив читати, а у тих, хто і до того не знаходив часу на серйозну літературу, результат прагне до нуля. Чи багато нових мов вивчили люди? Чи багато онлайн-курсів закінчили? Відповідь все та ж: у переважній більшості випадків добрий намір так і залишився наміром.

Пам’ятаєте всі ці соціальні експерименти в Північній Європі, коли людині пропонували гарантований базовий дохід у надії на те, що свій вільний час вона буде використовувати на творчість і саморозвиток? Чим це скінчилося? Нічим у більшості випадків. Експеримент себе не виправдав ні за частиною витрачених грошей, ні за частиною часу. У Фінляндії такий підхід не привів до зростання зайнятості серед безробітних. Проект закрили як неефективний.

Ніякого міста Сонця, де люди працюють чотири години, а решту часу використовують на творчість, як мріяв у XVII столітті Томмазо Кампанелла.

Головний урок історії, як відомо, полягає в тому, що вона нікого нічому не вчить. Самоізоляція все одно колись неминуче закінчиться, багато справ, які ми так довго відкладали, так і залишаться незробленими або зробленими не до кінця, і дуже скоро нам знову захочеться відпочити, побути вдома, і про ці вимкнені з життя місяці багато хто буде згадувати як про дуже непогане проведення часу. Людина невиправна.

Євгенія Лойтра