Нечесна робота для студентів

У сучасному світі неможливо уявити життя без Інтернету. Саме за допомогою всесвітньої павутини майже кожен студент шукає роботу. І знаходить її. Але часом трапляються неприємні несподіванки – у кінці місяця не видають зарплатню або не сплачують її у повному обсязі.

Ілля Череченко, студент Одеської національної академії зв’язку імені А.С. Попова, на сайті olx.ua знайшов вакансію оператора call-center в інтернет-магазині «Цитрус.» Без офіційного оформлення хлопець відпрацював вже три місяці, але зарплатню йому досі не виплатили. Керівник говорить, що кошти затримуються; хлопець має сумніви щодо правдивості слів керівника, але терпляче чекає. Також думає змінити місце роботи, й надалі не шукати вакансії через Інтернет. 

Нестеренко Вікторія – адвокат, яка працює в юридичній сфері з 2003 року –  розповіла про те, що компанія не має права не виплачувати або не видавати у повному обсязі зарплатню, навіть якщо працівнику ще не виповнилося 18 років або він немає офіційного працевлаштування. За словами Вікторії, якщо студенту не виплатили зарплатню або «затримують» її, тоді краще спочатку провести перемовини із роботодавцем, в іншому випадку – забрати довідку про заборгованість та подати до суду. Така процедура поставить під сумнів репутацію роботодавця, похитне довіру до самої організації або компанії, але адвокат порадила діяти таким чином у крайньому разі.

Трапляються випадки, коли студентів просять на початку зробити грошовий внесок для того, аби надалі отримувати зарплатню. Аліна Маленкова, студентка третього курсу ДНЗ «Одеське вище професійне училище торгівлі та технологій харчування», знайшла  у телеграм-каналі «Робота Одеса» вакансію оператора, що відповідає на вхідні дзвінки. В оголошенні була чітко вказана зарплатня, графік роботи й те, що це офісна робота. Іншу інформацію можна було дізнатися за допомогою телефонного дзвінку та на співбесіді. Аліна почала працювати, але лише наприкінці місяця керівник попередив дівчину про те, що без внеску коштів вона не отримає зарплатню. Відсутність офіційного працевлаштування він аргументував тим, що дівчина ще неповнолітня. За словами адвоката Вікторії Нестеренко: «Якщо вас просять за щось заплатити перед початком роботи, це має насторожувати. Ви ні за що не повинні платити»

На сайтах work.ua, olx.ua, rabota.ua або телеграм-каналах часто зустрічаються оголошення щодо легких вакансій: перекласти текст з російської мови на українську, написати коментар або відгук; вказано, що виплату визначаєте самостійно, працюєте самі на себе тощо. Проте при подальшому спілкуванні з роботодавцями зазвичай виявляється, що потрібно заплатити за посилання на сайт, де ви матимете змогу займатися тим, про що повідомлялось в оголошенні. Вікторія попереджає: «Здобувачі не оплачують послуги кадрових агентств, це роблять роботодавці.»

Не зрідка трапляється перевантажена робота. Тобто студент працює більше, ніж повинен за графіком, але зарплатня або така сама, або її немає. Андрій Орєхов, студент Одеської національної академії харчових технологій, знайшов вакансію офіціанта на сайті rabota.ua. Був чітко встановлений графік роботи, але Андрій працював більше потрібного, хоча ставка не збільшилась. Нестеренко повідомила: «Студент, якому ще немає 18 років, має право працювати лише половину дня й отримувати встановлену зарплатню, бо відповідно до закону є певний мінімум праці для неповнолітніх.»

Аби не потрапити до рук шахраїв, Вікторія Нестеренко рекомендує працевлаштуватися у компанії за ліцензією або звертатися по допомогу до ВНЗ.

Моргун Владислава, 1 курс, «Face to Face»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram