Все більше країн наголошує на небезпечності сміття для довкілля. Світовий океан переповнений відходами, сміттєві звалища стоять закинутими, пластиковий та скляний непотріб розкладається сотні років. Наприклад: для розкладання однієї пластикової пляшки знадобиться близько 100 років, а дитячий підгузок зникне остаточно за 500. Тому, якщо нераціонально утилізувати сміття, наша планета зовсім погрузне в своїх же відходах!
Високорозвинені країни вже давно інтенсивно застосовують технологію сортування сміття. Вона полягає у відокремленні скла, паперу та пластику один від одного.
На жаль, Україна в цьому питанні істотно відстає. Все більше на вулицях міст можна побачити переповнені сміттєві баки, а з випусків новин почути, що горить нове сміттєзвалище. Хоча 1 січня 2018 року вийшов новий додаток до закону «Про відходи», що стосується сортування непотрібу, згідно з яким, кожен українець повинен відокремлювати все викинуте за вищезгаданими критеріями. Та є одна проблема — сортувати його нікуди. Екоурни для пересічного українця швидше «диковинка», ніж повсякденне явище.
Сортувальні урни в Одесі поодиноко можна зустріти, наприклад, в Зеленому театрі. Але нещодавно вони з’явилися в паркові Перемоги. Жовті баки виглядають досить незвично, але на них детально описано, як ними користуватися.
Ми вирішили запитати людей, що прогулювалися парком, як вони ставляться до нововведення і чи підтримують відокремлення відходів в цілому. Всі опитувані відповіли однаково позитивно: «це хороша ідея», вважаю, що побільше би таких урн, а то всього три — це дуже мало, треба розширювати цей проект, однозначно». Багато хто з опитуваних зазначив, що біля їхніх будинків з’явилися сітки для пластикових пляшок.
Тож, екоурни в паркові Перемоги — це лише перший крок до очищення Одеси від сміття. Сподіваємося, що надалі все більше з’являтиметься місць для правильного утилізування непотрібу. А сміттєперероблювальні заводи та екоурни будуть звичним явищем.
Анастасія Скворцова