Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
НОВИЙ ЗАКОНОПРОЄКТ: ЗА ЗНУЩАННЯ НАД ТВАРИНАМИ ШТРАФИ ТА НАВІТЬ В`ЯЗНИЦЯ

В нашій країні на законодавчому рівні завжди гостро стояла проблема відповідальності за злочини, скоєні проти тварин. Цирки з психічно не здоровими тваринами, дельфінарії та постійні посіпаки з мавпочками чи голубами в туристичних місцях переважно залишалися без покарання. Однак, у українців з’явилася надія на те, що цьому свавіллю скоро прийде кінець.


Ще у 2013 році в Україні була ратифікована Європейська конвенція про захист домашніх тварин, де визначені основні принципи ставлення до домашніх і безпритульних тварин, зокрема, принципи утримання домашніх улюбленців, обмеження щодо використання в комерційних цілях і тому подібне.


І хоча ратифікувавши конвенцію, влада мала вживати заходів щодо захисту тварин, сучасне законодавство досі не до кінця відповідає прийнятим європейським вимогам.


Тому в лютому у Верховній раді депутати представили законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо імплементації положень деяких міжнародних угод і директив ЄС у сфері охорони тваринного і рослинного світу)». Цей документ посилює вже існуючі покарання за жорстоке поводження з ними.
Запроваджені раніше штрафи за жорстоке поводження з тваринами залишаються такими самими – від 3,4 тисяч гривень до 5,1 тисяч гривень. За вбивство загрожує тюремний строк до 6 місяців.


Крім цього, додаються нові правопорушення, за які раніше не було штрафів. Одне з таких – вигул собаки без намордників, повідків. За це правопорушнику випишуть попередження або штраф у розмірі від 850 до 1700 гривень.


Ще одне нововведення – заборона пропаганди жорстокого поводження з тваринами. За таке правопорушення передбачено штраф у розмірі від 1700 до 5100 тисяч гривень і обмеження волі на строк до 5 років. Крім цього, буде конфісковано та знищено всі зображення, твори кіно та відеопродукції.


Згідно з новим законопроєктом, кримінальна відповідальність за жорстоке поводження з тваринами наставатиме раніше, а саме з 14 років. Тварину, в разі жорстокого поводження, поліція зможе конфіскувати не лише тимчасово, а й зовсім (за рішенням суду). Також стає обов’язковим проведення експертизи для встановлення причин смерті тварини. А за протидію законній діяльності громадських активістів передбачається відповідальність.

Також, згідно з новим законопроєктом, забороняється займатися контрабандою диких тварин, фотографуватися та жебракувати з дикими тваринами у населених пунктах; евтаназія як метод регулювання чисельності бездомних тварин; замуровувати тварин в підвальних приміщеннях; дарувати домашніх тварин як призи, нагороди або премії; залишати тварин в салоні автомобіля при температурі навколишнього середовища вище + 20ºC і нижче -5ºC.
Законодавчі зміни, які стосуватимуться безпосередньо сільськогосподарських тварин теж набули ширшого спектра: забороняється умертвіння тварин до повної втрати свідомості; проведення болючих процедур без застосування знеболюючих; застосування знарядь і методів в роботі з тваринами, які очевидно призводять до їх каліцтва і страждань; забороняється використання для роботи хворих, поранених, слабких, вагітних в останній третині вагітності або недогодованих тварин; забороняється утримувати тварин в приміщеннях, де проводиться їх забивання або де містяться туші забитої тварини.


Щодо Одеси, то місцева зоозахисниця та член ГО «Animals SOS Odessa» Вікторія Козаченко не впевнена в дієвості нового законопроекту.


«Якщо говорити по-чесному, то в нашій країні величезна кількість хороших законів. Але проблема полягає у тому, що у нас просто не розроблений механізм їх дії. Тому закони існують де-юре, а де-факто вони не працюють», – пояснює Вікторія.


За словами Вікторії закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження», який посилили ще три роки тому досі не працює. Ще тоді умисне вбивство тварин так званими дог-хантерами заборонялося, а порушників закону могли притягнути до кримінальної відповідальності.


«Я поясню чому цей закон не працює. Зазвичай дог-хантери для отруєння тварин використовують препарат під назвою «Тубазид». Наша державна лабораторія, яка знаходиться у Хлібодарському, не сертифікована на виявлення цієї отрути. Тобто, якщо навіть буде фото та відео фіксація того, хто отруїв тварину, ми не зможемо притягнути людину до відповідальності, бо в лабораторії не зможуть ідентифікувати цю отруту. Тому я вважаю, що посилення цих законів беззмістовні до тих пір, поки не будуть опрацьовані механізми їх дії», – пояснює Вікторія.


Зрештою, цей законопроєкт був ухвалений лише в першому читанні. Далі його відправили на доопрацювання. Чи прийме його Верховна Рада після другого читання, стане відомо вже цієї весни.

Альона Лобанова

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Логотипи студентських редакцій:

Соціальні мережі
Інші публікації

Знайомство з факультетом журналістики, реклами та видавничої справи в онлайн-форматі

Є така весняна традиція на факультеті журналістики, реклами та видавничої справи – запрошувати на зустріч абітурієнтів. От і цього разу 27 березня 2021 року відбувся День відкритих дверей, щоправда, в онлайн-форматі на платформі Zoom. У зустрічі взяли участь декан факультету Олена Андріївна Іванова, заступник декана з навчальної роботи Інна Валеріївна Лакомська, старші викладачі Сергій Володимирович Азєєв та Аліна Олегівна Червінчук.

Факультет журналістики, реклами та видавничої справи Одеського національного університету імені І. І. Мечникова оголошує про проведення конкурсу студентських журналістських робіт на тему «Права людини в медіа: від розуміння до змін»

До участі у конкурсі запрошуються студенти І, ІІ, ІІІ та ІV курсів факультету журналістики, реклами та видавничої справи ОНУ імені І.І. Мечникова, які створюють власний

Студентські газети – результат колективної роботи майбутніх журналістів

На факультеті журналістики, реклами та видавничої справи викладають дисципліну, що направлена на відточення студентами практичних навичок володіння словом, – журналістську майстерність. На цих заняттях студенти

Осінь по-карпатськи

Карпати – багата культурна історія, збирання ягід та грибів, катання на лижах і сноуборді, риболовля, купання в гірських річках і просто естетична насолода краєвидами. Ми