Обличчя баскетбольної Одеси

Новий сезон баскетбольної Суперліги інтригує непередбачуваністю та підзабутою конкуренцією. “Одеса”, що минулого року вилетіла в ¼ плей-офф раунду, виграла передсезонні турніри в Миколаєві та Запоріжжі, чим продемонструвала рішучі наміри вклинитись у боротьбу “Черкаських Мавп”, “Дніпра” та “Хіміка” за чемпіонство.

Головним творцем успів команди є головний тренер Олег Юшкін. Легенда команди і як гравець, і як тренер. Він народився в Росії, баскетбольно сформувався в Білорусі, а реалізувався і продовжує вести місцеву команду до перемог уже в Одесі. “Так вийшло, що з Росії я поїхав з батьками ще зовсім дитиною. Білорусь я залишав теж в ще дуже юному віці. А ось ті рішення, які я приймав самостійно вже в зрілому віці, вони все говорили на користь Одеси. Одеситом себе називати не хочу — щоб не образити корінних жителів цього міста. А ось патріотом Одеси можу себе назвати зі стовідсотковою впевненістю!” — стверджує сам Юшкін.

Ми поговорили с Олегом Олександровичем про турнірні амбіції, літнє міжсезоння та збірну України з баскетболу.

Передсезонна підготовка

– На передсезоних турнірах було помітно, що в “Одесі” найлегше пройшла акліматизація легіонерів. Наскільки важливий фактор швидкої адаптації іноземців для успішної гри у Суперлізі? Особисто Вам комфортніше працювати з баскетболістами з пост-радянського простору чи з американцями?

– Думаю, що від адаптації залежить не менше 60% від загального успіху виконавця в Україні.

Мені комфортніше працювати з професіоналами (сміється). З особистого досвіду можу сказати, що люди трапляються різні. Наприклад, Джастін Лав. Баскетболістів такого рівня професіоналізму та людських якостей я зустрічав надзвичайно мало. В той же час були виконавці і з пост-радянського простору до яких виникало багато питань.

– Головними причинами підписання латвійців Хелманіса, Вітолса та Шеляковса стали відсутність мовного бар’єру та легкість залучення у вже готовий склад?

– Головною причиною стали їх амбіції. Скажу окремо по кожному з них.

Вітолс провів непоганий сезон у не найкращій команді в Латвії і у нього були пропозиції від багатьох сильних клубів. Наприклад, “Вентспілса” (чемпіон Латвії – прим.). Але роль 2-го-3-го розігруючого хлопцю не підходить. Для людини на першому місці стоїть максимальна задіяність у результатах команди.

Хелманіс провів 2 роки у Лізі ВТБ (один із найсильніших європейських чемпіонатів — прим.). Але 12-14 хвилин, навіть у сильній лізі, йому мало. Людина хоче відчути впевненість, яку він втратив, виконуючи другосортну роль в команді.

Шеляковс вже грав в “Одесі” 5 років тому. С того часу він лише додав, Андрій правильно розуміє свої сильні сторони і продовжує їх розвивати.

– Після передсезоних турнірів складається враження, що цьогорічна Суперліга стане більш конкурентноспроможною та менш диференційованою між лідерами та аутсайдерами. Погоджуєтесь?

– Так, після складних економічно і кадрово сезонів (з 2014 року — прим.) чемпіонат стає все більш боєздатним. Думаю, в сезоні 2018/2019 кожен зможе обігрувати кожного. Якби сьогодні мене попрохали розставити команди за фінальними місцями або назвати лідируючу четвірку – я б за це не брався, бо для мене це також загадка.

– Які амбіції “Одеси” на цей сезон?

– Не буду приховувати — лише найвищі.

Збірна України

– Оцініть виступ збірної України в вересневому відбірковому вікні. Чи була поразка чорногорцям для Вас неочікуванною?

– Розумієте, європейський баскетбол став надто непередбачуваним. Гра збірних вирівнялась, тож казати про фаворитизм однієї команди однозначно не варто.

Так, поразка чорногорцям мене здивувала. Сюрпризом стала надвдала гра двох гравців (Івановича та Дублевіча — прим.).

– Чи залишилися шанси на вихід на Євробаскет?

– Після поразки від чорногорців шанси сильно впали. Але я прекрасно пам’ятаю ситуацію, коли ми у в останньому матчі відбору на Євробаскет-2015 вдома поступилися словенцям і поверталися додому (Юшкін в той час був помічником Євгена Мурзіна в збірній — прим.). Аби пройти далі нам були потрібні перемоги білорусів над португальцями та німців над австрійцями, ще й необхідну різницю очок потрібно було зберегти. Нам тоді пощастило, тож і зараз все може бути. Поки є математичні шанси — за кожне очко треба боротися.

– В пресі зараз багато розмов про необхідність змін у тренерському штабі збірної. Тренер — причина невдач збірної в цьому відбірковому циклі?

– Моя позиція — якщо тренеру довірили посаду, то задача усього баскетбольного кола (вболівальники, ЗМІ) підтримувати його. Так людині буде легше працювати. А в нас людина ще не зіграла жодної гри, а в ЗМІ його вже починають поливати брудом. Я розумію, що в нас країна чемпіонів світу по наданню порад, проте варто Мурзіну дати час

“Палац Спорту”

– В квітні цього року голова Одеської ОДА Максим Степанов представляв проект реконструкції “Палацу спорту”, що включала в себе ремонт баскетбольної арени. Чи звертався хтось з ОДА до керівництва “Одеси”?

– Думаю, що до президента клуба зверталися з пропозиціями, але точно я про них не знаю. Я чую розмови про реконструкцію “Палаца” з 1995 року, був і фундамент залитий, але віз і нині там.

– Команда хоче туди повернутися?

– Не обов’язково у “Палац спорту”. Хочеться, аби у місті була сучасна баскетбольна арена на 3 і більше тисяч осіб. Нещодавно були на турнірі в Запоріжжі, в оновленому палаці спорту “Юність”, там блискучий зал, відремонтований надзвичайно швидко. Хочеться лише поаплодувати людям, що втілили цей проект.

 Розмовляв Олег Міщук

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram