Одеса: чи тільки про Дерибасівську?

Будь яка людина, навіть якщо вона краєм вуха чула про Одесу, знає такі відомі місця, як вулиця Дерибасівська, Ринок Привоз, Морський порт та дельфінарій «Немо», але Одеса на цьому не закінчується. Вона багата усілякими цікавими місцями та пам’ятками, які хоча б раз у житті повинен відвідати приїжджий або навіть місцевий, щоб дізнатися більше про це неймовірне місто, або просто для того, щоб знайти нові локації для прогулянок. Тим не менш, сьогодні наша редакція хоче зануритися у невелику історію місць, які допоможуть глибше розкрити Одесу-маму та покажуть її справжню красу.

Пропоную спочатку розглянути історію одеських двориків. Чому вони раптово стали відомими й одними з головних цінностей цього міста? Вважається, що саме одеські дворики дають нам можливість відчути дух тієї старої Одеси, про яку складалися пісні, вірші та анекдоти, які ми неодноразово чули у побуті та гумористичних телевізійних програмах. Це ймовірно, адже стіни з облізлою штукатуркою, різної довжини і кривизни сходи, розвішана на павутині мотузок білизна, виноградна лоза, що розповзається по домівках – неодмінно демонструють нам часи минулої Одеси, які намагаються підтримувати в такому стані і надалі. Справжніх колоритних двориків залишилось близько дев’яти, але вони у повній мірі здатні візуально розповісти нам, який вигляд мала справжня Одеса та яка її історія.

Одеські дворики надихають гостинною, сімейною та теплою атмосферою, яка у давнину була у всіх сусідів двору. Це місце ідеальне для прогулянки: ви і помилуєтеся красотами Одеси, і на собі відчуєте ту приємну і затишну атмосферу, яка негайно очистить вас від негативних думок і забере всі ваші тривоги, які ви носите всередині. Вони здатні закохати вас в себе з першого погляду, і якщо відвідаєте хоча б один із двориків, ніколи не забудете цей момент, тому щиро рекомендуємо відчути на собі ці емоції.

Тепер ми поговоримо про одне цікаве місце, яке поціновувачам естетики бароко, класики та модерну точно сподобається. Та що там, кожен перехожий, навіть якщо він байдужий до таких речей, схоче відвідати це місце, як тільки він подивиться на його картинку. «Пасаж» – символ Одеси, пам’ятка культури та архітектури кінця XIX — початку ХХ століття. На сьогоднішній день у ньому розташовані магазини з модним одягом, розкішні ресторани, готель, квартири та окремі заклади, хоча за легендами, близько ста років тому назад, він був своєрідним торговим центром, де можливо було купити усе що завгодно на той час. Але цінується воно не через це.

«Пасаж» – архітектурна пишність, яка вражає і змушує постійно задирати голову, роздивляючись скульптури та всілякі елементи декору. Йдучи ним відчуваєш ніби гуляєш по вулицям бюджетного Парижу або Мілану. Воно переносить тебе у культуру моди, розкоші, багатства і краси, якою хочеться милуватися у компанії з чорною кавою та книгою. Хто ще жодного разу не відвідував це місце, то наполегливо рекомендуємо, бо всередині «Пасажу» ви навіть і забудете, що знаходитесь в Одесі: настільки вас захопить інтер’єр та атмосфера, яка витає у тутешньому повітрі.

Наступне, про що ми розповімо, буде не місто, а пам’ятник, який тісно пов’язаний з Одесою, бо той, на честь кого його було поставлено, буквально врятував її, і через те міцно закріпився в історії міста. Кому ж він присвячений? Апельсину. Здивовані? Одесити-то можливо знають про нього, але приїжджі будуть шоковані – це точно. Історія свідчить, що у 1800 році Павло I відмовився фінансувати новий порт, який запланувала цариця Катерина II, але після того, як йому прислали 3000 апельсинів, які він обожнював, і через це виділив велику суму грошей на розвиток міста. Таким чином Одеса була врятована від глибокої кризи, і знову почала розквітати та розвиватися. Ця історія показує нам, що будь-яка дрібниця, будь-яка на перший погляд незначна ідея здатна врятувати як одну людину, так і все місто. Рекомендуємо відвідати, бо варто знати своїх героїв у вічі.

На цьому розкриття горизонтів з історії Одеси завершується, але вона налічує в собі безліч пам’яток та місць, які стали надбанням одеської культури та значно популяризували це місто, яких перерахувати не вистачить досить часу.

Ми глибше розкрили історію одеських двориків, а також розповіли про пам’ятки, які не так широко розповсюджені по містах, як місця, які були зазначені на початку. Заглиблюйтесь в історію свого міста, і ви неодмінно знайдете для себе щось цікаве і незвичайне. Наша редакція бажає вам гарного та культурного відпочинку.

Зюзіна Катерина, 1 курс, «reDuckcia»