Одеський національний університет імені І.І. Мечникова: крізь призму історії

Альма-матер десятків відомих учених та літераторів, викладачів та медиків, відзначає свій ювілей – 155 років. З дати заснування університет пережив багатогранну історію, яку зараз наука і література називає як процес встановлення одного з найуспішніших класичних університетів на пострадянському просторі. Про це говорить і той факт, що професори нашого закладу зробили вклад у науку не тільки на рівні нашої країни, а й у масштабі цілого світу: «фагоцитоз», відкритий Іллєю Мечниковим, та великий вклад у вивченні центральної нервової системи Іваном Сєчєновим, що стало фундаментом для становлення науки «Нейрофізіологія». Університет пишається історичними постатями, що вплинули на розвиток науки та на політичне життя. Про це свідчать встановлений пам’ятник студентам, викладачам та співробітникам Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова, що знаходиться на території головного корпусу на Дворянській, та пам’ятник засновникам слов’янської писемності Кирилу та Мефодію, що розташований біля корпусу на Французькому бульварі.

За всю свою багату історію університет переживав війни, окупації, голод та кризи, але завжди відстоював своє право на існування та випуск висококваліфікованих спеціалістів. Одним з найтяжчих часів для ОНУ вважається період Другої світової війни, внаслідок якої заклад повинен був пересуватися різними містами разом із студентським та викладацьким складом і працював без перерв навіть за евакуації. До того ж, ОНУ ім. І. І. Мечникова – єдиний заклад вищої освіти, який працював у ці важкі часи.

Неймовірними зусиллями працівників університету й до нашого часу, крізь багато віків, дійшли унікальні видання старовинних книг, серед яких і перший західноукраїнський альманах народною мовою «Русалка Дністровая» (1837 р.), що був подарований бібліотеці Яковом Головацьким, прижиттєве видання Шевченківського «Кобзаря» (1860р.) з посвятою Марку Вовчку. Навіть збереглися книжки з автографами І. Мечникова, М. Грушевського, С. Єфремова, С. Шелухіна. Не обійшли стороною бібліотеку і сучасні цифрові технології: кожен охочий може ознайомитися на сайті з електронними версіями стародавніх книжок та перших одеських періодичних видань, якими часто користуються студенти факультету журналістики для аналізу становлення ЗМІ в Україні. Але не однією бібліотекою багатий наш університет: зоологічний музей, ботанічний сад, астрономічна обсерваторія, палеонтологічний музей радують відвідувачів не один рік.

Якість освіти в університеті була не раз оцінена престижними як українськими, так і міжнародними рейтингами. Ще з 2010 року заклад входить у Топ-10 українських вузів у авторитетному міжнародному рейтингу «Webometrics», при чому за останній рік заклад піднявся аж на дві позиції – з 9 на 7 сходинку. Як стверджує ректор ОНУ ім. І. І. Мечникова Ігор Коваль, «результати рейтингу – свідоцтво про авторитет у науковому товаристві міжнародних публікацій одеських вчених».
Що ж маємо у 2020? Цей рік вніс свої корективи до процесу навчання, але на якості освіти це ніяк не відобразилось. Під час карантину для університету з’явилася прекрасна можливість емпіричним шляхом перевірити ефективність сучасних методів викладання, та викладачі мали змогу опанувати популярні платформи «Zoom», «Google Team», «Coogle Class». Тож можна з упевненістю сказати, що за ці два місяці університет став більш «діджиталізованим» та просунутим у сучасних новинках Інтернет-простору.

«Не зважаючи на те, що карантин увірвався у життя університету дуже стрімко, і спочатку ніхто не розумів, як саме повинен проходити дистанційний процес навчання, ми впоралися, адже університет оперативно знайшов способи вирішення цієї ситуації. Заняття проходять дистанційно за всіма критеріями, і що чудово – студенти беруть активну участь у цьому процесі: відвідують пари, виконують домашні завдання майже завжди своєчасно, не зважаючи на те, що обсяг робіт достатньо великий. Але ми розуміємо, що це все очікувані наслідки. Я вважаю, що наш університет гідно справляється з дистанційним навчанням, тому бажаю всім удачі у цей нелегкий час та максимально високих оцінок за результатами поточної сесії», – зазначає голова Профбюро факультету журналістики, реклами та видавничої справи Олена Бакума.

Тетяна Мінчева (4 курс)

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram