Один у полі (не) воїн: про майбутнє конструктивної журналістики в Україні

Професія журналіста як об’ємна складна геометрична фігура: має багато аспектів, сторін та кутів… Це усвідомлюють студенти факультету журналістики, реклами та видавничої справи, тому займають активну позицію, стежать за трендами сучасної журналістики і у навчальний, і у вільний від занять час. Саме тому 13 квітня за сприяння керівництва та викладачів факультету вони долучилися до лекції «Конструктивна журналістика: як перестати писати тільки погані новини?», організатором якої стала Комісія з журналістської етики. Ключовим спікером був Віктор Пічугін, заступник головного редактора медіагрупи «Накипіло», голова Громадського телебачення Харкова.

Лектор Віктор Пічугін на початку зустрічі підкреслив, що для сучасних ЗМІ є тенденцією висвітлювати здебільшого новини негативного характеру: «Єдине, що хочеться сказати після перегляду стрічки новин, особливо регіональних та місцевих ЗМІ: який жах! Але це недивно, адже саме кримінальні, жахливі новини збирають купу переглядів», – зауважив він. Натомість спікер зазначив, що такий підхід лише акцентує увагу на проблемах, а не надає інструмент для їх вирішення. І тоді на допомогу приходить конструктивна журналістика.

Студенти разом із лектором розібрали конкретні кейси з використання принципів конструктивної журналістики у своїх матеріалах, які вони пишуть для студентських редакцій. Ба більше, ця зустріч допомогла студентам 1 курсу, які поступово знайомляться з «таємницями» свого майбутнього фаху, усвідомити важливість актуалізованої теми: «Лекція мені сподобалася. Раніше я не задавалася цим питанням, мабуть через те, що ми звикли бачити та чути лише негативні новини. Але сьогодні ми дуже цікаво і лаконічно розібрали цю тему, аналізуючи конкретні приклади та отримуючи відповіді на питання, що нас хвилюють. Тепер я чітко розумію необхідність писати саме конструктивні матеріали», – поділилася враженнями студентка 1 курсу Анастасія Тітарчук.

Студенти старших курсів уже знайомі з таким принципом роботи, проте участь у дискусійному обговоренні лише додала їм упевненості в тому, що для сучасних журналістів важливо не ігнорувати суспільні проблеми, і тому робота за принципами конструктивної журналістики їм імпонує: «Мені дуже сподобалось, що це була колективна дискусія, були присутні конкретні приклади та факти. Після зустрічі я лише впевнилася, що наше суспільство готове сприймати конструктивну інформацію, тепер справа за малим – навчитися ЗМІ саме так її подавати», – розповіла студентка 2 курсу Аліна Оганезова.

Ми опікуємося майбутнім журналістики, і тому вирішили поділитися з потенційними авторами конструктивних матеріалів алгоритмом дій: правильно визначте цільову аудиторію; визначте її основну проблему, яку вирішити самотужки неможливо; дослідіть проблему; розкажіть про можливі перепони на шляху; опирайтесь на думки експертів та статистику; не полишайте проблему після написання матеріалу.

А нашим читачам рекомендуємо підвищувати рівень медіаграмотності, вимогливо та критично сприймати інформацію, вірити у те, що все зміниться на краще, та прагнути до змін!

Марія Берекет,
пресслужба факультету

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram