Особова медична книга: необхідність чи зайва робота

Питання передачі інфекційних хвороб наразі постає доволі гостро. Як відомо, інфекції найчастіше передаються від хворої людини до здорової. Одним із способів запобігання передачі інфекцій у закладах обслуговування населення є наявність документа про проходження медичного обстеження. Проте із появою можливості покупки медичної довідки, працівники почали нехтувати проходженням медичної комісії. Кореспонденти The Salt провели власне дослідження та дізналися як робляться фальшиві довідки.

Документ про проходження медичного обстеження є обов’язковим та його наявність регулюється законом МОЗ України «Щодо організації проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб».

Незважаючи на важливість призначення цього документу, купити його легко, як і будь-який інший товар. Поки є попит – буде пропозиція. Готову медичну книгу можна придбати або в інтернеті, або в деяких поліклініках. Щоб перевірити метод покупки в інтернеті, заходимо на перший ліпший сайт по запиту «купити медичну довідку». Одразу бачимо прайс: від «довідка про вагітність» до «довідка про хворобу» або її відсутність. Вартість на різних сайтах відрізняється: переважно це близько 200 гривень. Оформлюємо замовлення та очікуємо на повідомлення з пошти. Цікаво, що навіть діють знижки для «оптових» покупців. Вже наступного дня замовлення прийшло на пошту. Документ жодним чином не відрізняється від звичайного, зробленого самостійно. Все, що має зробити покупець – заповнити особисті дані, такі як прізвище та місце роботи.

Редакція SALT провела опитування, щоб дізнатись якому методу отримання медичної довідки працівники закладів громадського харчування надають перевагу та чому. За результатами отриманої інформації, ми дійшли таких результатів: 74% опитуваних купують вже готові медичні книжки; 21% здає лише деякі аналізи та отримує мед. книгу у свого терапевта та лише 5% повністю проходить обстеження два рази на рік для отримання особистої медичної книги.

Більшість респондентів, які виступали «за» покупку довідки, пояснюють свою позицію браком часу, постійними чергами в державних поліклініках та звичайною лінню.

«Одного разу я намагалась пройти мед огляд самостійно, але заріклась це робити. Ходила в поліклініку на Пастера та боялась що підчеплю якусь заразу, адже умови там жахливі. Про черги та відношення лікарів я мовчу… Дешевше та спокійніше придбати вже готову медичну книгу. Зараз, на щастя, це не проблема», – розповідає Олена, офіціант.

«Я приїхала з Донецька. Намагалась пройти в місцевих лікарнях обстеження, але мені відмовляли, сказали їхати «на родину» та проходити все там. За відомими причинами, цього я зробити не можу, тому доводиться купувати», – розповідає бармен Оксана.

Кардинально іншої думки Софія, продавець-касир: «В мене на колишній роботі був випадок: прибиральниця несподівано померла. Відпрацювала свої зміни, а через два дні нам повідомили таку новину. В неї, як стало відомо, був туберкульоз, про який вона знала, але приховувала. Мед. книгу купувала. Не передати словами, що ми тоді відчували. Напевно всі зрозуміли важливість справжньої довідки про стан здоров’я. Нам пощастило, адже в неї була закрита форма хвороби та жоден з колег чи відвідувачів не заразився, але цей випадок я запам’ятала назавжди»

Неоднозначної думки ще 21% респондентів. Прихильники цієї думки розповіли, чому саме так: «Я періодично для себе прохожу певних лікарів та здаю аналізи, аби знати стан свого здоров’я. Проте деякі аналізи для медичної довідки для мене незрозумілі та неприємні. Зізнаюсь, що їх я не здаю. Виходить, що проходжу медичний огляд лише частково».

Стає зрозумілим, що головним чинником покупки особових медичних книжок є лінь та брак часу. Однак працівник має нести відповідальність за свої дії, адже нехтування цією процедурою може призвести до погіршення не тільки свого стану здоров’я, а й усіх оточуючих. Офіційно зроблений документ ідентичний до купленого, тому такий «бізнес» буде популярним ще довго. Відсутність контролю з боку санітарно-епідеміологічної служби також є певним поштовхом до заплющення очей керівництва на можливість покупки медичних книжок.

Іванова Анастасія 4 курс, SALT

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram