Палац-садиба Куріса – велична руїна

Якщо ви втомилися від сучасної архітектури, модерну, новобудов чи всім відомих пам’яток культури Одеси, які знає кожен, і там велика купа відвідувачів щодня, ми вам підкажемо одне місце, яке відвідує невелика кількість туристів. Це справжній замок Курисів! Він знаходиться в Одеській області, Лиманському районі, у селі Курісове (у минулому Петрівка). Це зовсім недалеко від Одеси, година часу, і ви спостерігаєте за одним з перших прикладів романтизму в архітектурі Одеської області.

Замок пронизаний історією 17 століття, здається, на ньому залишились відбитки сторінок історії України. Засновником замку є Іван Куріс, колишній начальник канцелярії Суворова. Будівництво тривало з 1810 по 1892 роки, після того, як І. Куріс отримав спадкове дворянство та велику земельну ділянку вздовж річки та лісу. Також поруч був посаджений англійський парк та збудована Покровська церква.

Палац приваблює різноманіттям стилів архітектури та особливо, історією. Після нападів румунськими окупантами, збереглась лише частина замку, Покровська церква та деякі елементи англійського парку. Після Жовтневої революції садиба взагалі була повністю розграбована, а останки поміщиків були викинуті десь серед поля. І лише у 1990 році влада виділила кошти на реставрацію. Але і тут не пощастило. Адже однієї ночі під час сильної грози в палац вдарила блискавка, і він згорів до ранку. Залишились лише «руїни». Пропоную вам перед поїздкою трохи детальніше ознайомитись з архітектурою 17 століття, романтизмом, готизмом, аби порахувати, скільки ж всього стилів містить замок.

Люди їдуть за історією та натхненням. А також, щоб провести фотозйомки у стародавньому стилі. Вхід коштує 50 грн, і це того варто, адже у вас буде вільний доступ

до будь-якого кутка замку. Ви можете прогулятися по першому та другому поверхах, у підвальному приміщені та околицях. Але будьте обережними, адже зараз проходить реставрація, деякі стіни не є стійкими, камінь з кожним роком все більше руйнується. Влітку, коли я прогулювалась між старими стінами, зустріла жінку з двома дітьми, яка навіть не знала історію замку, для неї та її дітей це була лише «шматочками гарна розвалина».

Є недолік, архітектура романтизму досить рідко зустрічається на просторах України. Сподіваємось, відчути справжню історію замку можна буде після реставрації. І це місце стане популярним серед туристів та часто відвідуваним.

Олександра Пономаренко, 4 курс, «ДієСлово»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram