Паперове «ноу-хау»: останній спосіб зберегти «легені» планети

Проект щодо заміни деревини на опале листя у виробництві паперу втілюється в життя молодим українським захисником середовища.

Українець Валентин Фречка отримав золоту медаль за свій проект Recycle Of Fallen Leaves у Нью-Йорку на олімпіаді Genius у 2018 році. На той час хлопець навчався у 11 класі. Олімпіада Genius — це один із найбільших наукових конкурсів-проектів для школярів від 12 до 18 років на тему захисту навколишнього середовища.

Суть проекту Recycle Of Fallen Leaves полягає в перероблюванні опалого листя дуба, з якого надалі виготовляється екологічно чистий папір. Після експерименту на світ з’явився перший у своєму роді папір із листя. Валентин власноруч варив, дробив, розкочував дубове листя на тонкі листи. В кінці висушував їх і отримував папір з такими ж властивостями, як і «стандартний», але трохи темнішого кольору.

На цей момент Валентин впроваджує свою методику в промислових масштабних умовах. Результатами своєї роботи він ділиться у Фейсбуці:

«Друзі, у мене хороша новина: сьогодні папір, виготовлений за технологією «RE-leaf», пройшов тестування на визначення фізико-механічних показників і був відзнятий професійним фотографом. Тому ловіть фото і насолоджуйтеся екологічною естетикою, а я тим часом пишу для Вас декілька фактів про проект».

Коротко про ці факти:

  1. Листя збирається з зелених насаджень: парків, скверів, алей — це не несе шкоди навколишньому середовищу.
  2. Масштабне збирання листя — є цілком безпечним для середовища, на відміну від стандартного вирубування лісів.
  3. Під час потрапляння в середовище готова продукція піддається повному розкладанню впродовж 40 днів.
  4. За цією методикою можливо виготовляти широкий діапазон продукції (пакети, пакувальний папір, посуд, литу тару, картон).

«Ми працюємо, ми рухаємося далі і невдовзі ми заговоримо про першу лінію у світі з перероблювання опалого листя на паперову продукцію. To be continued …»,  — зазначає Валентин.

Проект «RE-leaf» запатентований. Виробляючи папір за цією технологією, в майбутньому можна скоротити вирубку лісів на 18% за один рік. А як усім відомо, вирубка лісів — це екологічне лихо не тільки України, а й усього світу.  Потрібно обробляти лише 600 кг листя на день,  щоб почати розв’язувати цю проблему. Адже за останні 50 років людство знищило 50% усіх лісів.

«Щороку об’єми незаконних рубок в Україні збільшуються. Цьому значно сприяє тіньовий бізнес. За різними даними, браконьєри вирубують щонайменше 3 млн. кубометрів деревини за рік, а це близько 20% від загального об’єму всієї деревини», — зазначає співзасновник Асоціації зелених України Ярослав Задесенец.

         За даними Держлісагентства, лише у 2015 році незаконно вирубали 24,1 тисяч кубометрів лісів. Згідно з дослідженнями, щороку сума заподіяної шкоди лісу складає майже 85 млн гривень.

Вирубування лісів, як наслідок, призводить до зменшення площі лісу в Україні.

«Ще на початку ХХ сторіччя карпатські ліси займали до 95 % поверхні гір, зараз цифра значно менша. Після суцільних або непродуманих рубок схили втрачають здатність затримувати вологу та створюють небезпеку сходження снігових лавин або селів. Опади безперешкодно стікають до річок, викликаючи їхнє переповнення і розливання», — коментує це голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

         У свою чергу Одеський «Міськзелентрест» запланував на осінній період висадити по місту понад шістсот дерев. Ведуться роботи пов’язані з прибиранням територій — викорчовування сухих пнів з подальшою заміною на молоді саджанці.

         Крім цього, з початком осені за ініціативою Одеського «Міськзелентрест» було висаджено майже 2000 кущів хризантем на Думській площі, у Грецькому та Стамбульському парках.

         Зауважимоза підрахунками експертів, щоб врятувати одне дерево шляхом вторинного перероблювання, треба зібрати приблизно 80 кг паперу. Тому екологи України «плекають надії» щодо проекту «RE-leaf».

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram