ПЕРШІ ЧОТИРИ ХВИЛИНИ ЗБІЛЬШУЮТЬ ШАНСИ НА ПОРЯТУНОК

Кожного дня десь помирає людина. Але скільки людей помирає від неправильно наданої (або несвоєчасно) першої домедичної допомоги? У нашій країні поширений стереотип, що якщо людина знаходиться без свідомості на вулиці, то це обов’язково: або людина з алкогольною залежністю, або без постійного місця проживання. Тому практично нікому немає до них діла, або в іншому випадку — таких людей ігнорують через власні страхи… Як часто вам траплялися на очі такі люди? Чи замислювалися Ви, чому саме вони знаходяться у такому стані?

У результаті співпраці Українського центру громадських даних Державної служби статистики України був створений інструмент інтерактивної візуалізації «Причини смерті в Україні — 2018». За їх даними, головною та першою із причин смертей — були наслідки захворювань системи кровообігу (майже 70%), другою причиною — онкологія, третьою — травми, отруєння та інші різноманітні фактори, і, четвертою — інфекційні захворювання.

Перша допомога — це проведення найпростіших медичних заходів для порятунку життя, зменшення страждань потерпілого від надзвичайної ситуації і попередження розвитку можливих ускладнень. МОЗ повідомляє, що за статистикою, допомога, надана протягом перших 4 хвилин, збільшує шанси на порятунок на 30%. Можна виділити такі основні принципи надання першої допомоги: правильність і доцільність (якщо ви не впевнені в своїх діях — краще утриматись; головне правило першої допомоги — не нашкодити), швидкість, продуманість, рішучість та спокій.

Відповідно до  статті 6 Закону України «Про екстрену медичну допомогу» було затверджено наказ Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження порядків надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах». У ньому описано, як діяти при різних екстрених ситуаціях. Наприклад, при травмі голови, при інсульті, при утопленні тощо.

Отож, наша редакція провела опитування серед студентів ОНУ імені І. І. Мечникова щодо першої домедичної допомоги. У ньому взяли участь студенти першого, другого та третього курсів. Опрацювавши відповіді респондентів, ми отримали такі результати:

– Теоретичні знання мали — 90% студентів, з лише 8% — не мали; практичні навички — 50 на 50; Теоретичні знання щодо правил надання першої домедичної допомоги респонденти отримали: 63% — у школі та в університеті; 25% — тільки у школі, 8% — тільки в університеті; і лише 4% взагалі не отримували; Студенти також оцінили якість цих знань від 1 до 5 ( 1 — дуже низька, 5 — дуже висока): 12% — оцінили свої знання дуже високо, 17% — майже так само високо; 42% — зійшлися на тому, що чогось не вистачає; 21% — вважають, що цих знань недостатньо, а останні 8% — вважають якість цих знань зовсім низьким.

МОЗ рекомендує знаходити курси домедичної допомоги у своєму місті та проходити їх, бо це може врятувати чиєсь життя. Після опитування студентів, ми дізналися, що лише 17% студентів проходили курси у вільний від навчання час. Чому ж так мало? В Одесі є доволі багато курсів та тренінгів першої домедичної допомоги, але багато з них є платними чи маловідомими.

Наша редакція виділила два курси першої домедичної допомоги, які ви можете взяти до уваги: Товариство Червоного Хреста України (безкоштовно проводять тільки для співробітників товариства та волонтерів) та Навчальний Центр SAR (є платним).

Кожна людина може стати свідком катастрофи чи надзвичайної події, яка може призвести до травмування чи смерті людей. Така ситуація може статися з вами, з вашими рідними чи знайомими, тому, треба бути готовим до рішучих дій. Якщо у вас є час, можливість та бажання, то дізнавайтесь більше, щоб у майбутньому швидко реагувати на будь-якому ситуацію та бути здатним надати допомогу.

Вероніка Бідна, 2 курс, «КОЛО»

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram