ПІСЕННИЙ КОНКУРС АБО ПОЛІТИЧНА АРЕНА?

Учасниця з російським громадянством, крапка на кар’єрі сестер-близнючок, з’ясування чий Крим і BANG на всю Європу. Як пісенний конкурс перетворили в політичну битву, розберемо прямо зараз.

Уся цікава ситуація почалася в січні, коли співачка TAYANNA несподівано для всіх прийняла рішення не брати участь у нацвідборі прямо в день оголошення порядку виступів. Тоді організатори під час жеребкування оголосили, що новим учасником стає – MARUV. Заміну Тетяні знайшли швидко, але чи правильно вибрали?

Уже в першому півфіналі ведучий Сергій Притула почав питати учасників з приводу концертів у Росії, бо глядачів це дуже хвилювало.

Перший півфінал

Група YUKO – солістка Юлія Юріна відповіла Сергію, що вони виступали у неї вдома і що вона громадянка Російської Федерації, але вже 7 років живе в Україні. У фіналі нацвідбору Юлія заявила, що вона готова відмовитися від свого російського громадянства на користь українського.

Співачка MARUV висловила свою позицію, що вона несе мир через музику, а не зброю, як це роблять інші. Та зазначає, що конкурс створили для того, щоб країни об`єднувалися після Другої світової війни. Це Song Contest, а не політичні вибори.

Закриваючи перший півфінал група BAHROMA заявили, що музика, як і любов, не має меж. Однак після виступу більшість глядачів хвилювало питання: чому в назві та в приспіві пісні є слово «Назавжди-Навсегда»?

Другий півфінал

Хедлайнером стала група KAZKA, у яких не питали їхню позицію на рахунок цілісності країни й концертів в інших країнах, натомість хвилювало питання вокалу солістки Олександри Зарицької. Судді оцінили навички хорошими балами й нічого поганого не сказали, але глядачі оцінили це як брехню і поставили найбільшу кількість дизлайків (25.000) виступу на офіційному YouTube каналі UA:Перший.

CRIMEA IS UKRAINE?

Перед фіналом національного відбору учасниці групи ANNAMARIA дали скандальне інтерв’ю кримськотатарському телеканалу ATR. В ефірі у журналіста Романа Скрипіна сестри шокували всіх, сказавши, що «Україна втратила Крим». Та не змогли відповісти на питання інтерв’юера «Чий Крим?». Відмовляючи тим, що «Крим наш». Виглядає це досить дивно, адже саме під гаслом «КримНаш» відбувалося захоплення півострова.

Також стало відомо, що батьків дівчат Ларису та Олександра Опасанюків звинувачують у державній зраді й переході на службу ворога. Мати отримала медаль Міноборони Російської Федерації «За повернення Криму» і прийняла російське громадянство.

Після виступу на національному відборі дівчата сказали, що не збираються осуджувати своїх батьків за їхню позицію, тому що це – батьки. І зізналися, що якби їх змусили вибирати між рідними і конкурсом, вони б обрали перше. «Ми не робили нічого поганого, ми дотримуємося правил національного відбору і за весь цей час ми не давали концертів у Росії», – прокоментував дует ANNAMARIA.

Співачка Джамала зробила зауваження дівчаткам про те, що представник від України несе відповідальність за всіх українців на пісенному конкурсі і відповідь на питання є тільки одна: «Крим це Україна. Крим окупований і в нас йде війна! Три моменти, які ви повинні розуміти».

«ЯК ТОБІ КОНЦЕРТИ В СОЧІ, ДЖАМАЛА?»

Після того, як Джамала зробила зауваження з приводу цілісності країни, питаючи у виконавців про Крим, шанувальники національного відбору знайшли на сайті geometria.ru фотозвіт концерту Джамали на новорічному корпоративі в Сочі у 2014 році. Виник ще один скандал, як переможниця Євробачення 2016 – могла виступати в РФ? На офіційних сторінках хейтери закидали співачку звинуваченнями й проханням прояснити всю ситуацію. «Джамала двічі виступала в Росії у 2014 році, один раз в Москві і один раз в Сочі. У нас в команді була дискусія що нам робити з уже підтвердженими концертами: скасовувати або виконати зобов’язання перед організаторами. Джамала вважала, що це форс-мажор, і ми повинні відмовитися. Менеджмент, і я зокрема, вважали, що ми повинні виконати зобов’язання. В результаті було прийнято рішення відпрацювати підтверджені концерти і нові пропозиції не приймати. Це були наші останні виступи в РФ. Після 31-го грудня 2014-го року Джамала не давала ні публічних, ні приватних концертів, і не брала участі в фестивалях на території Росії», – дав офіційний коментар піар-директор Джамали, Денис Козловський.

ПЕРЕМОГА MARUV

Набравши найбільшу кількість глядацьких симпатій і отримавши високий бал, MARUV стає переможницею національного відбору, проте ще не офіційним представником на пісенному конкурсі в Тель-Авіві, а чому?

Віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко написав у своєму Twitter: «Представником України не може бути артист, який гастролює в державі-агресора і планує це робити надалі, і не бачить в цьому нічого поганого. Тому історія з учасником ще далеко не завершена».

Журналіст Дмитро Гордон зазначає: «MARUV дуже гарна співачка! Проблема в організаторах конкурсу. Наша країна – це країна без правил гри. Треба було, щоб вони сказали, що ті, хто їздять з концертами в Росію, не допускаються до конкурсу Євробачення. Але вони ж цих правил не ввели. Тому як справедлива людина я хочу сказати, що по відношенню до MARUV було допущено беззаконня, тому що вона грала за правилами, запропонованими організаторами Євробачення. Чому ж ви дівчинку допустили до конкурсу, якщо знали, що вона виступає у Росії?»

ПРАВА НА SIREN SONG НАЛЕЖАТЬ РОСІЇ

Глядачі нацвідбору зауважили про те, що у MARUV підписана угода з російським лейблом Warner Music Russia, який входить у корпорацію Warner Music Group. «Пісня належить російській компанії. Всі доходи з прокату підуть у Росію, які підуть на кулі нашим ворогам, які будуть стріляти в наших солдатів», – сказав Айдер Муждабаєв, заступник директора кримськотатарського телеканалу ATR. Сама співачка вже дала відповідь на це питання виданню КП в Україні: «Це ліцензійна угода з умовами про просування моєї творчості на території всіх країн світу. Warner Music міжнародна компанія, що має представництва по всьому світу. Мій контракт укладений через російське представництво тільки для спрощення просування і дистрибуції, адже офіси основних музичних сервісів, таких як Apple Music, iTunes, Youtube, Google Music, які відповідальні за взаємодію з артистами на пострадянському просторі, не базуються в Україні».

РЕАКЦІЯ НА ПІСНЮ

Думки з приводу творчості MARUV розділилися навпіл. Одні вважають, що це досить крутий продукт, який необхідно показати всій Європі. Інші зазначають, що не бачать особливих вокальних даних і стверджують, що номер занадто вульгарний. «Добре поставлений номер. Тут є танцювальний елемент і це круто. Однак мене засмутило те, що пісня ні про що. Абсолютно порожня пісня. Душі начебто нема. Ніяких особливих моментів я не почув, так що тут спірна ситуація. Вона змішала всі популярні прийоми і вийшло непогано. У KAZKA є національний мотив, як ніяк, але Євробачення частково політичний конкурс і виконавець представляє країну. Занадто атмосферна пісня для такого слабкого голосу. У той же час пісня у MARUV підходить для ключової аудиторії Євробачення», –дав свій коментар відомий музичний блогер РАМУЗЫКА (Рамін Абдулаєв).

Ведучий Євробачення в Україні 2017 Олександр Скічко зазначив, що номер дуже еротичний і цьому не треба дивуватися, бо це її стиль. Якщо когось цікавить це питання, як це допустили до конкурсу, то зверніться до організаторів: «Не треба було очікувати, що вона вийде у довгій сукні з рюшечками та квітами у руках. Це її жанр. Давайте говорити відверто, номер – вульгарний. Ми бачимо дівчат, які танцюють у панчохах, у ніжній білизні, та роблять якісь не дитячі рухи. Тому коли мій 11-ний син це дивиться, то мені ніяково. Але це якісно та круто. Гадаю, що Європа це підтримала б і ми б посягли гідне місце». Американський журналіст The New York Times Вільям Лі заявив: «Український національний мовник зробив собі велику ведмежу послугу. MARUV могла вас всіх прославити!»

ХТО ВИНЕН?

Помилка телеканалу UA: Суспільне: перевірка учасників на те, у якій країні артист дає концерти почалася у фіналі нацвідбору, а не перед ним. На конференції, присвяченій відмові від участі в Євробаченні-2019, член правління ПАТ «НСТУ» Олександра Кольцова прокоментувала: «Більше 70% людей, які можуть написати пісню для Євробачення, що претендує на перемогу так чи інакше мають відносини з Російською Федерацією».

Андрій Данилко також вважає, що це була помилка телеканалу: «Всі учасники були затверджені задовго до прямих ефірів. Ну а чого ви раніше не відсканували, не зробили аналізи й не знайшли те, що потрібно? Це недоробка організаторів і гадаю, вони зараз самі в шоці і вигрібають по повній. Я їм по-людськи співпереживаю».

Помилка в контракті: підписувати контракт необхідно до початку нацвідбору, а не після перемоги. Артист повинен вирішити: згоден він приймати такі умови чи ні.

«Потрібно проводити анкетування і співбесіду з артистом, який претендує на право представляти Україну на пісенному конкурсі. Водночас, артист повинен заздалегідь знати, коли йде на нацвідбір, яким пунктам правил повинен відповідати, яку громадянську позицію повинен мати, яка географія гастролей повинна бути», – коментує музичний критик Ігор Панасів.

Колишній учасник, представник України на Євробаченні 2003 Олександр Пононарьов, опираючись на власний досвід, заявив:«Представник України це представник на міжнародній арені. Представник в умовах війни. Такі умові в контракті не повинні бути у мирний час, але зараз вони, звичайно, мають бути. Треба було давати їм читати цю угоду до початку нацвідбору, якщо підходить, то беремо участь, якщо ні – то ні», відзначив

Натомість MARUV заявила, що вона згодна прийняти нові умови контракту, а саме відмовитися від концертів у Російській Федерації. Але зі штрафами в розмірі двох мільйонів гривень вона не згодна: «Мені б не хотілося знову і знову говорити про те, що від гастролей в Росії я була готова відмовитися, хоча на законодавчому рівні це не є порушенням, але штрафи в два мільйони гривень змусили б замислитися будь-яку людину. Не впевнена, що в попередні роки переможці підписували саме таку редакцію угоди. Я згодна взяти на себе всі витрати з участі в Міжнародному конкурсі».

«Суспільне могло уникнути усього скандалу, аби не розказувало про те, що в них такий конфіденційний договір, який показують тільки після перемоги. Це маячня! Перед фіналом покажіть всім договір. У вас не буде фіналу, бо всі скажуть, що не підпишуть цей договір», додав музичний продюсер та телеведучий Ігор Кондратюк.

Штрафи – це новинка від Суспільного. «Штрафні санкції в цьому році з’явилися вперше, тому що ми розуміли певний ризик для компанії в разі порушення контракту з Європейським мовником», – заявила Олександра Кольцова.

Перемога MARUV чесна: керівники нацвідбору повинні були стримати свої слова і відправити в Тель-Авів того, хто переможе в голосуванні. У ньому перемогла співачка MARUV, за яку люди відправляли платні повідомлення. «З юридичної точки зору винні в тому, що Україна не братиме участі в Євробаченні-2019, лише організатори нацвідбору. Кожен українець, який брав участь у голосуванні і платив за повідомлення, може звертатися до суду за відшкодування йому коштів», – прокоментував юрист Лаврентій Царук.

ПОДВІЙНІ СТАНДАРТИ ТА ПИТАННЯ МОРАЛІ

Закону про заборону виступів у Росії немає. Це підтвердила Олександра Кольцова на прес-конференції: «Немає закону, який регулює заборону або дозвіл на роботу наших артистів у Російській Федерації». Законів нема, але моральні цінності є в кожного, це зазначила співачка Джамала.

«Держава за п`ять років не спромоглася відредагувати не те що артистів, а свою торгівлю з Росією. І це мене дійсно вражає! Але все це залежить від моральних цінностей та виховання. Значить, якщо можна виступати в Росії та розважати загарбника, який стріляє, вбиває, забирає, то значить, що можна – розважати ґвалтівника, злочинця. Для мене це виглядає так. Захопили моряків, знає увесь світ про це і що? У неї концерти в Росії, йди виступай. І у мене нема претензій до MARUV, у мене є претензії тільки до держави, яка дозволяє їй це робити. Держава повинна заборонити це робити для всіх артистів», коментує Ігор Кондратюк.

А Дмитро Гордон наголошує, що багато політиків, заробітчан мають фінансові інтереси і в такому разі це лицемірство. Водночас Кетрін Бейкер, викладач історії XX століття з університету Халла (Великобританія), яка займається вивченням пісенного конкурсу Євробачення, вважає, що суперечки з приводу того, чи підходять виконавці на роль культурного дипломата своєї країни цілком типові для національних відборів на Євробачення.

НІХТО НЕ ХОЧЕ ЇХАТИ

Суспільне запропонувало групі Freedom Jazz і KAZKA представити Україну на пісенному конкурсі 2019 у Тель-Авіві, але вони відмовилися, тому що вважають це нечесним. Виникає питання до артистів, чому тоді вони прийшли до нацвідбору, якщо не готові допомогти у форс-мажорних ситуаціях? На думку Ігоря Кондратюка: «Вони прийшли за шаровим ефіром на телеканалі СТБ. Відмовитися від участі в конкурсі – це маячня! Шість дивних музичних колективів, які не знали, нафіга їм цей фінал. І вони знали, що не поїдуть. Тому, якщо ви скажете, що в них солідарність з MARUV, то я вам скажу, що це теж маячня! Вони можуть бути солідарними в інших питаннях, але брати участь у конкурсі та відмовитись, посівши друге місце, знаючи, що перше не підписало – для мене це дитячий садок».

ТРАНСЛЯЦІЯ ЄВРОБАЧЕННЯ 2019 В УКРАЇНІ

Чи варто транслювати пісенний конкурс на якому Україна не бере участь, питання, що залишається відкритим. З моральної точки зору – ні, тому що це буде знову нагадувати скандал у лютому, а з фінансової – так, тому що рейтинги під час перегляду конкурсу високі та можуть принести багато грошей телеканалу з реклами.

«Транслювати Євробачення в цьому році вже не логічно, але нічого не вдієш, бо є контракт, який заключає наш мовник з Європейською мовною спілкою. Мабуть, транслювати треба, бо це не найгірша телевізійна подія, яка відбувається в світі», – прокоментував Ігор Кондратюк.

В РОСІЇ НАВПАКИ

У цьому році представником від Росії став Сергій Лазарєв з піснею «Scream». Депутат Володимир Жиріновський заявив, що вимагає змінити кандидата через те, що Сергій не визнає зовнішню політику Росії та не визнає Крим російським.

«Що це за людина, яка визначає, що Крим Україна? Ми будемо вимагати у Першого канала, щоб підібрали іншого кандидата, який не буде виступати проти політики Росії», – говорить Володимир Жиріновський.

Причиною цього скандалу стало інтерв`ю 2014 року в програмі «Світське життя з Катериною Осадчою», де Сергій заявив, що для нього Крим – це Україна і давати концерти там він не буде. Але після цього Сергій звинуватив телеканал «1+1» у тому, що це вони зробили такий монтаж, де він виглядає, як русофоб.

MARUV  збираєтьсяпідтриматий голосувати  за Сергія.

УКРАЇНА НЕ БЕРЕ УЧАСТЬ

Телеканал Суспільне офіційно заявив, що Україна в цьому році відмовляється від участі в конкурсі, а також, якщо переможцем стане Сергій Лазарєв, то в 2020 році ми також не будемо брати участь. Після відмови України  MARUV отримала пропозиції від трьох різних країн представити їх на пісенному конкурсі, але її відповідь категорична вона хоче представляти тільки свою країну. А доки виступ переможниці нацвідбору 2019 набирає нові рекорди на YouTube. Його вже передивилася шість мільйонів разів та оцінили на 100 тис. лайків. Європейські блогери продовжують знімати свою реакцію на виступ та відзначають, що Україна мала б високе місце на пісенному конкурсі. Але маємо, що маємо…

ТОПОВІ КОМЕНТАРІ НА YOUTUBE-КАНАЛІ «СТБ»:

  • «Судя по скучным номерам других стран: MARUV была бы просто пушкой на этом конкурсе. Украина, вы все потеряли» (2,5 тыс. лайков)
  • «Позор вам… пригласить своего артиста, а потом смешивать ее с говном… МАРУВ ты крутая… пусть эти политики захлебнуться в своем говне» (2,3 тыс лайков)
  • «Все. Марув не едет. Я окончательно разочарована в нашей стране» (1,7 тыс. лайков)
  • «Продавать конфетки РОШЕН в России можно, а выступать нет» (1,3 тыс. лайков)
  • «Движение с ногой войдет в историю Евровидения» (1,3 тыс. лайков)
    «А за мошенничество кто деньги вернет? СМС не бесплатные были.
  • Да, это мошенничество на официальном уровне» (1,1 тыс. лайков)

Аліфанов Андрій

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram