Погляд в гірке минуле

До Одеського музею Голокосту завітали 30 студентів-істориків із французького міста Альбі. 12 березня у стінах установи  молоді науковці змогли дізнатися більше про масове знищення євреїв в роки  Другої Світової війни.

Масові розстріли, нестерпні тортури та постійні знущання – ця скрутна сторінка єврейського населення у роки Другої Світової війни стала річним дослідження французьких студентів історичного факультету міста Альбі. Цілий рік вони копалися в фактах, вивчали необхідні документи та зверталися до архівів аби якомога більше дізнатися про тему Голокосту та тортури, які проводилися на території Трансністрії румунськими окупантами. Після вивченого, студенти проявили ініціативу здійснити маршрут різними місцям України, де німецькі та румунські окупанти в роки війни нещадно розстрілювали невинних євреїв. Звісно ж, першим містом куди завітали наші французькі друзі стала Одеса.

«Цей приїзд досить важливий для нас, оскільки студенти протягом цілого року в циклі своїх досліджень вивчали проблему Голокосту і наразі ми приїхали в Одесу, щоб повністю вивчити цю сторінку історії спираючись на архіви та факти, які містяться»,відзначив викладач історичного факультету Ігаль Фіжальков.

Найочікуванішим моментом зустрічі стало знайомство студентів зі справжньою легендою – Володимиром  Колчинським, який був в’язнем німецького гетто. У історію він увійшов як людина, яка перша відкрила ворота Освенциму перед визволителями. Гості уважно слухали його розповіді про те, що доводилося проходити людям в таборах смерті. Після цього була проведена екскурсія по музею, хлопцям і дівчатам показали історичні документи й фото факти. Самі студенти своїх емоцій не приховували.

«Ми дуже раді бути тут, адже для нас це підкріплення вже набутих знань про Голокост в Україні та в Одесі. І це велика честь познайомитися зі свідками подій»зазначила студентка Олександра Фонкеллі.

«Це дуже важливо для нас в живу побачити місця, де були проведені розстріли, тортури та познайомитися  з учасниками, які на власному досвіді можуть розповісти про те, що було, це великий шанс» − зазначив студент Мемет Кілінг.

Цей візит має ще більш важливе значення,  ніж здається на перший погляд. Адже, серед всіх країн Західної Європи саме у Франції найбільший відсоток антисемітизму. У 2018 році щодо євреїв було скоєно 540 кримінальних злочинів, що на 74 відсотки більше в порівнянні з попереднім роком. Останнім часом кількість подібних злочинів тільки збільшується. На думку голови Одеської регіональної асоціації євреїв Романа Шварцмана студенти, які завітали до стін музею і нині вивчають цю скрутну історію єврейської нації  зможуть побороти проблему, яка наразі набирає обертів у Франції.

«Це дуже велика, епохальна подія. Студенти вберуть те, що розкажуть колишні в’язні гетто про трагедії в концтаборах і про ті події, які проходили на території Трансністрії. І поширюючи цю правду вони зможуть побороти ту хвилю антисемітизму, яка панує у Франції. Вони справжні праведники світу» зазначив Голова Одеської регіональної асоціації євреїв Роман Шварцман.

Важливо зазначити, що такий візит іноземців в музей Голокосту є не першим і не останнім. Так в наступному місяці до Одеси завітають студенти з Німеччини, а вже у червні познайомитися з історію одеських євреїв завітають і американці.

Карина Шадунц

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram