Поліція в законі: тренінг із громадського контролю (матеріал студентської редакції)

З огляду на рівень поліцейського беззаконня в Україні, кожен може опинитися в скрутній ситуації, коли необхідно захищати свої права від самих правоохоронців. Про межі повноважень поліції та правила поведінки з представниками закону розповіла активістка з громадського центру спостереження «Озон» Любов Галан.

«Краще, аби нікому з вас не довелося використовувати набуті сьогодні знання, але обізнаний — значить озброєний», — такими словами завершилася лекція в «PMA Odesa Hub» 14 березня. І справді, не хотілося б опинитися наодинці з недобросовісним поліцаєм, але, якщо вже довелося зіткнутися з такою загрозою, треба пам’ятати про свої права, щоб не загнати себе у глухий кут. На початку бесіди лекторка розповіла про межі повноважень поліції та поділилася власним життєвим досвідом з приводу того, як найчастіше правоохоронці переходять межу дозволеного їм державою. Наприклад: часто поліцаї полюбляють компрометувати затриманого за розпивання спиртних напоїв у громадському місці дзвінком на роботу або в навчальний заклад, але насправді такий захід є законним лише з дозволу затриманого. Завершилася перша частина лекції мініатюрою, у ході якої відвідувачі відпрацьовували поведінку під час обшуку, лекторка звертала увагу на дії імпровізованих слідчих та людини, яка підлягає огляду. Увесь процес пройшов на позитивній хвилі та супроводжувався жартами від завзятої аудиторії.

Після невеликої перерви, під час якої можна було пригоститися печивом та заварити собі чашку кави, присутнім розповіли про правила оформлення запиту до публічної інформації. Організатори роздали бланки, на яких було чітко вказано, як саме слід запитувати органи влади, щоб вони не змогли відмовчатися. Цікавим фактом є те, що в своєму запиті ви маєте чітко поставити запитання, а не просити провести розслідування, і взагалі, не маєте спонукати до якої-небудь дії, інакше ваш запит може бути законно проігнорований.

Остання частина лекції стосувалася найбільш серйозних порушень із боку правоохоронців. Були розглянуті випадки тортур над людьми та незаконного утримання у відділку поліції. Відвідувачі мали змогу ознайомитися з нашумілим відеозаписом, на якому поліцаї незаконно застосовують силу до беззахисного безхатька, а також послухати історії з реального життя від колишнього працівника поліції, який став свідком тортур над затриманим у відділку і, на щастя, зміг зупинити це свавілля. Але далеко не кожному може пощастити достукатися до добропорядного поліцейського. Тому слід пам’ятати, що при вході у відділок ви маєте обов’язково наполягати на внесенні свого імені в реєстраційний журнал, бо якщо його там не буде, вас можуть протримати набагато довше, ніж це передбачено законом. Якщо ви відчуваєте загрозу вашому життю та здоров’ю, зазначає лекторка, слід кричати якомога гучніше, а якщо такі підозри виникли ще до того, як вас доставили до відділку, кричати слід ще на вулиці, привернути до себе увагу, і, якщо знайшлися небайдужі коло вас, повідомити їм номер близьких, щоб вони могли сповістити їх про ваше місцезнаходження.

Олександр Марний

Поділитися:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram